Jak využít papriky

Klára Hrnčířská
Publikováno 1. září 2023
 1. Jak využít papriky

  Jak si vyrobit mletou papriku?

  Papriku rozřízneme na poloviny, odstraníme semínka se stopkou a usušíme. Nejlépe v elektrické sušičce.

  Pokud nemáte, poslouží dobře i horkovzdušná trouba.Papriky poskládáme na plech vyložený pečícím papírem řeznou stranou dolů a pečeme při teplotě 40°C s ventilátorem. Jakmile půjdou rozdrolit v prstech, jsou hotové.

  Nejlepší je umlít čerstvě usušené papriky, například ve vyčištěném kávovém mlýnku, nebo je můžete rozdrtit v hmoždíři. Při delším uskladnění totiž rády natahují vlhkost – a pak je potřeba je znovu přesušit.

  Sušenou papriku nemusíte vždycky umlít. Pokud ji před sušením nakrájíte na menší kousky, výborně poslouží i v zimě do polévek nebo pod maso.

 2. Jak uschovat papriku na zimu?

  Papriky můžete uchovat na zimu i jiným způsobem. Například zamrazit. Stačí očistit, zbavit semínek, stopky a nakrájet na nudličky.

  Pokud nechcete před použitím nalézt v mrazáku zmrzlou paprikovou hroudu, rozložte nakrájené papriky nejprve na tác nebo velký talíř vyložený mikrotenovým sáčkem a teprve po zamrazení nasypte do krabičky a vraťte zpět do mrazničky. Takto zamrazené papriky si můžete odsypávat podle potřeby.

 3. Jak si připravit zapečené plněné papriky?

  Nejznámější úpravou jsou bezesporu papriky plněné mletým masem a podávané k rajské omáčce. Na náplň však můžeme použít i jiné suroviny, které zrovna máme doma a chutnají nám. Například tvrdý sýr, dušené houby, salám nebo slanina, v kombinaci třeba s pohankou nebo rýží.

  Výborná varianta jsou také papriky plněné balkánským sýrem. My si nyní ukážeme, jak tuto dobrotu připravit a co k tomu budeme potřebovat:

  • papriky
  • balkánský sýr
  • zakysaná smetana
  • provensálské koření a sladká paprika
  • sůl
  • trocha vody nebo vývaru na podlití

  Papriky umyjeme, rozkrojíme na polovinu a odstraníme semeníky a stopku.

  Jednotlivé poloviny rozložíme do pekáčku nebo na plech. Do každé půlky vkládáme plátek balkánského sýra a kopeček zakysané smetany. Navrch posypeme kořením.

  Podlijeme trochou vývaru nebo osolené vody a vložíme do trouby. Pečeme, dokud nejsou papriky měkké. Vhodnou přílohou jsou vařené brambory nebo bramborová kaše. Na závěr ozdobíme zelenou petrželkou a můžeme podávat.

 4. Jak naložit papriky?

  Papriky můžete rovněž naložit a udělat si tak doplněk k pokrmům na pozdější časy. Používají se na různé chuťovky a obložené chlebíčky. Výborné jsou i jako svačinka na chleba s máslem nebo do pomazánek.

  Papriky lze naložit do speciálního nálevu,  nebo do oleje. Jak na to, se dozvíte v extra článku “Jak naložit papriky“.

   


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás