Proč je poštovné z Číny zdarma

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je poštovné z Číny zdarma

  Proč je poštovné z Číny zdarma

  Existují dva hlavní důvody, proč k nám do České republiky chodí zboží z Číny zdarma.

  Prvním důvodem je, že čínská vláda podporuje svou ekonomiku. Prodejcům je poštovné dotováno až na 100 %. To umožňuje prodejcům vyvážet velké množství zboží s minimálními (nebo žádnými) náklady na export.

  Druhým klíčovým důvodem je hromadné odesílání. Jednoduše je přistaven kontejner, do kterého dávají prodejci balíčky. Když je kontejner zcela naplněn, putuje letadlem (nebo jiným prostředkem) do Evropy.

  Za dopravu jednoho kontejneru se platí určitá částka. Celková cena se rozpočítá počtem balíčku. Vzhledem k velkému množství balíčků uvnitř se celková cena většinou nevyšplhá ani do výše koruny.

 2. Jak probíhá doručení zásilky z Číny

  Doručení balíčku z Číny trvá několik týdnů. Může za to již výše zmíněná hromadná doprava. Pokud není kontejner naplněn, zboží zůstává na místě.

  Může se stát, že právě váš balíček je mezi posledními, proto bude zboží v České republice třeba po dvou týdnech. V opačném případě můžete čekat až osm týdnů.

  I přes dlouhou čekací lhůtu ročně stoupá objem zboží dovezeného z Číny. Internetové obchody jsou stále populárnější. Nízké ceny zboží jsou stále přednější, než rychlé doručení.

  Nakoupit se dá téměř vše. Elektronika, oblečení, doplňky, hračky, dekorace, kosmetika. Do vyhledávače obchodu zadáte klíčové slovo v anglickém jazyce a hned si můžete vybírat z tisíce výrobků od různých prodejců.

  Jak a co nakupovat se dozvíte ve velkém přehledu Nákupy z Číny, který pro vás Skrblík připravil.

 3. Clo a daně na zboží

  Aktuálně jsou veškeré balíčky pod 22€ zproštěny celních poplatků a DPH. Od této částky je nutné zaplatit DPH a od částky 150€ i celní poplatek.

  To se však změní již v roce 2021! Nově se bude platba DPH týkat i balíčků s hodnotou pod 22€. Toto opatření má zamezit podvodům. Doteď prodejci mohli záměrně snižovat cenu zboží, aby se vešlo do limitu 22€.

  Kromě daně samotné je nutné zaplatit i manipulační poplatek České poště za proclení zásilky.

  I s platbou DPH se však u některých typů zboží stále vyplatí nakupovat jej v Číně. DPH totiž bude u levnějšího zboží v řádech korun.


V
Vava 25.03.2020 – 08:07

Zapomněli jste zdůraznit, že pokud opatření zatížit clem i zboží v hodnotě pod 22 Euro tak vznikne složitá situace. Vyměřené clo,i když bude v řádu korun výrazně zboží zdraží. Buď si clo budete muset vyřídit osobně - v Praze jediná pošta-vzdycky fronty nebo pověřit ČP, aby to udělala za vás. A to zdraží zboží velmi výrazně. A navíc ČP bude muset přijmout desítky celních deklarantů - kde je vezmou,kam je posadí atd. Chápal bych to u dražšího zboží.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás