Jak zjistit IBAN

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit IBAN

  Co je to IBAN

  TIBAN je zkratka odvozená z anglického International Bank Account Number. V překladu to znamená mezinárodní číslo bankovního účtu. Je to formát účtu, který umožní provádět platby do a ze zahraničí a je definovaný mezinárodní normou ISO 13616.

  Používá se ve všech zemích Evropské unie i v desítkách dalších zemí. Tato norma byla roku 2007 aktualizována a uvedena do souladu se standardem EBS204, který v roce 1996 vydala ECBS, nebo-li European Commite for Banking Standards. Konkrétní podobu čísla účtu ve formátu IBAN vytváří zpravidla banka, která daný účet vede.

 2. Proč byl IBAN zaveden

  Důvodem zavádění IBAN je podpora automatizovaného zpracování přeshraničních příkazů, zrychlení, zjednodušení a zlevnění přeshraničního platebního styku a snížení počtu chyb z důvodu nesprávně zadaného čísla účtu.

 3. Z čeho se IBAN skládá

  IBAN obsahuje čísla a velká písmena. Zpravidla se skládá:

   z kódu země složeného ze dvou znaků – pro Českou republiku jde o zkratku CZ,
   z kontrolních 2 číslic definovaných mezinárodní normou
   z 2 číslic kódu platebního styku
   a 9. až 24. znak obsahují číslice identifikátoru účtu klienta.
 4. Jaká je struktura IBAN pro Českou republiku

  Každá země si určuje svou vlastní strukturu kódu IBAN. Pro každou zemi jsou proto individuálně stanoveny pozice, na kterých je kód banky, popř. pobočky banky a také pozice, na kterých se uvádí číslo účtu přidělené bankou.

  Požadovaná struktura je stanovena vyhláškou č. 169/2011 Sb., o stanovení pravidel tvorby čísla účtu v platebním styku. Tato vyhláška upravuje pravidla tvorby čísla účtu v souladu s pravidly mezinárodní standardizace (IBAN).

 5. Jaké jsou formáty IBAN

  Existuje národní formát, elektronická a písemná forma znázornění kódu IBAN. Příklad národního formátu je: 19-2000145399/0800. Dále existuje elektronická forma IBAN, například: CZ6508000000192000145399 a písemná forma: CZ65 0800 0000 1920 0014 5399.

  Na webových stránkách České národní banky je dokonce k dispozici kalkulátor, který dokáže běžný formát čísla bankovního účtu převést právě do podoby IBAN.

 6. Jak zjistit IBAN

  Pokud neznáte svůj IBAN, obraťte se na svou banku, u které máte bankovní účet v provozu. Obvykle IBAN najdete po přihlášení do internetového obsluhy vašeho účtu, na výpisu z bankovního účtu, ale snadno a rychle vám jej sdělí i na infolince banky.

  Další možností je již zmíněný kalkulátor, který je k dispozici na stránkách České národní banky. A pokud neznáte kód své banky, nabízíme vám pestrý přehled všech kódů. Hodit by se vám mohly i informace o multibankingu.


m
michal 12.10.2020 – 08:40

chcem zistit IBAN farského uctu rimkat v Sobranciach

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás