Jak využít jablečný ocet

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít jablečný ocet

  Jak využít jablečný ocet v kuchyni

  Jablečným octem můžete zcela nahradit klasický ocet lihový. Jeho použití je totožné, ale účinky na zdraví jsou neporovnatelné.

  Jablečný ocet se používá hlavně k dochucení pokrmů. Připravují se z něj dresinky a marinády na maso. Dá se použít i do zálivky na salát nebo přidat do míchaných nápojů.

  Na jednoduchou zálivku k zeleninovému salátu potřebujeme:

  • hrnek vody
  • 2 lžičky olivového oleje
  • 2 lžičky jablečného octa
  • Trochu medu dle chuti
  • Sůl, pepř

  Všechny ingredience dobře promícháme a smícháme s nakrájenou zeleninou.

  Ocet můžete využít na nakládání zeleniny nebo koření, jak na to se dozvíte v článku Jak naložit pepř.

 2. Jaký je recept na jablečný ocet

  Jablečný ocet si můžete vyrobit sami. Základem jsou kvalitní jablka. Nejlepší jsou domácí nebo v bio kvalitě. Chemické postřiky na běžně kupovaném ovoci mohou narušit přirozený proces kvašení.

  Omyté jablka nastrouhejte nahrubo i se slupkou a jadřincem. Do skleněné nebo plastové nádoby nalejte asi 2 litry převařené vody. Po vychladnutí do vody přimíchejte sušené droždí, stačí jedna čajová lžička. Vodu s droždím nechejte čtvrt hodiny odpočívat a následně promíchejte s jablky. Nádobu zakryjte plátnem, aby se dovnitř nedostaly nečistoty, ale aby směs měla dostatek vzduchu. Uložte na tmavé místo a párkrát za den jablka promíchejte.

  Po dvou až třech týdnech přeceďte nastrouhaná jablka přes sítko nebo plátno. Hotový ocet nalejte do čisté sklenice a uchovávejte v lednici. Podrobný návod na výrobu jablečného octa najdete také u nás.

 3. Má jablečný ocet nežádoucí účinky?

  Jablečný ocet je považován za zdraví prospěšný, musí se však dodržet určitá pravidla. Jablečný ocet obsahuje kyselinu, proto je hlavní pravidlo, kterým se musíte řídit, neužívat jablečný ocet v neředěné formě. Neředěný ocet může poleptat trávicí trubici, pokožku i narušit zubní sklovinu.

  Dalším neduhem může být předávkování. Často si lidé myslí, že pokud je něco zdravé, tak zvýšením dávky dosáhnou lepších účinků. Opak je pravdou. Vysoké dávky jablečného octa může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je například osteoporóza, nižší hladina draslíku, nechutenství a nevolnost.

  V dnešní době jsou velmi časté alergie všeho druhu. I na jablečný ocet může tělo reagovat alergií. Pokud se u vás projeví vyrážka, svědění kůže, pálení očí nebo rýma, raději na nějakou dobu ocet přestaňte užívat.

 4. Jaké má jablečný ocet účinky na pleť

  Jablečný ocet je možné používat jako pleťovou vodu. Má protizánětlivé účinky, což určitě ocení pleť se sklony k akné. Jemně pleť stahuje a zanechává ji příjemně vypnutou. Nezapomeňte, že jablečný ocet není vhodné používat neředěný. Ideální je jeden díl octu a dva díly vody. Tuto pleťovou vodu uchovávejte v lednici. Namíchejte si jen menší množství, jelikož se octová pleťová voda rychle kazí.

  Jablečným octem můžete nahradit i vlasovou kosmetiku. Jablečný ocet zklidňuje pokožku hlavy a zmírňuje svědění. Působí také proti lupům a vlasům dodává lesk a hydrataci. Jablečný ocet můžete použít místo balzámu na vlasy, půjdou lehce rozčesat.

  Do hrníčku s teplou vodou přidejte tři lžíce jablečného octa a naneste na umyté vlasy po celé délce. Vmasírujte jej i do pokožky hlavy. Ocet není třeba oplachovat. Typický kyselý zápach z vlasů brzy vyprchá.

 5. Proč používat jablečný ocet do lázně nohou

  Jablečný ocet má silné antibakteriální účinky. Tyto účinky lze využít i při koupelí nohou. Pomůže Vám zbavit se plísní, zápachu a odstraňuje nadměrné pocení nohou. Příznivě také působí na změkčení pokožky, což ocení lidé, kteří mají suché až praskající paty.

  Do lavoru nalejete teplou vodu a přidáte do ní jablečný ocet. Nohy v lázni namáčejte asi dvacet minut. Maximální koncentrace je jeden díl octa na tři díly vody. Koupel nohou s jablečným octem pomáhá i proti otokům a dokonce může detoxikovat organismus.

 6. Jak působí jablečný ocet při vnitřním užívání

  Jablečný ocet má hodně příznivých účinků na náš organizmus. Může se užívat dlouhodobě. Do sklenice s vodou dáme dvě lžičky jablečného octa a pomalu vypijeme, nejlépe ráno na lačno.

  • Snižuje překyselení organismu
  • Bojuje s únavou
  • Pomáhá při hubnutí
  • Urychluje uzdravení při infekčním onemocnění
  • Pomáhá snížit hladinu cholesterolu
  • Udržuje zdravou střevní mikroflóru
  • Čistí játra a ledviny
 7. Jak můžeme jablečný ocet využít v domácnosti

  Jablečný ocet má desinfekční účinky. Můžeme s ním desinfikovat všude, kde nechceme používat chemické prostředky, například dětské hračky, kuchyňskou linku i dřevěné nádobí.

  Jablečný ocet umí odstranit zápach, to určitě oceníme jednak při úklidu lednice, ale také například při čištění kočičích záchodků. Ani na ucpané a zapáchající odpady v kuchyni nemusíme hned šáhnout po chemickém čističi. Půl skleničky jablečného octa uvolní špínu a zápach eliminuje.

  Jablečný ocet je skvělý pomocník při boji s vodním kamenem. Můžeme s ním vyčistit vodovodní kohoutky i rychlovarnou konvici. Pokud použijete ocet při mytí oken, budou se krásně lesknout. Žádné šmouhy nemají šanci.


P
Petr 29.03.2021 – 23:08

Dobrý den Děkuji za dostačující rady a určitě vyzkouším v praxi . Velmi mě to inspirovalo jelikož už delší dobu bojují s chemikálie v domácnosti .

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jablko


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás