Jak uvařit lipový čaj

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak uvařit lipový čaj

    Jak uvařit lipový čaj

    Jak uvařit lipový čajLipový čaj chutná výtečně čerstvě připravený – teplý (při zdravotních obtížích), ale také ho lze popíjet za studena, kdy nám poskytne zdravé osvěžení. Jeho příprava je opravdu jednoduchá a hravě ji zvládne každý. 2 lžičky sušeného lipového květu nasypeme do hrnečku a zalijeme vroucí vodou. Louhujeme 10-15 minut pod pokličkou, poté přecedíme přes sítko a máme hotovo. Lipový čaj je nasládlý, ale lze ho dochutit např. medem. Zejména děti jeho přislazení uvítají.

    Lipový čaj je pro naše zdraví velice prospěšný. Pokud jsme nemocní, lipový čaj dokáže vyvolat nebo zesílit pocení, což urychluje léčbu onemocnění. Lipový květ si můžeme nasušit sami doma. Ideální období pro jeho sběr (i s listeny) je v červnu a první polovině července, kdy krásně kvete. Sušíme ho při maximální teplotě 35 °C, nikdy ne na přímém slunci. Vhodným prostředím je stín s lehce proudícím vzduchem. Usušený lipový květ nasypeme do uzavíratelné nádoby, aby si dlouho zachoval své aroma.

  2. Čaj z lipového květu – příprava

    Jak je zmíněno již výše, příprava lipového čaje je jednoduchá. Stačí zalít vroucí vodou, nechat vylouhovat, přecedit a hotovo. Lipový květ pro přípravu čaje sice můžeme zakoupit sušený, ale můžeme si ho usušit i sami doma. Ideální dobou pro sběr lipového květu je červen. Sušení lipového květu se doporučuje rychle a při teplotě 35 °C, přičemž je poté důležité ho dobře uskladnit v uzavřené nádobě (nejlépe skleněné) a chránit před vlhkem a horkem.

  3. Lipový čaj pro děti

    Lipový čaj je šetrný, nemusíme proto mít obavu podávat ho dětem od 1 roku. Velice vhodné je popíjet ho při zánětech horních cest dýchacích, podporuje totiž odkašlávání. Dobře posiluje imunitní systém a celkově zklidňuje organismus, což ocení především rodiče malých dětí, neboť po lipovém čaji se i dobře spí. Mějte ale na paměti, že především u dětí platí všeho s mírou.

  4. Lipový čaj v těhotenství

    Popíjet lipový čaj, např. při nachlazení, v těhotenství není zakázáno. Je nutné to ale nepřehánět, jako ostatně se vším v těhotenství (podobně jako u malých dětí). Rozhodně není doporučena denní konzumace.

  5. Lipový čaj dávkování

    Pokud chceme lipový čaj užívat při nachlazení, doporučují se tři šálky tohoto výtečného nápoje denně. Dobrým pomocníkem bude i při angíně, kdy je ale lepší lipový čaj kloktat. Lipový čaj můžeme popíjet i jen tak, ale v tomto případě bude vhodné dělat si při jeho pravidelné konzumaci pauzy.

  6. Lipový čaj – nežádoucí účinky

    Lidé trpící kardiovaskulárními problémy by neměli lipový čaj popíjet dlouhodobě. To samé platí i pro těhotné ženy, jimž se nedoporučuje každodenní konzumace. Obecně se dá říci, že lipový čaj lze pít pravidelně, hlavně při nachlazení. Nejsou známy žádné jiné nežádoucí účinky, ale nedoporučuje se pít lipový čaj dlouhodobě.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma čaj


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás