Proč je kyslík těžší než vzduch

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je kyslík těžší než vzduch

  Proč je kyslík těžší než vzduch

  Kyslík je součástí vzduchu, stejně jako další plynné látky. Pokud bychom však oddělili kyslík od vzduchu a zvážili hmotnost stejného objemu těchto dvou plynů, zjistili bychom, že hmotnost kyslíku je vyšší, než hmotnost vzduchu. Čistý kyslík má totiž větší hustotu, než vzduch, jenž je tvořen směsí různých plynů.

 2. Jaké je složení vzduchu

  Jak už bylo zmíněno, vzduch je tvořen hned několika různými plynnými látkami. Nejvíce zastoupený je v něm dusík. Toho lze ve vzduchu najít celých 78 %.

  Dalším plynem, který je ve vzduchu zastoupen ve velké míře, je právě kyslík. Konkrétně 21 % vzduchu je tvořeno kyslíkem.

  Ve vzduchu však můžeme najít i další plynné látky. Jednou z nich je oxid uhličitý. Jak napovídají výše uvedená čísla, oxidu uhličitého již ve vzduchu není příliš mnoho- konkrétně se jedná pouze o 0,03 %. Zbývající část je tvořena vzácnými plyny. Mezi ně patří například helium, neon či radon.

  Zároveň je třeba zmínit, že kromě směsi plynů se ve vzduchu nacházejí i prachové částice.

 3. Jaké jsou vlastnosti kyslíku

  Každý z nás ví, že kyslík je součástí vzduchu. Zároveň má větší hustotu než vzduch, což je příčinou toho, že má větší hmotnost. Jaké jsou však jeho další vlastnosti?

  Kyslík je bezbarvý plyn, který zároveň nemá žádnou chuť ani vůni. Podporuje hoření- bez přísunu kyslíku oheň nebude hořet. V malém množství se také rozpouští ve vodě.

  Je zároveň velmi reaktivní a tvoří řadu sloučenin. Tou nejznámější je voda.

  Kyslík je součástí všech živých organismů. Potřebujeme jej k dýchání, bez něj vydržíme naživu jen velmi krátkou dobu. Pokud tedy chceme pozorovat podvodní život, musíme využít některou z alternativ, které nám tuto možnost umožňují.

  Jednou z nich je například šnorchlování. Pokud byste chtěli tuto aktivitu vyzkoušet, přečtěte si náš návod jak šnorchlovat. Postup je velmi jednoduchý a vše se naučíte během velmi krátké doby. A podmořský svět rozhodně stojí zato! Než pojedete na dovolenou, podivejte se, jak na letenky nebo jak si zabalit kufr.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás