Jak v přírodě rozdělat oheň

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak v přírodě rozdělat oheň

    Jak v přírodě rozdělat oheň bez zapalovače

    V přírodě se obejdete i bez zapalovače a bez sirek. Neobejdete se však bez přípravy.

    Na zažehnutí jiskry budete potřebovat troud (suchý, vysoce hořlavý materiál, který rychle chytne, např. březová kůra). Troud zachytí jiskru a zažehne oheň.

    Dále si připravte suché dřevo. Mějte po ruce menší, slabé a hlavně suché klacky na první přiložení. Potom přikládejte větší a silnější. S přikládáním přestaňte, když dosáhnete té správné velikosti ohně.

    Oheň lze bez zapalovače a sirek rozdělat dvěma základními způsoby, které popíšeme v následujících boxících. K těmto metodám nepotřebujete žádné zvláštní vybavení.

    Oheň rozdělávejte pouze na místech, kde je to bezpečné. Obzvlášť pozor dejte na ohniště v lese. Jak se správně chovat v lese?

  2. Jak v přírodě rozdělat oheň třením dřeva

    U této metody se neobejdete bez troudu. Zkuste například slámu, nebo březovou kůru.

    Porozhlídněte se po kousku suchého dřeva, který bude sloužit jako základna pro oheň. Zvolte stabilní základnu. Do tohoto kusu budete “vrtat”. Tím vznikne jiskra.

    Vezměte si k ruce nůž a do středu dřeva vyřízněte malou jamku. Do ní by se měl vejít svidřík. To je kousek dřeva, kterým budete “vrtat”. Svidřík je tenký klacek. Měl by mít průměr kolem jednoho centimetru a délku alespoň 30 centimetrů.

    Do vyříznuté jamky položte několik malých kousků suché kůry. V případě, že vyletí jiskra, kůra ji zachytí.

    Svidřík položte špičkou do vyříznuté jamky a chyťte jej mezi obě dlaně (otevřené). Rolujte ho v dlaních tam a zpět, zároveň tlačte směrem dolů do kůry. Skončit s rolováním můžete v okamžiku, kdy se objeví žhavé. Tato metoda je velmi fyzicky náročná, proto nečekejte, že se objeví jiskry ihned.

    Žhnoucí uhlíky, které vznikly třením, dejte na malý a suchý kus kůry. Tento kousek se pomalu rozhořívá. Poté jej přendejte do připraveného troudu. Vzplanutí podpořte foukáním.

  3. Jak v přírodě rozdělat oheň lupou

    Tuto metodu rozdělání ohně praktikujte pouze za jasného počasí s dostatečně silným slunečním zářením. Mračna by vaše pokusy mohla překazit.

    Dnes u sebe lupu běžně nenosíme. Nahradit ji však můžete sklíčkem z brýlí, nebo čočkou z dalekohledu.

    Základem je opět příprava troudu.

    Sklíčko či čočku nasměrujte tak, aby sluneční paprsek procházel skrz přímo na troud. Čekejte, dokud troud nezačne doutnat. Mírně ho rozfoukejte a nechte rozhořet.

    Nakonec přidejte menší suché klacíky a postupně dávejte do ohně větší a silnější, dokud nebude mít oheň požadovanou velikost.

  4. Jak v přírodě rozdělat oheň v dešti

    Základem efektivního rozdělání ohně je suché dřevo a suchý troud. Ne vždy počasí přeje, proto musíte počítat s rozděláváním ohně za deště.

    Dobrou zprávou je, že březová kůra chytne, i když je mokrá!

    Bez suchého dřeva se ale dále neobejdete. I za deštivého počasí se dá suché dřevo najít. Hledejte ho pod hustými stromy, které dokážou nějakou chvíli udržet děšťovou vodu na sobě.

    Najdete ho i mezi velkými kořeny, případně v dutinách ztrouchnivělého kmene. Poohlédněte se i pod spadlými stromy. Pod nimi se skrývají suché kousky a větvičky.

    Vlhké dřevo dejte k plameni a nechte ho vysušit.

    Za deště vyhledejte místo, které vás před ním uchrání. Může to být malá jeskyně, nebo skalní převis.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás