Jak poznat ovulaci

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat ovulaci

  Jak poznat ovulaci

  Ovulaci lze poznat mnoha způsoby. Například odpočtem dní od počátku poslední menstruace (počet dní se však u každé ženy liší, je nutno nejdříve vysledovat). Některé ženy ji cítí jako bolest na některé straně v podbřišku, jiné ji poznají podle zvýšené tvorby cervikálního hlenu (je bílkovitý, mezi prsty musí lepit) nebo podle bolesti v zádech, v prsou, případně i podle změn na pleti.

  K rozpoznání ovulace také slouží měření tzv. bazální teploty nebo kontrola stavu čípku, který se při ovulaci mírně roztáhne. Spolehlivou metodou rozpoznání ovulace jsou testy pomocí testovacích proužků, které se dost podobají testům těhotenským. Jen testovací čárka musí být o dost silnější než ta kontrolní.

  Pokud jste v péči lékaře, například po delší době neúspěšné snahy o otěhotnění, ten má pak ještě mnohem spolehlivější metody rozpoznání ovulace.

 2. Jak poznat ovulaci bez menstruace

  Jestliže vám vynechává menstruační cyklus, respektive je nepravidelný, stěží můžete napočítat den ovulace od počátku poslední menstruace. Ale je tu i dost vysoká pravděpodobnost, že budete mít tzv. anovulační cykly, kdy ovulace prostě neproběhne a vajíčko se neuvolní.

  Nicméně i při nepravidelné menstruaci ovulace být může, poznáte ji podle dalších metod, tedy test, cervikální hlen, stav čípku nebo bazální teplota. Případně bolesti v obvyklých místech. Podrobněji najdete postupy v následujících boxících.

 3. Jak poznat ovulaci při kojení

  I během kojení dochází k ovulaci, u některých žen dokonce hned v prvních týdnech po porodu. Postup pro poznávání ovulace se během kojení nijak výrazně neliší. Vyšší množství prolaktinu v těle sice poměrně brání početí, tedy i ovulaci (nikoliv stoprocentně), ovšem i tak může ovulace během kojení začít. Ta se totiž spuští jinými hormony. A testy ovulace dokáží ten hlavní, luteinizační hormon (LH) zachytit i v době kojení.

  Při jejím zkoumání se orientujte podle testů, bazální teploty nebo podle cervikálního hlenu. U některých žen totiž prolaktin nehraje hlavní roli a tělo spustí ovulaci kvalitních vajíček a správné formování děložní sliznice i během kojení.

  A pozor – při kojení se může stát, že první ovulace předejde první menstruaci! Proto nespoléhejte na to, že když jste při kojení ještě od porodu nemenstruovala, tak nemůžete otěhotnět.

 4. Jak poznat ovulaci podle hlenu

  Ovulace je doprovázena tvorbou tzv. cervikálního hlenu, který slouží spermiím jako ochrana proti vnitřnímu prostředí vagíny a zároveň jako dokonalá žebřík k jejich posunu až do dělohy nebo vejcovodů. Hlen je řidší, ale průhledný. Má podobu vaječného bílku a musí vám zůstat přilepený na prstech, i když je od sebe roztáhnete – je velmi pružný.

  Tato podoba hlenu se tvoří jen během ovulace. V ostatních dnech cyklu, pokud výtok je (u některých žen je výtok stále a je to zcela fyziologické), tak je hustší, méně prostupný.

 5. Jak poznat ovulaci podle bolesti

  Ovulace někdy nebolí vůbec, jindy bolí v podbřišku. Většinou vlevo nebo vpravo, podle toho, ze kterého vaječníku se vajíčko uvolňuje. Před samotnou ovulací musí dojít k prasknutí tkáně, která může být více či méně inervovaná. Bolest trvá delší dobu, ale pak celá odchází.

  Někdy ovulace, respektive její hormony, podráždí i nervy v bederní páteři, v hlavě, nalijí se a bolí prsa anebo dochází i ke změnám na pleti.

 6. Jak poznat ovulaci podle čípku

  Děložní čípek se mění v průběhu ovulačního cyklu. Takže podle tvrdosti, postavení, délky a také podle hlenu v jeho okolí lze celkem přesně určit, zda právě probíhá ovulace nebo ne. Vyšetření čípku pohmatem však vyžaduje praxi a jedná se o velmi subjektivní vjem.

  Proto pokud byste tuto metodu chtěla dělat sama, bez lékaře, jde o dost nespolehlivý počin, protože je podle odborníků zatížen celkem velkou subjektivní chybou. Neexistuje totiž univerzální měřítko, co je přesně tvrdý a co měkký čípek, nebo jak moc je vystouplý. Navíc může dojít ke změnám stresem, nemocí nebo i cestováním.

 7. Jak poznat ovulaci podle bazální teploty

  Bazální teploty nám dokáže říci, v jaké fázi cyklu se právě nacházíme. Ale je nutno dodržet několik zásad. Jednak se musíte měřit hned po probuzení, ještě v posteli. A také ve stejný čas. Teploměr si připravte vždy k ruce, abyste pro něj nemusela vstávat. Pořídit můžete přímo teploměr pro měření bazální teploty, který rozlišuje změny i o 0,05 stupně celsia.

  Teplotu neměřte v podpaží, je to nepřesné. Vyberte si ústa, případně pochvu. Ale měřte po celý cyklus ve stejném místě. Teplotu měřte vždy jen jednou, hned po probuzení. I když teploměr zapípá, nechte ho ještě alespoň minutu na místě. teploty si denně zapisujte.

  V první části menstruačního cyklu, tedy při menstruaci a až do přípravy ovulace, je bazální teplota nižší, v průměru 36,5 °C při měření v ústech. Po proběhnuté ovulaci (ta trvá několik vteřin) se teplota skokově zvýší (obvykle o 0,2 až 0,4 °C) a zůstává zvýšená až do začátku menstruace nebo, v případě otěhotnění, trvale.

 8. Jak poznat ovulaci bez testu

  Metod, jak poznat ovulaci bez testu je mnoho. Poslouží k tomu, cervikální hlen, bazální teplota nebo i pohmat čípku. Některé ženy ovulaci cítí bolestí v podbřišku, v zádech, dokonce i bolestí hlavy nebo prsou. Mohou být i změny na pleti. Podrobnosti najdete v boxících výše.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma těhotenství


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás