Kde bolí slepé střevo

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí slepé střevo

    Co je to “slepák”

    Slepák je běžně užívaný lidový název pro zánět slepého střeva, přesněji zánět červovitého výběžku slepého střeva. Odborně se tento výběžek nazývá apendix. Jeho funkce není zcela zřejmá. Některé studie uvádějí, že jeho existence je naprosto zbytečná, jiné studie tvrdí, že slepé střevo má vliv na imunitu a tvorbu prospěšných bakterií v zažívacím traktu. Jisté je, že tento orgán není pro člověka nepostradatelný a lze jej v odůvodněných případech zcela odstranit.

  2. Jak poznat zánět slepého střeva

    Slepé střevo je umístěno na pravé straně v dolní části břicha. Při zánětu se bolesti objeví právě v této oblasti, avšak z počátku se často vyskytují kolem pupku. Bolest bývá doprovázena zvýšenou teplotou nebo horečkou. Běžně se vyskytuje nevolnost, zvracení, pocení a malátnost. Mírnou úlevu přináší klid na lůžku se skrčenými koleny. Naopak chůzí a pohybem se bolesti zhoršují.

    • Bolesti v pravém podbřišku
    • Nevolnost a zvracení
    • Zácpa
    • Zvýšená teplota nebo horečka
    • Únava, malátnost
  3. Slepé střevo u dětí

    U dětí většinou nejsou příznaky tak typické, jako u dospělého. Menší děti mohou mít problém přesně popsat bolest a určit lokalitu bolesti. Často se děti choulí do klubíčka s přitaženými koleny k tělu.

    Křečovité bolesti se většinou nejdříve vyskytují kolem pupíku a mohou se postupně stěhovat do pravého podbřišku. Bolest bříška je stejně jako u dospělých často doprovázena nevolností, zvracením a zvýšenou teplotou.

    Nepodávejte dětem léky tišící bolest, mohly by jen zakrýt příznaky probíhajícího zánětu a celou situaci ještě zhoršit. Pokud máte podezření na zánět slepého střeva u dítěte, vždy kontaktujte lékaře. Akutní zánět slepého střeva není radno podceňovat, jelikož apendix může prasknout. Takový stav ohrožuje život dítěte!

  4. Jak uklidnit slepé střevo

    Vzhledem k nebezpečnosti stavu rozhodně nedoporučujeme snažit se uklidnit slepé střevo v domácím prostředí. Lepší, než babské rady je v tomto případě lékařská pomoc.

  5. Jaká je léčba a diagnostika slepého střeva

    Lékař s Vámi po příchodu do nemocnice sestaví anamnézu. Následuje prohmatání břicha, vyšetření přes konečník, rentgen nebo sonografie a odběr krve, kde přítomnost zvýšené hladiny bílých krvinek potvrdí probíhající zánět. U žen je možná záměna s onemocněním dělohy nebo vaječníků, proto se většinou přistupuje i ke gynekologickému vyšetření.

    Při potvrzení diagnózy zánětu slepého střeva se lékař rozhodne, zda je nutné podstoupit operativní odstranění apendixu, nebo zda je možná konzervativní léčba. Pro druhou možnost se lékař může rozhodnout, pokud se zánět podchytí v počátečním stádiu, nebo pokud bolesti ustupují.

    Při konzervativním postupu léčby budete hospitalizováni. Většinou je potřeba držet dietu a na břicho přikládat ledové obklady. Velmi často je konzervativní způsob úspěšný a k operaci nemusí dojít. Bohužel, občas se může zánět slepého střeva zase vrátit.

    Pokud však hrozí prasknutí apendixu, je nutné přistoupit k operativnímu odstranění. Není třeba se obávat, operace je většinou vedena laparoskopicky. To znamená, že budete mít jen malé jizvičky, kterými se zavedou potřebné nástroje pro vyjmutí slepého střeva. Po operaci budete držet dietu a klidový režim. Funkce slepého střeva není třeba nijak nahrazovat.

    Dalším nepříjemným střevním onemocněním, se kterým se setkáme určitě častěji než se zánětem apendixu, je průjem. O jeho léčbě si můžete přečíst v návodu Jak léčit průjem?

    Jestliže jste z opačného pólu a trpíte spíše na zácpy, projděte si informace o zdravotních účincích agaru. Třeba je využijete!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás