Jak zasadit strom

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zasadit strom

  Co musíte vědět před tím, než zasadíte strom

  Rádi byste zasadili strom? Před tím, než tak učiníte, si však budete muset zjistit některé informace. O co se jedná?

  Druh stromu

  Velmi zásadním je výběr vhodného druhu stromu. Palmy mohou sice vypadat velmi hezky, pokud však bydlíte v horách, tomuto druhu stromu se zde kvůli chladnějšímu počasí pravděpodobně moc dařit nebude.

  Výběr samozřejmě začíná u rozhodnutí, co by vám měl strom přinést. Rádi byste si z něj utrhli ovoce? Nebo byste potřebovali spíše strom, který rychle vyroste a přinese vám stín?

  Jakmile budete mít jasno, je na místě zjistit si, jaké podmínky daný druh stromu vyžaduje. Následně je na vašem zvážení, zde právě váš pozemek pro daný druh vhodný.

  Vzdálenost od hranice pozemku

  Asi není třeba zmiňovat, že sázet strom na cizím pozemku opravdu není dobrý nápad. Ale i když jej sázíte na pozemku vlastním, není možné jej zasadit úplně kdekoli. Kdybyste totiž zasadili strom příliš blízko hranici pozemku, mohlo by z tohoto počinu plynout omezení pro vaše sousedy.

  Informace o vzdálenostech definuje § 1017 Nového občanského zákoníku. V něm se dočtete, že u stromů převyšujících výšku 3 metry je stanovena vzdálenost 3 metry od společné hranice, u ostatních stromů pak pouze 1,5 metru.

  Vyplatí se také zkontrolovat, kudy vedou technické sítě – elektřina, voda a podobně. Nejenom, že bychom je mohli při kopání poškodit, ale pozdější opravy by mohly vyžadovat pokácení stromu. A to by byla obrovská škoda, nemyslíte?

 2. Co budete potřebovat k zasazení stromu

  A co si připravit pro zasazení stromu? Pro mnohé bude dobrou zprávou, že toho opravdu mnoho nepotřebujete. Vystačíte si jen se stromkem, lopatou a chutí vykonat trochu fyzické práce. Bude vás totiž čekat vykopání jámy pro stromek.

 3. Kdy zasadit strom

  Asi se shodneme, že sázet strom v zimě, když mrzne, není úplně dobrým nápad. Zároveň je ale potřeba zmínit, že ani horké léto není tím ideálním časem. V teplém letním počasí se totiž výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že vám mladý stromek uschne. Ideální je proto zasadit stromek na jaře či na podzim.

 4. Jak zasadit strom

  Máte vše připraveno? Tak hurá na sázení stromu!

  Jak asi tušíte, nejdříve bude třeba vykopat jámu. Není třeba, aby byla příliš hluboká – to by stromu příliš neprospělo. Hloubka by měla být zhruba taková, aby byly kořeny zasypány hlínou, zaroveň by však neměl být zasypán hlínou kmen. Pokud by se tak stalo, snadno by mohlo dojít k jeho knilobě. Pozornost věnujte spíše dostatečné sířce jámy.

  Strom do ní pak opatrně položte, srovnejte ho a začnete se zasypáváním.  Stromu prospěje, pokud budeme při zasypávání zeminu postupné zalévat vodou, zároveň je dobré hlínu jemně ušlapávat. Posledních několik centrimetrů zeminy už však neušlapáváme, aby hlína zůstala vzdušná.

  Pokud máme obavy, jak stromek růst zvládne (kdekoliv na větrnějším místě), můžeme vedle něj postavit dřevěný kůl, který poslouží jako opora. Máte navíc obavy z poškození stromku zvěří? Vytvořte kolem stromku pletivový obal!

  Na závěr je samozřejmě třeba stromek dostatečně zalít. Během prvního roku, než strom dostatečně vyroste, bude pravděpodobně třeba jej zalít ještě několikrát – zvláště pak v letních měsících.

  Zasadili jste svůj první strom a rádi byste v sázení pokračovali i nadále? Co tak zkusit výsadbu červeného rybízu? Kuličky rybízu pak budete moci použít k přípravě marmelády či ovocného koláče. Nebo dáte raději přednost růžím, které budou na zahradě skvělou ozdobou?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás