Jak se počítají alimenty

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítají alimenty

    Co jsou alimenty

    Na začátek si pojďme říci, co vůbec alimenty jsou. Definic najdeme na internetu celou řadu, stejně tak je tento pojem popsán v zákoně (viz níže).

    Alimenty, neboli výživné, by se dalo popsat jako finanční obnos, který má rodič povinnost přispívat na zajištění potřeb dítěte. To platí samozřejmě jen v případě, že toto dítě není schopno se samo živit.

    Podle zákona však platí tato povinnost i obráceně. To znamená, že děti mají povinnost přispívat na zajištění potřeb svých rodičů, pokud nejsou rodiče schopni si jej zajistit sami.

  2. V jakém zákoně lze najít informace o alimentech

    Informace k výživnému najdeme v zákoně 89/2012 Sb. Občanském zákoníku. V něm se například dozvíte, kdo všechno má vyživovací povinnost či kdy je výživné splatné. Výživné se započítává do životního minima.

  3. Jak se počítají alimenty

    Výše alimentů může být určena dvěma způsoby. Musíme však upozornit, že vždy má však při stanovení konečné částky rozhodující slovo soud.

    První možností je vzájemná dohoda partnerů. Asi se shodneme na tom, že jde o ideální možnost. Pokud se partneři na výši výživného shodnou, je ovšem na soudu, zda tuto dohodu bude respektovat či nikoli.

    Bohužel, ne vždy k dohodě. Partneři mají totiž často odlišný pohled na ideální výši alimentů. V tomto případě je pak stanovení výše výživného pouze na soudu.

    A co hraje roli při stanovení dané finanční částky? Podstatný je:

    • věk dítěte,
    • počet vyživovaných dětí,
    • individuální potřeby dítěte (například speciální dieta),
    • čistý měsíční příjem rodičů,
    • životní úroveň rodičů – musí být shodná s životní úrovní dítěte.

    Kalkulačka výživného

    Na internetu či v rámci poradenství je dostupné velké množství kalkulaček, které vám s výpočtem výživného pomohou. Je třeba si však uvědomit, že jde pouze o orientační výpočet. Jak už bylo zmíněno, roli hraje mnoho faktorů a konečnou výši vždy určuje soud.

    Jak vysoké mohou být alimenty

    Výživné může mít různou velikost. Obecně se dá říci, že jeho výše může představovat 9-24 % z čisté mzdy. Nejvyšší částka je zpravidla stanovena u starších potomků – těch ve věku 18 a více let. Říkáte si, proč by měli rodiče platit výživné, kteří děti již dosáhli plnoletosti?

    Podle zákona ale není rozhodující jen věk, ale i schopnost se sám uživit. Pokud tedy dojde například k situaci, že dítě se vydá studovat na vysoké škole, vyživovací povinnost bude přetrvávat i po 18. roce jeho života.

  4. Co se stane, když nebude výživné placeno?

    Placení výživného představuje povinnost stanovenou zákonem. Jeho neplacení proto bývá posuzováno jako trestný čin zanedbání povinné výživy. Představuje pro vás placení alimentů znatelnou čáru přes rozpočet? Řešením může být dobrá brigáda.

    A co když se dostanete do situace, kdy vám bývalý partner přestane platit alimenty? Samozřejmě i v takovém případě existuje řešení. Nebudeme vám ale lhát – získat finance není úplně jednoduché.

    Určitě se vyplatí začít kontaktováním bývalého partnera. Pokud se vám s ním nepodaří se spojit či na vaše výzvy nereaguje, pošlete mu písemnou výzvu. Když však nebudete úspěšní a dlužník výživné platit nezačne, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na soud. Posledním krokem pak bývá exekuční řízení.


sp
slezakova petra 16.02.2021 – 10:24

Dobrý den ,mam takový problém. Má dcera má 18-let a studuje na střední škole. Když ji byli tři roky začala jsem žít se svým současný, manželem.(Jsme manžele 6 měsíců )Dcera s manželem od začátku neměla dobrý vztah proto se v 18.letech přestěhovala ke své tetě. Nyní po mě požaduje alimenty ve výší 4000kč.tato částka je pro mě neúnosná nabídla jsem ji 2000kč měsíčně toto odmítla s tím, že mě da k soudu. Můj současny příjem činí 11500 měsíčně jelikož jsem na nemocenské již tři měsíce. Po nástupu do práce se zvýší cca na 15.000 měsíčně Můj manžel je těžce nemocný před transplantaci slinivky a ledvin a má důchod 13,300kč. Vzhledem k tomu ,že manželův otec ve věku 84.let těžce onemocněl museli jsme si ho vzít do péče .vzhledem k zdravotnímu stavu tchána jsme si museli pronajmout dům za ,který platím 16500kč.a ve ,kterém má tchán svůj pokoj a sociální zařízení ,které jeho stav vyžaduje. Tchán pobírá důchod ve vší 13,200kč,který si ukládá na učet pro případ pohřbu a nakladu s tímto spojené. Manžel si na otce vyřídil péči o osobu blízkou ve výší 19.200,ze kterých hradí tchánovi veškeré potřeby jídlo část najmu léky ,oblečení atd. Chci se zeptat zda by soud počítal přijmi mého manžela i tchána k výpočtu alimentů na dceru, když manžel i tchán jsou pro ní úplně cizí lide? Ještě chci uvést ,že manžel ani tchán nemá v pronajatém domě trv.bydliště mam v něm trv. bydliště jen já dcera si přivydělává na brigádě cca 2000kč dále ji její otec dluží na alimentech cca 50.000,které má v planu po něm soudně vymáhat .chce dále po otci zvýšit alimenty z částky 700 kč na částku ,kterou mi nesdělila. Prosím o radu zda mam u soudu šanci uspět s navrhovanou částkou alimentů ve výši 2000kč měsíčně. Děkuji .

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás