Proč je to topení pod oknem

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je to topení pod oknem

  Proč je to topení pod oknem

  Radiátory pod okny mají své opodstatnění.

  Teplý vzduch stoupá nahoru. Teplo z radiátoru jde tedy nahoru k úrovni okna. Od okna přichází chladný vzduch. Okenní tabule neizolují tak dobře, proto do bytu fouká studený vzduch.

  Právě teplým vzduchem z radiátoru se příchozí chladný vzduch z venku otepluje a udržuje tak rovnoměrně teplotu v bytě.

  Zároveň se tímto způsobem udržuje cirkulace vzduchu v obydlí, a proto je nám teplo po celém těle, ne jen na hlavu. Bez cirkulace by nám byla zima na nohy. V bytě by byly dvě úrovně teploty.

  Pokud by se studený vzduch zvenčí neoteploval, docházelo by k rosení oken. Přílišné rosení by pak způsobovalo nepříjemnou vlhkost a časem tvorbu plísně, například pod parapetem. Naštěstí existují odvlhčovače vzduchu, které zabraňují tvorbě přílišné vlhkosti.

 2. Musí být topení pod oknem?

  Již z informací z prvního boxíku je jasné, že radiátor pod oknem být musí. V novějších budovách radiátor ani jinde nenajdete.

  Dříve však nebylo běžné, že by bylo topení pod oknem. Právě naopak. Kamna byla na protější straně místnosti. Při topení v kamnech necirkuluje vzduch tak dobře, proto může být rozdíl u podlahy a stropu až 10 stupňů.

  V dnešní době se lidé vracejí ke kamnům a topení uhlím či dřevem. Horkovzdušné vytápění se ale posunulo a problémy s cirkulací vzduchu, teplotou a rosením oken v podstatě neznáme.

 3. Topení pod střešním a francouzským oknem

  I pod střešní okna se dává topení. Opět jde o snížení kondenzace vody. Teplý vzduch ohřívá okenní tabuli, která je více namáhána vnějším okolím.

  Francouzská okna svojí stavbou nejsou určena k tomu, aby u nich stál nevzhledný radiátor. Pokud tedy řešíte, jak vytápět prostor s francouzským oknem, zaměřte na dvě varianty.

  A: Podlahové topení
  B: Podlahové konvektory – topné těleso je umístěno v podlaze u okna a překryto mřížkou


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás