Jak využít staré matrace

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít staré matrace | colleen_elizabeth / Flickr.com

  Jak využít matraci jako moderní gauč

  V dnešním přetechnizovaném a překombinovaném světě mnozí z nás sáhnou spíše než po komplikovaném řešení po elegantním a jednoduchém minimalismu. A protože jsou dnes moderní výrobky z palet, podívejme se jak zužitkovat starou matraci právě v kombinaci s nimi.

  Potřebovat budete kromě staré matrace dvě nebo tři již zmíněné palety. Záleží na velikosti matrací. Ty pečlivě ošmirglujte do hladka, aby z nich nikde nekoukaly třísky. Palety natřete matnou bílou barvou a nechte je dobře zaschnout ve větrané místnosti nebo venku.

  Jakmile je barva dostatečně suchá, namalujte na palety drobný vzorek, který je oživí. Krásně se budou hodit například jemné proužky nebo jiné drobné geometrické obrazce.

  Kupte silnější potahovou látku podle velikosti matrace. Máte-li palety pomalované výraznější vzorkem nebo barevnými motivy, zvolte potah spíše jednobarevný.

  Ustřihněte obdélník, který bude mít na všech stranách dostatečný přesah na to, abyste ho mohli ještě zahnout pod matraci a zbyl vám navíc kousek na zahnutí. Potah po obvodu obšijte entlem a zahněte. Vytvořte tunýlek, do kterého navlečte gumu. Teď už jen stačí napnout potah na matraci a tu položit volně na namalované palety.

  S paletami vám poradí také náš článek Jak využít dřevěné palety.

 2. Jak využít matraci jako věšák

  Ty opravdu staré matrace v sobě mají ona pověstná pera, která vystřelují zrovna v okamžiku, kdy to člověk nejméně potřebuje a uštědřují mu bolestivé rány do zad. Práva tato pera budeme potřebovat z matrace vyříznout. Kovovou konstrukci vyřízneme a použijeme celou, proto si vyberte velikost matrace podle toho, jak velký chcete mít výsledný věšák.

  Kovovou konstrukci natřeme vhodnou barvou na kov. Barvu můžeme zvolit jednoduše bílou nebo ji kombinovat s dalšími odstíny a udělat věšák třeba duhový. Barvu nechte dobře zaschnout.

  Jakmile je suchá, zkuste si vzít režný provázek a některá oka na kovové konstrukci vyplést stejně, jako kdybyste pletli lapač snů. Do provázku můžete zaplést korálky, drobné mušličky, do kterých provrtáte dírky nebo třeba malé kamínky, které opletete.

  Krásně se budou hodit i nejrůznější přírodniny jako jsou větvičky nebo šišky.

  Jakmile máte nazdobeno, zbývá už jen nový věšák pověsit. Zkuste ho dát do předsíně nebo třeba do obývacího pokoje, kde ihned zaujme pozornost všech, kteří k vám přijdou.

  Na věšák zavěste několik ramínek, ať máte vždy kam odložit kabáty a bundy.

 3. Jak využít matraci jako moderní osvětlení

  I tentokrát budeme z matrace potřebovat především její kovovou konstrukci, kterou přiděláme na zeď nebo opřeme do prostoru, kde ji zajistíme proti pádu.

  Potřebovat budete drobná světýlka v bílé barvě, která se dávají obvykle na vánoční stromeček.

  Konstrukci opět natřete, jakou barvou budete chtít tak, aby se vám hodila do interiéru. Necháte-li ji pouze kovovou bez nátěru, docílíte starobylého vzhledu. Barvu nechte dobře zaschnout.

  Konstrukci můžete opět ověsit nejrůznějšími drobnými přírodninami. Na závěr na ni pověste světýlka, která propleťte skrze její jednotlivé části. Teď budete mít doma krásnou intimní atmosféru.

  V neposlední řadě je možné zavěsit celý kovový rám třeba nad verandu. Získáte tak originální osvětlení, které se nikdy neokouká.

 4. Jak využít matraci jako svislou zahradu

  Další možností je použít konstrukci pro pěstování rostlin, ať už doma, na zahradě nebo třeba na balkoně.

  Potřebovat budete velké množství plastových obalů na květináče, které se svým obvodem pohodlně vejdou do kruhových otvorů v pletivu. Do obalů kupte malé květináčky vhodných rozměrů.

  Nad svíčkou nahřejte kovovou jehlici a do obalu udělejte vždy dvě dírky kousek od jeho okraje. Otvory by od sebe měly být vzdálené přibližně centimetr.

  Pomocí menších kousků drátu přivažte obaly do otvorů na svisle postaveném roštu. Teď už jen stačí osázet květináče třeba bylinkami a zabydlet je do vaší nové originální zahrádky.

  V zimních měsících můžete i zahrádku ozdobit světýlky. Krásně ji projasní a navodí vám doma příjemnou atmosféru.

 5. Jak využít matraci jako oporu pro květiny

  Máte-li zahradu, konstrukce z matrace vám krásně poslouží i tam.

  Celou konstrukci jednoduše opřete o zeď a zasaďte před ni plazivé rostliny, které ji celou krásně překryjí.

  Chcete-li mít tuto ozdobu v prostoru, zkuste vytvořit betonový základ a ukotvit ji do něj. Stejným způsobem si můžete vytvořit plot kolem celého pozemku.

  S výrobou originálních dekorací vám poradí také náš článek Jak vyrobit houbu.

 6. Jak využít matraci jako stojan na lahve

  Tentokrát budete potřebovat jen samotné pružiny z matrace a menší dřevěné prkno.

  Prkno bude viset svisle. Pružiny na něj přidělejte svisle pod sebe tak, aby mezi nimi byl alespoň patnácticentimetrový prostor. Všechny by měly být na pevno přibité pomocí zohnutého hřebíku pod úhlem 45° a to špičatou částí směrem dolů.

  Do roků prkna navrtejte dvě větší díry a protáhněte jimi ze zadní strany konce kousku provazu. Na obou koncích udělejte uzel. Do zdi přidělejte skobu a stojan na něj pověste.

  A je to, krásný moderní doplněk je hotový.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás