Jak bolí ledviny

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak bolí ledviny

  Jak bolí ledviny?

  Potíž je v tom, že většinou nijak. Tedy až na dvě výjimky. První je blokovaní odtoku moči třeba ledvinovým kamenem, kdy následují ledvinové koliky. Druhým případem je zvětšení ledvinového pouzdra. To je jediná inervovaná část ledvin, která dokáže bolet. Ledvinové pouzdro se zvětšuje třeba při cystách.

  Ostatní nemoci ledvin jsou bez bolestivých příznaků. Takže bolavá záda opravdu nemusejí znamenat nemoc ledvin. V případě ledvinové koliky je to však jasné. Nemoci ledvin se projevují často zcela jinak než bolestí.

 2. Jaké jsou příznaky ledvinových nemocí?

  Ledviny, pokud začínají mít problémy, nijak nebolí. Až na dvě výjimky uvedené v předcházejícím boxíku. Nemocné ledviny se projevují vedlejšími příznaky, ke kterým patří únava, změna barvy kůže, krev v moči, zažívací problémy, vyšší hladina cukru v krvi, nadváha, vysoký krevní tlak.

  Signálem potíží s ledvinami je zejména barva moči. Ta je totiž zakalená, někdy i napěněná. Pěnu tvoří zvýšené množství bílkoviny, které se do moči dostanou vlivem zhoršení funkce ledvin. Častější noční močení také vypovídá o zhoršeném stavu ledvin.

  I páchnoucí dech může signalizovat potíže s ledvinami. Do krve se totiž dostává více močoviny. Zmiňme ještě suchou a svědící kůži, ospalost, na druhou stranu problémy se spaním, ale i otoky na končetinách nebo v obličeji.

 3. Kde si nechat ledviny vyšetřit?

  Jednak bychom měli pravidelně chodit na preventivní prohlídky, jednak si kdykoliv můžeme s podezřením na některý z těchto příznaků zajít k praktickému lékaři. Vyšetření, odběr krve a moči prozradí mnohé. Pokud se podezření zvýší nebo potvrdí, praktikem budeme odesláni na nefrologii neboli pracoviště zabývající se onemocněními ledvin.

  Vyšetření ledvin nejsou nijak invazivní. Jde o ultrazvuk, CT, případně rentgen. A podrobnější vyšetření krve i moči. Moč se v tomto případě sbírá celých 24 hodin, aby byl k dispozici její reálnější obraz.

 4. Jaká je role ledvin v těle?

  Naprosto nezastupitelná. Žádný orgán není schopen převzít jejich funkci. Základním úkolem ledvin je odvádět z těla odpadní látky, kterými jsou například přebytečná voda, močovina a draslík. Jde o produkty látkové výměny, které byly v těle důležité, dokud se nestaly odpadem. Za minutu přefiltrují ledviny více než litr krve.

  Ledviny také tvoří hormony, které ovlivňují metabolismus kostí (jejich strukturu a pevnost) a soustavu oběhu krve. I proto je vysoký tlak často spjat s onemocněním ledvin. To stejné se týká například anémie.


ak
alena kubiczkova 08.02.2021 – 03:27

castejsi moceni v noci.boli prava strana i jak se nadechnu

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma ledviny


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás