Jak využít zavařovací sklenice

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít zavařovací sklenice

  Jak využít zavařovací sklenici v kuchyni

  Nejčastěji využíváme zavařovací sklenice k tomu, k čemu jsou primárně určeny, tedy k zavařování. Jak už jsem ale psala v úvodu, často se nám doma nahromadí velké množství šroubovacích sklenic. Jsem však od malička zvyklá zavařovat do těch se zacvakávacími víčky, které stačí poťukat, abych věděla, zda chytla a na šroubovací jsem si nikdy nezvykla. Proto jsem pro ně hledala jiné využití.

  Šroubovací sklenice mi většinou přebývají od zavařených dárků, které jsem dostala nebo jsem si je přímo sama koupila v obchodě. A protože obal prodává, mnohdy jsou jejich tvary rozmanité a je mi líto je vyhodit, protože se krásně vyjímají.

  Začala jsem je tedy využívat alespoň na puding, který jsem připravila sobě nebo někomu blízkému na svačinu do práce.

  Šroubovací sklenice se mi osvědčily také na uchování sušených bylin nebo sušeného ovoce, které často přibalím k narozeninovým nebo vánočním dárků. Nebo jen tak. Pokud přemýšlíte co se bude ve sklenici krásně vyjímat, inspirovat se můžete článkem Jak uvařit lipový čaj.

  A aby byl dárek patřičně reprezentativní, sklenici stačí lehce dozdobit. Z kousku látky vystřihněte kolečko o něco větší, než je průměr víčka, přiložte ho na víčko zavřené sklenice, kraje látky přidržte dole a v místě, kde se sklenice zužuje, převažte látku kouskem stuhy.

  Podle vzoru a barvy látky snadno docílíte požadované nálady. Zatím co k vánocům můžete vybrat látku třeba s jelínky a doplnit ji zlatou nebo červenou stuhou, k velikonocům se budou hodit svěží zelené a žluté barvy.

  Pokud se vám sejde větší množství menších stejných skleniček, lze je využít jako kořenky. V nejbližším papírnictví stačí koupit nálepky s názvy jednotlivých druhů koření a skleničky jimi polepit.

  CO se týče malých zavařovacích skleniček, namísto pudingu do nich můžete připravit i muffiny a přibalit si je do práce nebo na cesty. Nebudete muset hledat vhodnou krabičku, do které je dát. Pokud si nevíte rady s receptem, podívejte se na článek Jak upéct čokoládové muffiny.

 2. Jak využít zavařovací sklenici na svícen

  Snad nejčastější a stále nejoblíbenější využití sklenice, je použít ji jako svícen. Pokud do sklenice dáte čajovou svíčku, plamen bude krásně chráněný ze všech stran a nehrozí, že něco podpálíte.

  Sklenice jsou navíc odolné proti vysokým teplotám a nehrozí tedy, že by praskly. Pokud chcete být ještě opatrnější, můžete do víčka udělat několik malých otvorů kvůli přístupu vzduchu a sklenici zavřít. Teď se už podívejme na možnosti, jak svícen ozdobit.

  Nejsnadnějším způsobem je sklenici něčím polepit. Krásně se budou vyjímat plastické věci. Zkuste se podívat ve výtvarných potřebách nebo lépe vybaveném papírnictví a koupit nalepovací plsť, z které lze snadno vystříhat nejrůznější motivy. Sklenici jimi polepte.

  Připojit můžete nejrůznější třpytivé hvězdičky, kapky lepidla se třpytkami a tak dále, prostě cokoli, co se bude ve světle svíčky krásně lesknout a třpytit, nebo co chcete, aby se ve stínu na stěně pěkně mihotalo.

  Další možností je použít barvu na sklo a sklenici vypálit. Zvolte hobby barvy, které lze vypálit při nízké teplotě i doma v troubě. Pokud si netroufnete na vlastní motiv, zkuste si najít pěkný obrázek na internetu a vytisknout ho ve velikosti, která bude na sklenici pasovat. Obrázek přichyťte dovnitř sklenice kouskem lepicí pásky – a obrázek jednoduše obmalujte.

 3. Jak využít zavařovací sklenici na dekoraci

  Další možností je využít sklenici jako dekoraci do bytu nebo třeba na verandu. Zdobení sklenice se nebude příliš lišit od toho předchozího s tím rozdílem, že tentokrát nemusíte počítat s volným prostorem a průsvitnými barvami, skrze které bude světlo svíčky prosvítat.

  Nebojte se tedy použít i nejrůznější spreje, techniky stékání barvy nebo krycí barvy, kterými můžete sklenici pomalovat. Sklenici můžete udělat krásně pestrou nebo naopak sáhnout po jednoduchém stylu, který se bude vyjímat v každém interiéru. Jak se říká, méně je někdy více.

  Sklenice dostane krásný nový vzhled, pokud ji například posprejujete jednou matnou barvou, třeba v růžovém odstínu a fixem na ni namalujete drobné hvězdičky. Připojit můžete také stuhu. Zdobenou sklenici můžete použít jako vázu na drobnější kvítky nebo do ní umístit sušené květiny a vytvořit tak celoroční dekoraci.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás