Jak vyrobit houbu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit houbu

  Jak vyrobit houbu z polystyrenu

  K výrobě polystyrenové houby budete potřebovat polystyrenovou polokouli a polystyrenový válec. Obojí dostanete v nejrůznějších hobby potřebách nebo obchodech s výtvarnými potřebami.

  K dostání budou i v lépe vybavených papírnictvích, a pokud nepochodíte v kamenných obchodech, polystyrenové polotovary nabízí široké množství internetových obchodů, jak u nás, tak v zahraničí.

  Budete potřebovat také vhodné lepidlo na polystyren. Můžete použít tavnou pistoli, ale tady opatrně, polystyren se s vysokými teplotami příliš nesnese. Některá lepidla, například kanagon, mají tendenci polystyren rozpouštět. Proto je dobré mít speciální lepidlo na polystyren.

  Pokud se vám nepodařilo sehnat polystyrenový váleček (polokoule jsou k sehnání častěji) nebo ho nemáte v potřebné velikosti, která by seděla k polystyrenovému klobouku, můžete nohu nahradit ruličkou od toaletního papíru nebo od kuchyňských utěrek.

  Papírový váleček můžete také vyrobit z kousku silnějšího kartonu, z kterého vystřihnete obdélník potřebné velikosti, stočíte ho a jeho okraje slepíte k sobě.

  Jakmile máte vše připravené, přilepte polystyrenovou polokouli k válečku. Lepidlo nechte dobře zaschnout.

  Vezměte si akrylové barvy a namalujte barevný podklad. Budete-li chtít vytvořit hříbek, namalujte nohu krémovou barvou a klobouk hnědě. Spodní část klobouku namalujte tmavě krémovou barvou. Až barva zaschne, doplňte na houbu detaily. Na nohu namalujte její strukturu a klobouk vystínujte. Ne spodní část klobouku namalujte trubičky.

  Má-li být z houby muchomůrka, vystřihněte si nejprve navíc z tvrdého kartonu kroužek, který navlečte na nohu a přilepte ho. Nohu namalujte včetně sukénky a spodní strany klobouku bílou barvou a klobouk červeně. Až barva zaschne, doplňte bílé puntíky na klobouk. Nezapomeňte na varhánky na spodní straně klobouku.

 2. Jak vyrobit kašírovanou houbu

  Na kašírovanou houbu budete potřebovat stejný základ. Tentokrát však nebudeme malovat přímo na polystyren, ale celou houbu ještě nakašírujeme.

  Tento dodatečný postup má výhodu další zajímavé techniky a jiného vzhledu výsledné houby. Navíc nám na houbě bude lépe držet barva. Chystáte-li se tvořit spolu s dětmi, zabavíte je na delší dobu. Další inspiraci pro ně naleznete v našem článku Jak vyrobit auto z kartonu.

  Potřebovat budete větší množství novin. Natrhejte je na menší kousky a přes noc je namočte do kýble s vodou. Ráno noviny vyberte do mixeru a přilijte trochu vody a lepidla na tapety. Vezměte raději starý mixer nebo nový, ale velice výkonný. Noviny jsou na mixování náročné a méně výkonný mixer by je nemusel utáhnout a zavařil by se.

  Jakmile máte papírovinu hotovou, navrstvěte ji v tenké vrstvě na houbu, kterou jste vyrobili v předchozím kroku. Tentokrát máte větší možnost modelace. Houbu můžete udělat ve spodní části nohy baculatější a dát jí tak přirozenější vzhled.

  Chcete-li houbu ozvláštnit, vytvarujte na ní malé prohlubeniny, abyste naznačili okousání veverkou nebo jiným divokým zvířetem.

  Houbu nechte přes noc uschnout.

  Ráno ji namalujte stejným způsobem jako tu polystyrenovou. Kousance udělejte světle krémovou nebo žlutou barvou.

  Jestli vás kašírování bavilo, zkuste se podívat také na náš článek Jak vyrobit masku.

 3. Jak vyrobit houbu ze sádrového obvazu

  Houbu ze sádrového obvazu vyrobíte stejným způsobem jako tu kašírovanou. Tahle houba se bude hodit do nejrůznějších dekorací, u kterých chcete, aby houby působily výtvarnějším dojmem. Obvaz dá povrchu houby výraznou strukturu. Kousky sádrového obvazu namáčejte do vody a přikládejte na houbu, dokud není dostatečně pokrytá. Nechte dobře zaschnout.

  Chcete-li se obejít bez polystyrenového základu, vezměte si menší plastovou misku, kterou vyložte kouskem potravinové folie. Kousky namočeného obvazu vyložte vnitřek misky tak, abyste vyrobili polokouli. Dovnitř polokoule nacpěte kousek zmuchlaného papíru, aby se vám spodní část klobouku nepropadala.

  Několik kousků dejte tak, aby zasahovaly nad okraj misky a ohněte je dovnitř do pravého úhlu. Nechte uschnout. Dovnitř polokoule nacpěte kousek zmuchlaného papíru, aby se vám spodní část klobouku nepropadala.

  Namočte další kousky obvazu a vytvořte spodní část klobouku. Nechte uschnout.

  Vezměte si papírovou ruličku, obalte ji kouskem potravinové folie a kolem ní vytvořte z kousků sádrového obvazu váleček, z kterého bude později noha. Nechte uschnout.

  Váleček sejměte z papírové ruličky a klobouk vyjměte z misky. Slepte dohromady pomocí tavné pistole. Houbu pak namalujte.

 4. Jak vyrobit houbu ze sádry

  Houbu ze sádry vyrobíme podobně jako tu ze sádrového obvazu. Opět budete potřebovat misku vyloženou potravinovou folií.

  Vezměte si papírovou ruličku od toaletního papíru. Z kousku papíru vystřihněte kolečko, které nalepte na jednu stranu ruličky tak, abyste konec zaslepili. Ruličku vyložte potravinovou folií.

  Rozmíchejte si sádru a vylijte jí připravenou misku i ruličku. Nechte ztvrdnout a následně vyjměte z fólie. Obě části slepte dohromady vhodným hobby lepidlem. Houbu  pak namalujte.

  Pokud máte pocit, že je sádrová houba příliš těžká, můžete klobouk odlehčit. Připravte si polystyrenovou polokouli, která bude o něco menší, než miska. Rozdíl musí být alespoň centimetr na všech stranách.

  Do misky nalijte trochu sádry, lehce do ní vtlačte polystyrenovou polokouli tak, aby pod ní zůstal dostatek prostoru a nezatlačili jste ji až na dno a dolijte zbytek sádry. Jestli bude mít polystyrenová polokoule tendenci vyplouvat na povrch, můžete ji přidržet párátkem.

  Sádra schne rychle, takže stačí chvíli počkat. Párátkem přidržte polokouli ve středu, tam, kde bud později nalepená noha. A to proto, že kdyby zůstala v sádře stopa po párátku, přelepíte ji.

 5. Jak ozdobit houbu

  Namalovanou houbu můžete dozdobit nejrůznějšími prvky.

  První z možností je dolepit na ni nejrůznější kobylky a housenky. Nejste-li si jisti vlastní zručností, zkuste se podívat v hračkářstvích a v obchodech s žertovnými předměty a koupit plastové potvůrky, které na houbu nalepíte. Dejte pozor, aby lepidlo, kterým budete lepit, nerozpouštělo barvu, kterou jste použili k namalování houby. Připojit můžete také umělou pavučinu.

  Nejrůznější housenky můžete také vyrobit z polymerové hmoty, kterou dostanete ve výtvarných potřebách. Nejčastěji je k dostání od značek FIMO a Cernit, ale nabídka je dnes mnohem širší.

  Kvalita polymerových hmot je podobná. Při výběru si spíše než značky všímejte toho, aby byla hmota v balení měkká. Když jsou balíčky prodávány v akci, většinou je hmota stará, tvrdá a špatně by se vám s ní pracovalo.

  S hmotou se pracuje stejně jako s plastelínou, je to vlastně taková plastelína pro dospělé. Do začátku nebudete potřebovat žádné další vybavení, jako jsou extrudéry nebo válečky na nudle. Hmotu je potřeba upéct podle návodu na obalu.

  Víte například, jak poznat různé druhy bedly?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás