Proč je lípa náš národní strom

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je lípa náš národní strom

  Proč je lípa náš národní strom

  Lípa na první pohled upoutá svou mohutností a krásnou korunou. Její odolnost je výhodou ve městech, kde se vysazuje v rámci městské zeleně. Je to krásný strom a navíc užitečný.

  Lípa je medonosná. Z lipových květů vysají včely až 7 mg nektaru, z něhož vyrábí med. Lipový med byl pro své léčivé účinky používán již v Egyptě a Řecku. Pomazávaly se jím otevřené rány, nebo se v něm uchovávalo maso, aby se nezkazilo.

  Lipové květy také nepřijdou nazmar. I ony se využívají jako lék. Odvarem z květů se léčíme při nachlazení. Lipový čaj pomáhá při ledvinových kolikách a zmírňuje bolest. Silice získaná z květů se používá k výrobě kosmetiky i parfémů.

  Lipové dřevo nemá nepříjemný pach a uchovává si přírodní vůni. Ze dřeva se tedy vyráběly nádobky na potraviny, právě i na med. Lipové dřevo je také lehko zpracovatelné, nepraská a nekrabatí se. Dřevo z lípy má velkou cenu a řezbáři ho rádi používají na výrobu rámu k obrazům, na součástky hudebních nástrojů, nebo na řezbu soch.

 2. Jaký má lípa význam pro národ

  Už staří Slované považovali lípu za posvátný strom. S vírou, že má lípa i posvátné dřevo, byly některé oltáře právě z tohoto dřeva vyřezány. V lípách se údajně schovávali bohové a duchové. Dodnes nalezneme malé kapličky kryté lipami.

  Hojně byla lípa opěvována během národního obrození. Tento strom byl a je stále symbolem, který pojil Slovanské národy proti germánsko-uherskému utlačování a v boji proti germanizaci Lužice a okupaci.

  Je to symbol, který spojuje národ v nejtěžších chvílích a připomíná nám, že nechceme nechat zničit svou zemi a vlast.

 3. Lípa jako státní symbol

  Lípa, jako náš národní symbol, se objevuje nejen na standartě prezidenta. Najdeme ji i na bankovkách či státní pečeti. Naším symbolem je již od června 1848.

  Lípy se vysazují při významných událostech a výročích státnosti. Lípy, které byly vysazeny na počest vzniku Československa, se nazývají Lípy Republiky (nebo Lípy svobody). Sázení lip bylo vždy velkou událostí, která byla spojena s oslavami a vždy bylo přítomno mnoho hostů.

  Dříve se lípy sázely i při narození dítěte, protože je to strom rodinný.

 4. Památné stromy

  Památné stromy jsou ty, které jsou chráněny. Hlavně úctou obyvatel. Tyto stromy jsou chráněné i zákonem. Mají nejen přírodní hodnotu, ale i hodnotu historickou a společenskou.

  V České Republice máme mnoho památných stromů. Můžete se podívat na kompletní seznam. Lípy mohou žít až 1000 let, takže na ně mohou pohledět děti našich dětí a jejich děti. Vždy to bude památka na boj za svobodu a demokracii.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Česká republika


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás