Proč je Alexandra Saša

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je Alexandra Saša

  Jméno Alexandra

  Alexandra je ženské křestní jméno. Ač si mnoho lidí myslí, že je původem ruského, není to pravda. Jméno Alexandra, i jeho mužská obdoba Alexandr, má kořenyŘecku. Význam jména se dá konkrétně přeložit jako „obránce mužů“.

  U nás jméno Alexandra nezaujímá přední příčky v oblíbenosti dívčích jmen. V České republice se tak, podle dostupných informací, jmenuje pouze něco přes 8 000 žen. Ještě méně častý je výskyt jména Alex, které je poměrně univerzální a hodí se jak pro holky, tak i pro kluky (což je třeba v USA naprosto běžná praxe).

  Mezi domácké podoby jména Alexandra tedy řádíme kratší verze jako Alex, Alexa, Axa, Alexinka nebo Ali, Ala, Alka či dokonce Lexy a Lexina. Také Alexandry někdy slyší na oslovení Sandro, Sandřičko, Sašo, Saško, Sašenko i Sášo. Proč je ale Alexandra Saša? Odpověď najdeme v boxíku č. 3.

 2. Kdy má Alexandra svátek

  Jmeniny může nositelka jména Alexandra každý rok slavit přesně 21. dubna. Datum je stanoveno pevně, není pohyblivé jako třeba datum Velikonoc. Jestli tedy nějakou znáte, nezapomeňte jí vždycky včas popřát. :-)

  Je ale zajímavé, že kratší verze jména v podobě univerzální Alex slaví svátek až 3. května. A takový mužský ekvivalent, Alexandr, již 27. února. Čili každé jméno v jiný den. Oproti tomu třeba takový Slavomír a Slavomíra (mužská a ženská podoba stejného jména) slaví svátek v jeden den (22. ledna).

 3. Proč je Alexandra Saša

  Mužská obdoba ženského jména Alexandra, tedy Alexandr, je velice oblíbená rodiči v Rusku, kteří tímto jménem pojmenovávají svoje právě narozené potomky. Můžeme tak v ruských domácnostech zaslechnout zdrobnělé oslovení Aleksaša.

  A odtud je prostě Alexandr ve zkratce Saša (v Rusku se totiž zkracuje od konce původního jména) a platí to samozřejmě i pro Alexandru. Jméno Saša (též Sašura či kratší Šura) se totiž za hranice Ruska rozšířilo a v leckterém jazyce se ujalo.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás