Jak využít vodu ze sušičky

Lenka Rutteová
Publikováno 13. března 2021
  1. Jak využít vodu ze sušičky

    Kdy dostanete vodu ze sušičky

    Možná máte sušičku plně napojenou na odtok, a tak se vám v ní kondenzovaná voda ze sušení nehromadí, takže si říkáte, o jaké vodě ze sušičky tu vlastně mluvíme. Tématem je voda, která se kondenzuje do odkapávací nádoby – a jednou za čas se musí ze sušičky vylít.

    Některé sušičky umějí obojí – tedy jak koncentrovat vodu do sběrné nádoby, tak ji rovnou vypouštět do odpadu. A některé modely jsou vybaveny jedním z obou způsobů zacházení s vodou.

    Takže jestliže v sušičce vodu nemáte, protože rovnou odtéká pryč, ale o vodu byste stáli, podívejte se, zda by nešlo přepnout na její kondenzování do nádoby.

    Pokud ano, máte zdroj dobře využitelné užitkové vody, která doposud jen nevyužitá odcházela do kanalizace nebo do vaší čističky.

    Upozorňujeme však, že u některých modelů je vylévání zásobníku nepohodlné a hlavně: nelze jej vylít zcela. Objevuje se proto riziko, že se začne v nádobce tvořit nepříjemná řasa.

  2. Jak využít vodu ze sušičky na splachování

    Nejsnazší využití vody ze sušičky je při splachování. Vody se sejde jen tolik, že ji jistě brzy na splachování zcela spotřebujete, a tak nebude nikde dlouho stát.  Voda je vhodná i pro vymývání použitého dětského nočníku.

    Technologie provedení je zcela na vás. Ne každý má možnost vodu dolévat přímo do splachovací nádobky (po spláchnutí), a tak se nabízí ruční spláchnutí z nádoby, ze které se voda dobře vylívá, abyste si nepokapali úplně všechno okolo…

    Z dlouhodobého hlediska znamená využití vody ze sušičky opravdu velkou úsporu pitné vody. Na druhou stranu je potřeba dodat, že se sušička neobejde bez energie. Na sušáku schne prádlo bez nároků ne energii, nicméně sušička má své neopakovatelné kouzlo, a kdo ji vlastní, většinou by se k sušení na sušáku nebo venku na šňůře už vracet nechtěl…

  3. Jak využít vodu ze sušičky na úklid nebo třeba mytí bot

    Voda ze sušičky sice není teplá, ale i tak se dá skvěle využít pro úklid. Obsahuje zbytky pracího prášku, a tak je pro rozpouštění špíny v podstatě i předurčena. Stačí ji dát do kyblíku a k tomu ohřát až k varu ještě i trochu kohoutkové vody v rychlovarné konvici tak, abyste po smíchání obou vod dostali vodu teplou akorát pro úklid.

    Jestli s ní umyjete okna, podlahu nebo boty, je vcelku jedno. Do vody přidáte takový mycí prostředek, jaký vyhovuje účelu jejího použití. A možná, že používáte jen sodu, citron, sůl, kyselinu citronovou. Se zbytky pracího prášku by se nijak tlouct neměly.

  4. Jak využít vodu ze sušičky na žehlení

    V oblasti žehlení není situace tak jednoznačná. Zejména pokud máte náročnější žehličku, do které můžete dávat jen vodu destilovanou, nikoliv kohoutkovou, bude s využitím pro žehlení docela problém.

    Ale ty žehličky, které mají účinný systém čištění, tedy si poradí i s vodou kohoutkovou, můžete směle plnit vodou ze sušičky.

    Doporučuje se však ji ještě přecedit přes sítko s jemným plátýnkem (kapesníkem). Je potřeba se zbavit všech i miniaturních vláken z oblečení, která ve vodě mohla uváznout.

    Vzhledem k tomu, že ve vodě ze sušičky jsou zbytky vonných látek z praní, budete mít žehlení o to voňavější. Vůně se pak může v oblečení i déle udržet právě díky tomu, že jste ji do vláken vpravili právě napařováním.

  5. Jak využít vodu ze sušičky na předpírku nebo ruční praní

    Voda ze sušičky je skvělým roztokem pro ruční praní jemného prádélka, případně pro předpírku a namočení těch kousků, které to potřebují. U mnoha skvrn dost záleží na tom, zda je včas namočíte – a právě do vody ze sušičky vede jejich nejlepší cesta.

    Jestli máte mimčo nebo batole a používáte látkové pleny, hodí se voda ze sušičky perfektně na namáčení použitých a od hrubých nečistot obraných plen. Ty necháváte v kbelíku namočené, dokud se nebudou prát.

    Nezapomeňte pleny před samotným praním pak ještě jednou vymáchat – přece jen je v plenách pořádná nálož. A když perete jednou za několik dní, bakterie už udělají své. Když propláchnete pleny ještě jednou čistou vodou, a pak teprve je dáte do pračky, bude výsledek praní o mnoho lepší – a hlavně bezpečnější.

  6. Jak využít vodu ze sušičky na odmáčení hrnců

    Ano, i na odmočení hrnců se dá tato voda využít. Je škoda plýtvat kohoutkovou vodou na obyčejné odmáčení – v této roli ji skvěle zastoupí právě voda ze sušičky, která je navíc měkká, a tak pro odmáčení funguje často lépe.

    Myčka není všemocná a spoustu připálených, přischlých zbytků jídla prostě nezvládne umýt. Jakmile je však odmočíte, bude práce vaší myčky o hodně snazší a výsledek mnohem lepší.

  7. Jak využít vodu ze sušičky proti průvanu

    Možná si právě říkáte, že jste se úplně pomátli, že voda z čehokoliv nemůže zmoci naprosto nic, co se průvanu týká. Vítr prostě foukat bude, ať děláte, co děláte.

    My to ale mysleli malinko jinak. Když vodou ze sušičky naplníte plastové lahve od pracích gelů, které jsou velké a s poměrně širokou základnou, takže je jen tak něco nepřevrhne, dokonale s nimi zapřete dveře – a ty nebudou práskat od průvanu.

    Takže nakonec se dá voda proti průvanu v bytě (resp. proti škodám způsobeným průvanem v bytě) opravdu využít.

  8. Kdy využít vodu ze sušičky na zalévání

    S vodou ze sušičky a zaléváním s ní je to velmi ošemetné. Voda totiž obsahuje zbytky pracích prášků a případně aviváže, takže je pro rostliny dost nepříjemná, také pro bakterie, které žijí v půdě a bez kterých by rostliny byly bezradné.

    Jistě najdete doporučení, že pokud perete v ekologických pracích prostředcích, vodu na zálivku použít můžete. Jenže pozor, trh s „eko“ prostředky je kvůli penězům už docela pokřivený. A tak prosté označení eko už dávno nestačí. Je třeba vybírat pečlivěji, nejlépe podle specializovaných certifikátů a třeba i prohlášení výrobce o neškodnosti životnímu prostředí (nikoliv jen o snazší odbouratelnosti).

    Pokud se vám podaří nalézt opravdu neškodný ekologický prací prostředek, pak jistě můžete používat vodu ze sušičky i na zalévání. Otázkou je, zda jen okrasných rostlin, anebo ji směle „frknout“ i na záhon se saláty či se stále oblíbenějšími rajčaty…

    Mimochodem, podívejte se jak si vypěstovat rajčata nebo jak se snadno pěstuje salát.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás