Kde bolí vaječníky

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde bolí vaječníky

  Jakou mají vaječníky funkci

  Vaječníky jsou párovým orgánem, o velikosti zhruba vlašského ořechu. Jsou samičí pohlavní žlázou a jejich hlavní funkcí je produkce ženských pohlavních hormonů. Jsou také místem, kde dozrávají a následně se uvolňují vajíčka.

  Proces, kdy vajíčko dozraje a uvolní se, se označuje jako ovulace a probíhá v pravidelných měsíčních cyklech. Pokud plánujete otěhotnění, přečtěte si také náš článek, jak poznat ovulaci.

  Pokud bychom stejný orgán hledali u samců, pak by se jednalo o varlata.

 2. Kde bolí vaječníky

  Vaječníky se nacházejí po obou stranách pánevní dutiny, v její spodní oblasti. Bolest při onemocnění vaječníků je lokalizována v této oblasti.

  Vzhledem k tomuto umístění, může snadno dojít k záměně diagnózy se zánětem slepého střeva. S diagnózou se proto raději obraťte na odborníky.

 3. Jaké mohou být nemoci vaječníků

  Nejčastěji se vyskytující zdravotní potíže spojené s vaječníky jsou jejich zánět a cysta. V horších případech se vyskytují nádory vaječníků.

 4. Zánět vaječníků

  Zánět vaječníků je infekčním onemocněním, které postihuje dělohu, vejcovody a méně často pak vaječníky, ty jsou samy o sobě vůči zánětu odolné. Zánět vaječníků je lidovější výraz pro onemocnění, jehož správný název je pánevní zánětlivé onemocnění.

  Mnoho, hlavně mladých dívek, slýchává poznámky k nedostatečnému oblečení hlavně v zimě a pohrůžkou je právě zánět vaječníků. Prochladnutí jistě není nic příjemného, ale zánět vaječníků by si takto dívky přivodit neměly.

  Rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou pohlavní styk, zejména ten nechráněný (zánět způsobují bakterie, které se během styku snáze přenášejí), časté střídání sexuálních partnerů, ale také porod, potrat, zavádění nitroděložního tělíska, nebo dokonce i menstruace, během které může také docházet ke zvýšenému průniku bakterií.

  Příznaky jsou bolesti v oblasti podbříšku, které mohou být doprovázeny krvácením mimo cyklus nebo nepřirozeně zbarveným a páchnoucím výtokem.

  Pokud tyto příznaky máte, je vhodné navštívit lékaře a nespoléhat jen na přírodní medicínu, například konzumaci zázvoru.

 5. Cysty na vaječnících

  Cysty jsou často zaměňovány za nádory – není tomu tak. Cysta je jakýsi váček, který se v těle vytvoří, a který je vyplněn tekutinou. Nemusí být jen na vaječnících, ale objevují se i v jiných částech těla, například na ledvinách.

  Sama o sobě je cysta neškodná, ale pokud na svém těle nějakou bulku objevíte, měli byste navštívit lékaře, který potvrdí, že se jedná o cystu, nikoliv o nádor. I když je neškodná, může způsobovat jisté komplikace.

  Kvůli cystám na vaječnících může docházet k nepravidelné menstruaci až k její úplné ztrátě, a vzhledem k funkci vaječníků mohou také vést až k neschopnosti otěhotnět. Cysta může tlačit na močový měchýř a můžete vnímat častější potřebu chodit na záchod, případně se mohou objevovat bolesti při sexu nebo i bolesti zad a nohou – cysta může tlačit na nerv.

  Příčiny vzniku cyst na vaječnících nejsou většinou známy, proto se jim nedá předcházet. Cysty lze léčit pomocí hormonální antikoncepce, případně, pokud to nepomůže, nebo je cysta větší, odstraňují se chirurgicky.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás