Jak pěstovat banánovník

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat banánovník

    Jak vybrat banánovník

    Banánovník pořídíte nejlépe jako sazeničku získanou coby hlízový oddenek. Jde o sazeničku, odnož. Tímto způsobem se totiž banánovníky množí nejsnadněji. Jen je nutné si dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny. Pokud tedy budete brát oddělek u sousedů nebo známých, zaměřte se na kořínky.

    Pokud banánovník koupíte v zahradnictví, celkem není co řešit, oddělek bude již zapěstovaný a doma pak poroste zdárně. Při nákupu se jen dívejte na stav listů, aby nebyly zahnědlé a substrát příliš přemokřený.

    Některé menší druhy banánovníků jsou jen okrasné, jejich plody se jíst nedají. U nás pěstované banánovníky jsou nejčastěji zeleninové, mají poměrně tuhé plody plné škrobu a vitamínu A a C. Sklízejí se ještě před plnou zralostí a upravují se tepelně. Lze je i sušit a namlít z nich mouku.

    Vypěstovat si ale můžete i ovocné banánovníky, které patří k těm největším. Takže jim budete muset věnovat velkou část pokoje či balkonu, haly, zimní zahrady. Rozhodně nepůjde o drobnou rostlinku.

  2. Jak a kam zasadit banánovník

    Banánovníku vybereme dostatečně velký květník, který budeme samozřejmě časem vyměňovat ještě za větší. Vsadíme do bohaté zeminy, vhodná je směs rašeliny, písku a kompostu. Banánovník potřebuje hodně živin i vlhka. A také tepla.

    Při plnění nádoby pro banánovník nikdy nezapomeňme na drenáž. Banánovník sice má rád vlhkou zeminu, ale kořeny nesmějí zůstat stát ve vodě, což by bez drenáže hrozilo velmi často. I Bnánovník lze totiž „ulít“.

  3. Kam umístit banánovník

    Banánovník dáváme zásadně tam, kde mu bude teplo. V zimě k topení, aby se dobře prohříval substrát, zemina totiž musí mít stále okolo 25 stupňů Celsia. A to může být někdy problém v běžném bytě udržet (a vydržet), takže pobyt rostliny u topení nám vyřeší tuto stránku pěstování banánovníku.

    Přes léto je možné letnit na balkoně, ale pozor na chladnější noci, neprospívají rostlinám. Při ochlazení tedy přemisťujeme do interiéru. Umístíme tak, abychom dobře dosáhli při zalévání a také při rosení, protože velká plocha listů vyžaduje hodně vláhy.

  4. Jak zalévat banánovník

    Středně, ale pravidelně, ale nesmíme jej přelít. Takže zaléváme častěji, zejména v létě a v topné sezoně. Banánovník potřebuje stálé vlhko, ale nikoliv přelití. Listy jsou velké a je jich hodně, takže odpaří mnoho vláhy. V opravdu horkých a suchých podmínkách budete zalévat i dvakrát denně.

    Odpařování vláhy oceníte, pokud máte sušší byt, kde chcete zvlhčit například dětský pokoj. Tomu pomůže i pravidelné rosení. Banánovníky jsou obecně doporučovány pro zvlhčení sušších interiérů. Ale je nutno se jim se zálivkou a rosením věnovat.

  5. Jak hnojit banánovník

    Banánovník potřebuje pravidelné hnojení, alespoň dvakrát do měsíce, nejlépe plným hnojivem. Rostlina je velká, tvorba plodů je pro ni náročné, a tak se zásoby hnojiva v malém prostoru květníku rychle vyčerpají. Okrasné banánovníky snesou hnojení i pravidelněji, zde se soustřeďte na hnojivo pro zelené rostliny.

  6. Jak se starat o banánovník

    Největší část péče o banánovník spočívá v jeho zalévání a rosení. Tady se musíme smířit s tím, že banánovník vyžaduje stálé vlhko, ale nesmí být přelitý. Dovolená znamená sehnat někoho, kdo bude banánovníku vláhu dodávat. Nebo si pořídit systémy pro automatické zavlažování květníků, někdy může stačit i lahev obrácená dnem vzhůru.

    Další součástí péče o banánovník je udržování vyšší teploty substrátu a také prostředí, ve kterém banánovník je. Když je správně teplý substrát, tedy okolo 25 stupňů, urychlí se růst rostliny, nástup květenství, ale také růst plodů.

    Banánovník bychom měli častěji otírat vlhkým hadříkem, aby listy nebyly zaprášené. Na velké ploše listů totiž prach sedá velmi intenzivně. A nevypadá vůbec vábně.

  7. Jak sklízet banánovník

    Banány dozrávají postupně. Nejprve se z listů začne vynořovat květ, který roste směrem vzhůru, ale vlastní vahou se nakonec ohne dolů. Jsem na něm samčí, samičí a také oboupohlavní květy.

    Oplození netřeba, růst plodů nastupuje partenokarpicky, takže výsledné banány nakonec ani nebudou mít semínka. Sklízíme postupně podle toho, jak banány zrovna dozrávají.

    Banány skvěle využijete nejen jako ovoce pro osvěžení, ale i například do cookies.

    Až je rostlina odplozená, všechny banány sklizené, tak ji odřízneme, protože další plody už dávat nebude, je to přece jen bylina, ne stromek. Ale už bychom měli v květníku mít novou rostlinu z oddenků, kterou necháme růst jako novou generaci.

    Oddenky jsme mohli oddělovat již dříve a dříve i vsadit novou generaci, aby byla úroda banánů každý rok. Banánovník plodí ve třetím roce věku, většinou. Ve velkých květnících můžeme nechat růst více rostlin, které jsou od sebe věkem vždy o jeden rok.

    Víte, proč je banán zahnutý?

  8. Jak rozmnožit banánovník

    Množení banánovníku je možné právě již zmíněnými oddenky nebo i semeny z originálních banánů, které byly v přírodě opyleny, a jejichž semínka velmi ochotně klíčí.

    Pokud budeme množit banánovník oddenky, musíme si vždy zkontrolovat, že jsme je oddělili i s kořínky. Každý oddenek musí mít jak několik listů, tak i kořínky, má také zásobní hlízu, ze které bude žít první týdny, než řádně zakoření.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci banánovníku

    Banánovník u nás netrpí běžnými škůdci ani chorobami, pouze následky nesprávného zacházení. Je o uhnívání kořínků při nízkých teplotách a při přelití. Anebo o napadení mšicí u mladých rostlin, a to zejména v případě, kdy jsou listy málo roseny.

    Někdy se napadení mšicí předejít nedá, ale vzhledem k tomu, že si troufne jen na mladé rostlinky, můžeme zasáhnout i chemicky (pokud v okolí nejsou dozrávající banány). Také se osvědčil olejový postřik, z litru teplé vody, 5 ml oleje a jednoho prášku do pečiva.


JP
Jan Pospíšil 03.09.2020 – 12:42

Dobrý den, děkuji za pěkný článek, našemu banánovníku se daří, ale letos se nám v substrátu objevily malé sytě žluté houbičky? Substrát rozhodně není převlhčený a vlhkost v bytě je mezi 50-60procenty. Poradíte prosím co s tím? děkuji, hezký den Pospíšil

Odpovědět

S
S.Bubníková 23.02.2021 – 16:05

Dobrý den, můj banánovník ma v podstatě ideální podmínky a z nějakého důvodu začaly růst velmi rychle za sebou nové listy a postupně nestihly ani vyrůst úplně a začaly se otvírat. Stalo se to, že v podstatě "ucpaly" střed a banán nemá jak pokračovat v růstu. Tlačí sice do toho minimálního prostoru nové listy, ale spíše už jen špčky. Kde se stalal chyba?

Odpovědět

g
gaba 21.06.2021 – 07:36

dobry den,muzu bananovnik umistit z venku na vychodni okno?dekuji

Odpovědět

PM
Polanský Milan 25.10.2021 – 11:43

Dobrý den, prosím o radu, banánovník roste list za listem, ovšem brzy mu listy flekatí a černají. Mysíme si,, že všechno co odepisujete na pěstování dodržujeme Děkuji moc Polanská

Odpovědět

j
jirka 31.07.2022 – 21:23

Mam podeprit plody,jak zraji naklaneji se a bojim se aby se nezlomily?

Odpovědět

JH
Jo Han 14.08.2023 – 17:39

Dobrý den nevím o banánovníku víc než co jsem výdával a slyšel v Thajsku Malajsii a také na Madeiře , kde ovšem má perfektní celoroční podmínky. Myslím u nás je dobře majiteli , který má vytápěný velký skleník , jinak do bytu bych jej nepořizoval, pokud nepůjde pouze o okrasný, ne však klasický plodivý. Já to skouším ve folijáku kde roste jako ,, steklí" každý pátý až sedmý den nový list čím dál větší. Na zimu chystám na obvod topný kabel (u nás není moc silná zima) , jednou jsem to viděl v německu, nesmí ovšem zmrznout.Ovšem pokud doroste nad 2 metry nevím co dál. Na dvorku jsem zasdil u baráčku fíkovník , ovšem ten je na zimu připraven z domoviny kde jsou v Chorvatsku větší mráz než u nás.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma banán


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás