Jak využít zbylé bílky

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít zbylé bílky

    Jak uchovávat bílky

    Bílky v ledničce vydrží pár dnů, pokud však víte, že je v nejbližší době nespotřebujete, je lepší bílky zamrazit. Bílky můžete zamrazit po jednom v malých nádobkách, například v tvořítkách na led nebo dohromady v jedné misce.

    Na misku si nezapomeňte napsat datum, kdy byly bílky zamraženy a kolik jich v misce je. Před použitím nechejte bílky rozmrazit v ledničce. Do 12 měsíců byste měli bílky spotřebovat.

  2. Jak připravit pomazánku z bílků

    Bílky uvaříme v osolené vodě nebo ve vodní lázni. Nadrobno si nakrájíme kyselou okurku, jarní cibulku, ředkvičky a červenou papriku. Můžeme přidat i nastrouhanou mrkev.

    Vše promícháme spolu s pomazánkovým máslem, řervé sýrem nebo s tvarohem. Dochutíme solí a kořením a máme výbornou a zdravou pomazánku, která se hodí na snídani i ke svačině.

    Můžeme však použít na jakoukoliv jinou pomazánku, třeba k avokádu, k rybičkám, dokonce i k paštice. Lze spojit trochou sádla, možností je prostě nepřeberné množství!

  3. Jak připravit omeletu z bílků

    Lámete si hlavu, co připravit na večeři? Uvařte si skvělou omeletu z bílků. Chutná výborně a její složení jde jednoduše obměňovat.

    Bílky zlehka osolte. Můžete přidat koření nebo čerstvé bylinky, špenát, papriku, nakrájenou cibuli nebo nastrouhaný tvrdý sýr. Promíchejte a nalejte na rozpálenou pánev s olejem. Vhodný je olivový, který dodá pokrmům svou specifickou chuť.

    Omeletu osmahněte pár minut z obou stran, dokud nebude zcela hotová a můžete podávat. Bílková omeleta se hodí na chleba nebo k celozrnnému pečivu. Můžete však do omelety z bílků přidat trochu ovesných či rýžových vloček, taková omeleta Vás zasytí i bez přidaného pečiva.

  4. Jak upéct sněhové pusinky

    Asi nejjednodušší a u dětí velmi oblíbené jsou sněhové pusinky. Jemně se rozplývají na jazyku a jsou krásně sladké. Jejich příprava je velice jednoduchá. Stačí vyšlehat bílky s cukrem a špetkou soli.

    Tuhý sníh dáme do zdobícího sáčku nebo lžičkou nanášíme na plech. Sněhové pusinky z bílků nesmíme péct na vysokou teplotu, pravděpodobně by ztratily tvar a nebyly by upečené rovnoměrně. Lepší je pusinky sušit při 80 až 100 stupních delší dobu, klidně dvě hodiny.

    • 3 bílky
    • 100 – 200 g cukru krupice
  5. Jak upéct zdravé pusinky

    I při vánočním pečení je vhodné myslet na svoje zdraví. Přemíra cukrů a tuků, které během svátků spořádáme, se projeví nejen na naší váze, ale také na stavu vnitřních orgánů a cév.

    Přitom je to tak jednoduché. Bílky vyšleháme do tuha a postupně přidáváme nastrouhaný kokos. Sladidlo můžeme zcela vynechat nebo zlehka přidat stévii nebo březový či kokosový cukr.

    Lžičkou uděláme na plechu malé kokosové bochánky a dáme sušit do trouby.

    Při vánočním pečení se Vám budou bílky určitě hodit i na zdobení medových perníčků, přečtěte si Jak udělat bílkovou polevu na perníčky.

  6. Jak upéct bílkové řezy

    Na bílkové řezy budete potřebovat:

    • 5 bílků
    • hrnek cukru krupice
    • půl hrnku mouky
    • půl hrnku mletých ořechů

    Z bílků a cukru vyšleháme tuhý sníh, můžeme přidáme špetku soli. Opatrně do sněhu vmícháváme mouku s oříšky. Můžeme přimíchat i roztopené máslo, řezy pak nejsou tak suché. Vzniklé těsto dáme na plech, který jsme si předem vysypali moukou nebo kokosem. Plech vložíme do trouby a pečeme zhruba 15 až 20 minut podle toho, jak vysoká je vrstva těsta.

    Na bílkové řezy se hodí různé druhy krémů. Výborný je krém tvarohový, karamelový nebo pařížský.

  7. Jak vyrobit pleťovou masku z bílků

    Bílky nemusíme využívat jenom v kuchyni. Skvěle nám poslouží na výrobu domácí pleťové masky. Bílkové masky znaly už i naše babičky, používaly je proti akné nebo na první vrásky.

    Bílek vyšlehejte společně s nastrouhaným jablkem a naneste na vyčištěnou pleť. Tato maska působí na čištění a stažení pórů. Místo jablka můžete do masky přidat salátovou okurku, která pleť krásně hydratuje.

    Bílek vyšlehaný s medem má silné protizánětlivé účinky, což oceníte, pokud máte problémy s akné. Vypínací protivrásková maska je kombinace zakysané smetany nebo tučného tvarohu, bílku a pár kapek arganového oleje. Všechny ingredience se opět společně vyšlehají.

    Bílkové masky nanášejte na čistou pokožku a nechte působit 20 minut do zaschnutí. Poté pleť opatrně omyjte vlažnou vodou a ošetřete hydratačním krémem nebo pleťovým olejem.

    Bílky jsou výborné i na vlasovou masku. Vyšlehaný sníh z bílků naneste na mokré vlasy, vmasírujte po celé délce i do pokožky hlavy a nechte čtvrt hodiny působit. Tato bílková kůra je skvělá pro rychle mastící se vlasy.


H
Helua 23.12.2020 – 17:49

Vyborne jsou suchary z bílků- jak se uvadi recept na rezy- tak do testa jeste pridame rozinky,brusinky- barevne kandovane ovoce a dame peci do srnciho hrbetu- vylozime pec. Papirem- upeceme tak pri 180 a jeste teple rozkrajime dame susit do trouby— jeste nedosusene obalime v cukru a dosusime... da se to ale jist i nesusene. Az na ten cukrik je to dietka🤣🤗👏🏻

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás