Jak využít volný pozemek

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít volný pozemek

  Jak využít volný pozemek – prodej

  Pokud jste pozemek zdědili nebo jste k němu přišli jako k daru, často se stane, že vlastně nevíte, co s ním. Možná jste ho dokonce sami koupili kvůli konkrétnímu účelu, ale než jste ho stihli využít, už ho nepotřebujete.

  Jednou z možností je pozemek prodat. Zkuste se podívat na stránky nabízející prodej nebo pronájem pozemků, ať si uděláte nejprve představu, jaký má váš pozemek hodnotu. Rozhoduje především lokalita a současný stav pozemku. Důležitá je ale i rozloha, přístup k pozemku a to k čemu ho lze využít.

  S odhadem ceny pozemku vám pomůže také soudní znalec nebo realitní makléř, nabízející kromě nemovitostí také pozemky.

  Než pozemek prodáte, zajímejte se také o to, zda jeho cena nemůže v budoucnu stoupnout a zda by nebylo výhodnější prodat ho až časem.

  S dalšími právními úkony vám může pomoct náš článek Jak zjistit bezdlužnost.

 2. Jak využít volný pozemek – pronájem

  Další možností je pozemek pronajmout. Než se k tomu odhodláte, projděte si webové stránky a podívejte se, jaká je cena pronájmu obdobných pozemků ve stejné nebo nejbližší lokalitě.

  Cena pronájmu se bude odvíjet od toho, v jakém je pozemek stavu a k jakému účelu ho pronajmete.

  Rozhoduje také poptávka v dané oblasti v porovnání s již nabízenými pozemky a v neposlední řadě také dostupnost pozemku.

  Důležitá je i doba, na kterou jste ochotni pozemek pronajmout. Jakmile jednou podepíšete smlouvu na několik let, v případě, že byste se dostali například do finančních problémů, nebudete moci pozemek prodat. Také pokud víte, že by ho rád využil někdo z rodiny, zeptejte se dříve, než smlouvu podepíšete.

 3. Jak využít volný pozemek – stavba

  Další možností je využít pozemek ke stavbě. Prvně si zjistěte, zda je pro to vůbec vhodný. Jestli například neleží v památkové zóně. Od toho by se odvíjelo množství papírování a nároky na samotnou stavbu. Důležitý je také přístup k rozvodům a kanalizaci. V neposlední řadě je potřeba se na pozemek pohodlně dostat nejen automobilem ale také technikou, která bude k stavbě potřeba.

  Než se rozhodnete využít pozemek pro stavbu například rodinného domu, spočítejte si pečlivě veškeré náklady v porovnání s tím, jakou by měl cenu samotný pozemek, kdybyste ho prodaly. Pozemek může mít nízkou cenu nebo naopak takovou, že by vám zaplatila samotný dům i s pozemkem v jiné části města.

 4. Jak využít volný pozemek – parkoviště

  Pozemek lze využít také jako parkovací místo pro vás osobní automobil nebo třeba karavan. Jestli bydlíte například v bytě nebo v rodinném domě a kousek odtud vlastníte samostatný pozemek s vjezdem, můžete auto nechávat právě zde. Ne každý má totiž automaticky u rodinného domu také garáž nebo prostor pro garáž.

  Auto můžete na pozemek odstavit jen tak nebo pro něho rovnou postavit přístřešek. Pozemek můžete ke stejnému účelu také pronajmout.

 5. Jak využít volný pozemek – výběh

  Další možností je využít pozemek jako pastvinu pro koně nebo dobytek. Pozemek by měl být z velké části loukou s několika stromy poskytujícími v letních dnech dostatek stínu. Také by neměl být přímo u rušné silnice, aby zvířata zbytečně nedýchala škodlivé výpary.

  Pozemek je potřeba oplotit s ohledem na to, jaká zvířata na něm chcete chovat. Je důležité počítat také s velikostí pozemku vzhledem k počtu zvířat.

  Pozemek lze ke stejnému účelu také pronajmout.

 6. Jak využít volný pozemek – stromy

  V poslední době je zvykem sázet na vlastním pozemku rychle rostoucí stromy, kterými lze topit.

  V době, kdy jsou energie drahé a dřevo také narůstá na ceně, je výhodné zasadit pár vlastních stromků a následně je pokácet. Oblíbené je například pěstování japonských topolů, které rychle vzrostou, a netrvá dlouho, než můžete vysadit nové.

  Na druhou stranu máte-li pozemek daleko od domu nebo v oblasti, kde příliš neprší, bude z toho více starostí než užitku. Nově vysazené stromy je potřeba pravidelně zalévat, než se uchytí a po jejich pokácení je nutné zemi upravit tak, aby byla připravena na novou výsadbu.

  S adalším využitím pozemku jako zahrady vám poradí náš článek Jak připravit zahradu na zimu.

 7. Jak využít volný pozemek – menhiry

  Poslední možností, o které si něco řekneme, je vytvoření silného energetického zářiče.

  Menhiry se nebudovaly jen v dávných dobách, ale můžeme se s nimi setkat i v současnosti. Země má ve svém povrchu přirozená energetická místa, která byla od nedávna využívána k meditacím. Známé jsou také jejich léčebné účinky a možnost spojení se s duchovním světem.

  Chcete-li využít svůj pozemek pro stavbu menhirů, budete potřebovat zajistit nejen vhodné kameny, ale také obřad, během kterého bude kruh aktivován. S výběrem vhodných kamenů vám pomůžou lidé se schopností mimosmyslově vnímat a stejně tak vám budou schopni pomoct se samotným obřadem, pokud si s ním sami nevíte rady.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás