Kde bolí císařský řez

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí císařský řez

    Co je to císařský řez

    Císařský řez je operační zákrok, při kterém se miminko vyjme z dělohy přes břišní stěnu rodičky. Císařský řez může být plánovaný nebo akutní. Zákrok se provádí v případě, že by vaginální porod znamenal ohrožení života budoucí maminky nebo miminka.

    Operace trvá přibližně 50 minut a provádí se v celkové nebo lokální anestézii. Celý zákrok je bezbolestný. Lokální anestézie má výhodu, že rodička je po dobu operace při vědomí a může své miminko vidět hned po základním ošetření.

    Po operaci je miminko předáno na novorozenecké oddělení a rodička je převezena na dospávací pokoj nebo na Jednotku intenzivní péče. Nemusíte se obávat, miminko Vám přivezou hned, jak jen to bude možné.

  2. Kde bolí císařský řez

    Při zákroku se musí udělat řez přes dělohu, svaly a kůží. Po sešití tyto tkáně samozřejmě bolí. Bolest je lokalizovaná hlavně v okolí jizvy a v prvních chvílích po porodu je charakterizována jako ostrá. Budete dostávat léky, které bolesti utlumí.

    Nejbolestivější je většinou porušení břišních svalů, které často používáme, aniž bychom o tom věděli. Například při kýchnutí, smíchu nebo při vstávání z postele. Postupem času se ostrá bolest přemění na tupou. Nepříjemné mohou být také změny polohy, například otočení z jednoho boku na druhý.

    Vnímání bolesti je velice subjektivní. Každý je trochu jinak citlivý a každé tělo má trochu odlišnou schopnost regenerace. Některé maminky jsou týden po porodu čilé a bez bolestí a jiné se nemohou ani postavit či narovnat.

    Císařský řez je velký zásah, a pokud se po operaci ještě musíte starat o miminko, je lepší tyto bolesti nepřemáhat a raději si vzít analgetika. Samozřejmě se to s nimi kvůli kojení nesmí přehánět, proto dbejte na doporučení lékaře.

    Bolesti v prvních dnech jsou nepříjemné, ale věřte, že každým dnem budou rychle ustupovat.

  3. Jak dlouho trvá bolest po císařském řezu

    Jak už jsme zmínili, každé tělo reaguje jinak, proto se nedá přesně určit, jak dlouho budou bolesti přetrvávat. Akutní bolesti by měly trvat jen pár dnů po operaci. Samotná jizva na kůži se hojí velmi rychle a není příliš bolestivá. Nejdéle se hojí břišní svaly, jejich regenerace může trvat i několik měsíců. Snažte se tyto svaly co nejméně namáhat, cvičení a posilování Vám neuteče.

    Pokud máte bolesti při vstávání, může Vám pomoci stahovací břišní pás. Neměla byste ho však nosit celý den.

  4. Jaká je rekonvalescence po císařském řezu

    V porodnici Vám lékař vysvětlí, co můžete a co ještě ne. Fyzioterapeut Vám ukáže, jak stanout z postele i jak posilovat šikmé břišní svaly. Určitě Vám také vysvětlí, jak se starat o jizvu. Tu musíte udržovat v čistotě, aby se rána neinfikovala.

    Každodenní sprchování je samozřejmostí, při sušení jizvy doporučujeme vždy jen lehce ručník přitisknout, ale netřít. Jizvu je možné krouživými pohyby jemně masírovat, tímto předejdete srůstu jednotlivých podkožních vrstev.

    Po operaci byste se měla dostatečně šetřit a odpočívat, aby nenastaly žádné komplikace. Samozřejmě to neznamená, že máte zůstat celé dny v posteli, protože pohyb dokáže rekonvalescenci urychlit. Po propuštění z porodnice si na první dny s miminkem raději zajistěte pomoc, abyste nebyla na všechno sama.

    Člověk je zesláblý, občas se Vám může motat hlava, což může být způsobeno nízkým tlakem i krevní ztrátou při operaci. Nepodceňujte tyto příznaky a hodně odpočívejte. Pokud slabost přetrvává, raději kontaktujte svého lékaře.

    Krátké procházky na čerstvém vzduchu nebo lehké rehabilitační cvičení Vám udělají dobře, ale s náročnějším sportem vyčkejte pár měsíců, až se Vaše tělo zcela zotaví.

    Péče o novorozence je hlavně zpočátku docela vyčerpávající. Možná máte to štěstí a Vaše děťátko prospí spokojeně celou noc, ale většině novopečeným rodičům by se mohl hodit návod y  Jak uspat miminko nebo později Jak poznat, že dítěti rostou zuby.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás