Jak využít lahve od vína

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít lahve od vína

  Jak využít jednu lahev od vína na svíčku

  Vedle klasických lahví od vína se nám doma občas objeví lahve nejrůznějších tvarů, od baňatých přes lahve s širokým hrdlem až po ty nesymetrické. Zajímavé lahve jsou jako stvořené pro samostatné využití a byla by škoda vyhodit je do skla na recyklaci. PET lahve už jsme recyklovali v článku Jak využít PET lahve a teď je čas na ty skleněné. Pojďme se podívat, jak využít lahev od vína kreativně.

  Snad nejčastější a nejoblíbenější využití lahví je jejich použití jako svícnu. Podle síly hrdla vyberte svíčku, případně ji lehce zařízněte a zapasujte ji do hrdla lahve. Svícen nemusí být úplně stabilní a bude poměrně vysoký, proto pozor ať se vám svíčka nepřevrátí a nepodpálí ubrus nebo ať plameny nedosáhnou k závěsům. Svícen raději umístěte na zahradu. Abyste však tento nápad ozvláštnili, svícen můžete hned několika způsoby dozdobit.

  První možností je využití samotné svíčky. Nakupte větší množství svíček v různých barvách, které budou pasovat ho hrdla lahve. Zapalte první svíčku, vezměte si nůž a okraj svíčky nařízněte tak, aby vosk mohl stékat po boku lahve. Než svíčka dohoří, nechte takto vosk stékat po celém obvodu.

  Následně zapalte svíčku jiné barvy. Nezapomeňte pod láhev postavit podložku, která bude zachytávat přebytečný vosk. Skleněná lahev potečená voskem bude vypadat krásně starodávně a doplnit ji můžete třeba ještě mašlí.

  Další z možností je lahev pomalovat barvami. A následně ji využít jako svícen. Na to se podíváme v další části článku.

 2. Jak využít jednu lahev od vína jako dekoraci

  Lahev od vína může posloužit jako váza na čerstvou květinu nebo na sušené květy a traviny, které nám budou v zimních měsících připomínat letní dny. Ať už použijeme lahev od vína jako svícen nebo vázu, bude vypadat lépe, pokud ji zajímavě ozdobíme.

  Jednou z možností je lahev namalovat. Použít můžete barvy na sklo a lahev následně vypálit, abyste ji mohli umývat. Pokud však barvy na sklo nemáte nebo si nejste jisti ve vlastní zručnosti, podíváme se na několik dalších tipů, jak lze sklo namalovat.

  Určitě si vzpomenete na svá školní léta, kdy jste jako malé děti malovali na okna své třídy zimní krajinky. Nebylo k tomu potřeba víc než rozdrcená křída smíchaná s vodou a štětec. Křída nebude nikdy dokonale krycí a budou v ní vidět jednotlivé tahy štětce.

  Právě proto se hodí k dekoraci skla, aby podtrhla jeho průhlednost a schopnost zkreslit své okolí. Bílá barva se hodí především k zimním dekoracím, a pokud vás motiv omrzí, stejně jako školní okna, i lahev můžete jednoduše omýt a namalovat na ni nový motiv nebo pro ni najít jiné využití.

  Další možností je použít na lahev barvu ve spreji. V papírnictví nebo ve výtvarných potřebách lze koupit jednobarevné samolepky konkrétních tvarů. Pokud si chcete navrhnout vlastní, kupte jednoduše bílou samolepku, motivy na ni nakreslete a následně vystřihněte. Lahev samolepkami polepte.

  V létě můžete vybrat jako motiv třeba motýlky, v zimě se budou lépe hodit sněhové vločky. Samolepky přestříkejte sprejem, počkejte, až barva zaschne a následně je opatrně odlepte. Vznikne vám krásná negativní malba. Dozdobit ji můžete dolepením plastických drobností nebo třeba lepidlem se třpytkami.

  Pokud vás tvůrčí práce baví, nezapomeňte se podívat na náš vánoční návod Jak vyrobit adventní věnec.

 3. Jak využít velké množství lahví od vína

  Pokud máte větší množství stejných lahví od vína, je nasnadě využít je opět na něco dobrého. Zatím co netypické lahve se budou hodit spíše k všelijakému tvoření, ty klasické s úzkým hrdlem využijeme spíše v kuchyni třeba na domácí sirupy.

  Lahev je však potřeba nějak uzavřít. Pokud navštívíte domácí potřeby, budete mít na výběr z nejrůznějších špuntů a zátek od plastových až po ty korkové. Osobně se mi osvědčily plastové zátky, které se snadno nasazují a které mají ve svém víčku otevírací otvor.

  Ty se hodí třeba na ten sirup, který otevíráme pravidelně. Praktické jsou také plastové špunty, které se snadno nasazují a dobře těsní. Využít je můžeme na lahve, které budeme delší dobu skladovat.

 4. Jak využít střepy z lahve od vína

  Jak se říká, střepy přinášejí štěstí. Poslední tip bude pro ty, kteří mají k dispozici keramickou pec.

  Ať už jsme lahev od vína rozbili neúmyslně nebo jich máme doma přebytek a nevíme co s nimi, kromě výše popsaných možností využití, můžeme sklo doslova recyklovat. Pokud tvoříte z keramiky, skleněné střepy lze použít na vysypání dna misky nebo třeba podtácku pod hrníček.

  Pokud chcete použít bílé sklo a třeba i využít jeho transparentnosti a zkombinovat ho s glazurou, nemusíte nutně kupovat předpřipravenou skleněnou drť. Postačí vám střepy, které se krásně roztaví.

  Pokud to však budete chtít zkusit, poraďte se předem s člověkem, u kterého vypalujete a který pec zapíná. Ne všechno sklo se taví na stejnou teplotu a stejně tak se nastavuje teplota výpalu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás