Jak využít kmen stromu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít kmen stromu

  Jak využít kmen stromu k ohni

  První možností je využít kmen stromu k ohni, přesněji velké špalky, které z něj nařežete. Každé jaro začíná krásné období táborových ohňů, posezení s přáteli a opékání špekáčků. Aby měla akce tu správnou atmosféru, namísto klasických zahradních židlí zkuste tentokrát využít dřevěné špalky.

  Rozměřte celý kmen tak, abyste z něj nařezali co největší množství špalků a ty pak nařežte. Pomocí smirkového papíru zabruste řez, na kterém budete sedět, aby na dřevě nebyly hrubé výstupky a nezadřeli jste si třísku. Stejně tak lehce obruste hranu kolem sedáku.

  Dřevo natřete impregnací, aby vám déle vydrželo. Můžete ho i natřít barvou, abyste mu dodali větší ochranu, ale tím by se ztratilo kouzlo dřeva. Další možností je kmen pouze namořit.

  Kdybyste se ale přece jen rozhodli pro tu barvu, zkuste dřevo nejprve naimpregnovat a až na impregnaci namalovat drobnější motivy nebo třeba otisknout dětské ruce. Krásně vám k tomu poslouží vodou ředitelná barva, která se bude snadno umývat. Namalovat můžete také jen horní část kmene, na které budete sedět.

  Na špalky si můžete připravit nejrůznější kulaté podsedáky. U ohně se budou krásně vyjímat ty ručně dělané, jako by byly od našich babiček. Jejich horní část můžete uháčkovat a zespodu je podšít látkou. T9m získáte potah na kulatý polštář. Krásně bude vypadat také patchwork. A jestli nemáte čas, zkuste si vzít režnou látku, ušít jednoduché kulaté podsedáky a pomocí barvy na textil na ně otisknout třeba listy kapradí, aby získaly starobylý nádech.

 2. Jak využít kmen stromu na květiny

  Kmen můžete také nechat ležet tak jak je a pouze ho vydlabat pomocí dláta nebo poprosit někoho, aby vám ho vybrousil. Předem si rozmyslete, na které straně bude kmen ležet. Měl by být natočený tak, aby měl co možná nejmenší tendenci se kutálet.

  Vyberte shora část dřeva a ponechte boky, tak abyste dostali takové dřevěné koryto. Jestli máte obavy, že se bude kmen otáčet, můžete k němu dát zarážky z půlek starých cihel nebo k němu přibýt pomocí silnějších hřebíků dřevěné klínky.

  Vedle velkých koryt do zahrady můžete použít také menší kmínky na výrobu truhlíků, které budou zdobit váš parapet.

  Aby dřevo déle vydrželo, použijte vhodnou impregnaci. Samotný vnitřek pak natřete vhodnou netoxickou barvou, aby kmen co nejméně narušovala voda, která bude v korytu stát. Jestli nebudete mít kmen pod střechou ale třeba v zahradě, kde do něj bude neustále pršet, zvažte vyvrtání otvorů ve spodní části, aby mohla voda odtékat.

  Kmen také vydrží mnohem déle, když ho postavíte na beton nebo na drobné kamínky. Umístěný přímo v hlíně by mohl začít pomalu hnít, jak by nasával vlhkost. Postavte ho někam, kde na něj bude pravidelně svítit sluníčko, aby mohl po každém dešti krásně vyschnout.

  V dřevěném korytě se budou krásně vyjímat třeba petunky nebo cínie. Každý rok ho můžete osázet jinak. Nebo do něj dejte kapradí a keramickou žábu a vytvořte si kousek vlastního lesa.

 3. Jak využít kmen stromu jako totem

  Další krásnou možností je využít kmen stromu jako totem.

  Silnější kratší kmen bude stát na místě sám o sobě, ale jestli máte užší kmen, zkuste ho zapustit do země, případně ho můžete přímo zabetonovat.

  Z kmene nejprve oloupejte kůru a tužkou si na něj předkreslete, kde budou přibližně jednotlivé tvary. Inspirovat se můžete třeba znamením zvěrokruhu nebo indiánskými motivy zvířat.

  Pomocí kladiva a dlát vhodných na dřevo postupně odebírejte kousky dřeva, dokud totem nedostane tvar, jaký chcete. Jestli chcete totemu nechat přírodní vzhled, dřevo naimpregnujte, aby bylo odolnější. V opačném případě si můžete vzít barvy a totem krásně pomalovat. Barvy vám pomůžou zvýraznit jednotlivé prvky a upoutat na detaily, které by jinak zanikly.

 4. Jak využít kmen stromu jako stolek

  Stolek z kmene stromu uděláte stejným způsobem jako posezení k ohni. Postačí vám k tomu obyčejný špalek. Tentokrát ale dejte pozor, aby dřevo nebylo napadeno škůdci.

  Jestli máte kmen příliš úzký a na stoleček by se vám toho moc nevešlo, můžete na něj přidělat kulatou desku z prken, čímž jeho horní plochu rozšíříte. Zkuste se poptat v truhlářství, zda vám prkna uříznou nebo se podívejte po staré paletě a použijte prkna z ní.

  Aby stolek působil moderněji, můžete ho natřít bílou barvou nebo na něj pomocí vhodných fixů na dřevo nakreslit třeba mandalu nebo jiný vzor. Využít můžete také motivy zvířat. S jedním takovým vám poradí náš článek Jak nakreslit koně.

  S výrobou dalšího stolku vám poradí náš článek Jak využít dřevěné palety.

 5. Jak využít kmen stromu jako lavičku

  Stoleček už máme, teď ještě lavičku.

  Nejsnadnější možností je přibít pomocí silných hřebíků na položený kmen prkno, na kterém budete moci sedět. Je to rychlé a elegantní řešení. Kdybyste měli pocit, že se bude kmen kutálet, zkuste k němu připojit dřevěné klínky.

  Další možností je seříznout horní část položeného kmene tak, abyste vytvořili rovnou plochu. Opět je potřeba si předem rozmyslet, na které straně bude kmen ležet, aby se vám co možná nejméně kutálel. V opačném případě připojte opět klíny nebo vytvořte zarážky z větších oblázků nebo kousků cihel.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás