Proč je rtuť jedovatá

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je rtuť jedovatá

    Proč je rtuť jedovatá?

    Čistá základní rtuť má nízkou toxicitu. Horší je to u sloučenin rtuti, například Dimethylrtuť je vysoce toxická. Používá se při výrobě amalgámových plomb, do barometru nebo tlakoměrů, ale vyskytuje se také v potravě.
    Lidský organismus ji nedokáže rychle odbourat. Jed se hromadí v těle a způsobuje řadu zdravotních potíží:

    • Zmatenost
    • Spánkové problémy
    • Nevolnost
    • Třes
    • Záněty dásní
    • Nervozita
    • Poškození ledvin a nervového systému

    Pokud máme podezření na otravu rtutí, můžeme si nechat udělat testy z krve a moči. Rtuť dokážou z organismu vyloučit sladkovodní řasy, chlorela a spirulina. Z rostlin je to medvědí česnek a koriandr. Nejlepší je tyto přírodní doplňky zkombinovat, jelikož každá má jiné působení.

  2. Rozbitý rtuťový teploměr

    Rtuťové teploměry se již od roku 2009 neprodávají, v mnoha domácnostech se však poslední kusy stále vyskytují. Pokud se takový teploměr rozbije, rtuť se rozlije do drobných kapiček. Vzhledem k tomu, že výpary rtuti jsou toxické, je nutné co nejrychleji rozlitou rtuť uklidit.

    Před úklidem si nasaďte gumové rukavice a otevřete okno. Ideální je nasát rtuť injekční stříkačkou nebo kapátkem. Jestli ani jedno nemáte po ruce, stačí namést kuličky rtuti papírem na lopatku. Smeták k tomu není vhodný.

    Rtuť nikdy nevylévejte do dřezu, ale nalejte ji do uzavíratelné sklenice s vodou a odneste do sběrného dvora. Spolu se rtutí odevzdejte i náčiní, které jste na úklid použili. Nezapomeňte upozornit pracovníka sběrného místa, že se jedná o nebezpečný odpad.

    K úklidu nikdy nepoužívejte vysavač, ten by rtuť rozvířil do vzduchu. Pro jistotu je vhodné posypat místo, kde se teploměr rozbil, sírou a nechat 48 hodin působit. Síra rtuť neutralizuje. Jestliže se rtuť vylila na koberec, bude nutné koberec vyhodit spolu se rtutí na sběrném místě.

    Dnes máme na výběr bezpečnější technologie teploměrů, například Infračervený teploměr 3 v 1 Medisana CHF 49 z Lidlu: Recenze, diskuze, cena 2019.

  3. Jak dlouho se vypařuje rtuť?

    Rtuť se vypařuje velice pomalu, pokud ji řádně neuklidíte, můžete dýchat jedovaté výpary několik měsíců. Otrava rtutí většinou nebývá smrtelná, člověk by musel být vystaven vysoké koncentraci toxinů, což v případě domácích teploměrů nehrozí.

  4. Zajímavosti o rtuti

    V přírodě se rtuť vyskytuje docela vzácně. Získává se z minerálu, který se nazývá Cinabarit. Velká ložiska se nacházejí na jihu Evropy a také v Severní Americe. Průmyslovým znečištěním se rtuť dostává do ovzduší, půdy i vody.

    I vnitrozemské státy mají na svědomí zanesení moří rtutí, i přesto že se od daného moře nacházejí tisíce kilometrů daleko. Bohužel, i živočichové žijící ve znečištěném prostředí v sobě hromadí rtuť. Nejvyšší koncentrace je u mořských ryb a plodů, které s oblibou konzumujeme.

    Rtuť je jediný kov, který má kapalné skupenství. Velmi dobře vede elektrický proud, ale není dobrým vodičem tepla. Hustota rtuti je 13,534 g.cm−3. Cena se pohybuje kolem 2000 Kč za jeden kilogram a řadí se mezi ušlechtilé kovy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás