Proč je Šikmá věž šikmá

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je Šikmá věž šikmá

  Kde je Šikmá věž?

  Šikmá věž (Torre Pendente) se nachází ve městě Pisa, které leží na severozápadě Itálie v regionu Toskánsko. Městem protéká řeka Arno, která o cirka 10 kilometrů směrem na západ ústí do Ligurského moře.

  Slavnou věž najdeme v Pise snadno. Stojí na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli), které se označuje i jako Katedrální náměstí (Piazza del Duomo), spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie, baptisteriem (kruhová křestní kaple) a hřbitovem. Není výjimkou, že k ní proudí davy turistů.

  Návštěvu Šikmé věže většina internetových průvodců doporučuje zarezervovat dopředu přes internet, protože na vstupenku přímo na místě bývají dlouhé fronty. Samotná prohlídka věže zabere něco kolem 30 minut. Dobré je vědět, že děti do 8 let mají na Šikmou věž v Pise vstup zakázán.

  Výlet do Pisy lze určitě spojit i s návštěvou jiných italských památek na severu země. Za zmínku rozhodně stojí města Milán, Florencie, Bologna či třeba Benátky. Určitě to ale nebude výlet na jeden den.

 2. Jak je Šikmá věž v Pise vysoká?

  Šikmá věž v Pise nepatří mezi velmi vysoké stavby, a přesto jí to na kráse a atraktivnosti vůbec neubírá. Měří přibližně 56 metrů a na to, abyste se dostali až nahoru a užili si výhled z Šikmé věže, budete potřebovat necelých 300 kroků.

  Původním záměrem stavitelů bylo ale postavit nejvyšší zvonici na světě. Poté, co se začala naklánět, bylo od tohoto záměru z pochopitelných důvodů upuštěno.

 3. V jakém slohu je Šikmá věž v Pise postavená?

  Šikmá věž, která je postavena v románském slohu, slouží jako zvonice. Ve věži je umístěno celkem sedm zvonů.

  Samotná věž má kruhový půdorys, velmi silné zdi a je postavena z bílého mramoru.

 4. Proč je Šikmá věž šikmá?

  Stavba Šikmé věže v Pise započala v roce 1173 a již krátce po zahájení výstavby se začala naklánět. Náklon se stavitelé snažili vyrovnat přidáním kamenů a větví k samotným základům. Na chvíli to pomohlo, ale po čase se věž opět začala naklánět. Po výstavbě třetího patra byly práce z tohoto důvodu na nějaký čas pozastaveny.

  Zhruba o devadesát let později pokračovala stavba zvonice dále. Aby se předešlo dalšímu náklonu a věž se vyrovnala, byly další patra Šikmé věže stavěny mírně nakloněny na druhou stranu (aby se změnilo těžiště). Původně byl tedy náklon na opačnou stranu, než můžeme vidět dnes. Stavba Šikmé věže v Pise byla kompletně dokončena v polovině 14. století.

  Ale proč je Šikmá věž šikmá? Důvod je překvapivě prostý – základy stavby byly položeny mělce a navíc v měkké hornině (jílovité). Paradoxně právě měkké podloží ale chrání Šikmou věž například před zemětřesením, neboť ji tak od okolních otřesů izoluje.

  Šikmá věž v Pise je v současné době vychýlena o zhruba 4 metry. Naklání se směrem na jih, což je způsobeno kolísáním vodní hladiny na vrchní vrstvě jílu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás