Jak využít dešťovou vodu

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít dešťovou vodu

    Jak využít dešťovou vodu

    Dešťová voda. Surovina, kterou nám matička země dává zdarma. Rostliny bez ní zahynou. Tak proč ji nevyužít? Způsobů využití je poměrně dost. Stačí si vybrat.

    Zavlažování

    Dešťová voda, na rozdíl od kohoutkové vody, neobsahuje chlor ani sůl. Rostliny jsou na dešťovou vodu zvyklé. Některé druhy dokonce kohoutkovou vodu nesnášejí a mohly by uhynout.

    Praní

    Podle obsahu soli ve vodě se stanovuje tvrdost vody. Jak už bylo řečeno, dešťová voda neobsahuje, nebo obsahuje pouze minimum soli. Proto ji řadíme do skupiny „měkká“. Díky tomu je nejvhodnější k praní.

    Dešťová voda nejlépe rozpouští prací prostředky. Neusazuje se a netvoří vodní kámen.

    Firma Miele, výrobce spotřebičů, nabízí pračku, která má 2 přípojky na vodu. Pračka při hlavním praní využívá vodu dešťovou a až nakonec přemáchá prádlo vodou pitnou.

    Pračka při normálním programu spotřebuje asi 120 litrů, při úsporném programu je to méně. Okolo 80 litrů. Tak proč nepoužít vodu, kterou máte zdarma.

    Splachování WC

    Tou nejhorší cestou, jak plýtvat pitnou vodou je splachovat s ní záchod. Vždyť záchod můžete spláchnout i vodou, která není úplně čistá. Díky tomu, že dešťová voda je měkká, neusazuje se vodní kámen. Nádržka na splachování tak zůstává čistá.

    WC spotřebuje při stlačení úsporného tlačítka okolo 3 litrů. Při klasickém splachování 6 – 9 litrů vody. Úspora tak lze jednoduše vyčíslit.

    Venkovní činnosti a vnitřní činnosti

    Na běžné činnosti spojené s provozem domácnosti, ať už venku nebo uvnitř, můžete využít dešťovou vodu. Může to být:

    • vytírání,
    • mytí auta,
    • mytí cest vysokotlakým čističem,
    • mytí oken,
    • oplachování zahradního nábytku,
    • otírání prachu
    • a jistě přijdete i na další.
  2. Jaké jsou nádrže na dešťovou vodu

    Abyste využili dešťovou vodu, musíte ji mít kde shromažďovat. Na to slouží nádrže. Mohou být umístěny pod zemí nebo stát volně na zemi.

    Velikost nádrže volte podle velikosti střechy nebo podle spotřeby vody v domácnosti. Které číslo vám vyjde menší, takový objem zvolte.

    Na internetu je spoustu kalkulátorů, které vám pomohou spočítat velikost nádrže. Zjednodušeně lze říci:

    Pro zalévání zahrady o 100 m2 budete potřebovat nádrž o velikosti 1200 l. Pokud ji budete využívat i v domě (o 4 osobách), pak budete potřebovat nádrž o velikosti 6100 l.

    Pro zalévání zahrady o 300 m2 budete potřebovat nádrž o velikosti 3500 l. Pokdu ji budete využívat v domě (o 4 osobách), pak budete potřebovat nádrž o velikosti 8.400 l.

    Každá nádrž by měla být vybavena bezpečnostním přepadem. V případě, že by přetekla, aby přebytečná voda měla kam odtékat.

    Před výběrem nádrže musíte znát jedno podstatné číslo. To je výška spodní vody. Podle tohoto čísla můžete následně vybírat materiál i tvar nádrže.

    Materiálově můžete vybírat z:

    • plastových,
    • betonových,
    • sklolaminátových,
    • ocelových.

    Plastové nádrže

    Tyto nádrže mají malou hmotnosti a jsou odolné vůči korozi. Můžete si volit tvar nádrže podle výšky a šířky.

    Jsou velmi jednoduché na montáž. Některé se usazují pouze do štěrkového lože a obsypou se kamínky, některé stojí na betonové desce a obsypou se kamínky a některé se zase celé obetonovávají. Každý výrobce udává správný postup montáže. Podle způsobu montáže rozdělujeme nádrže na samonosné nebo k obetonování.

    Betonové nádrže

    Klasika, která zřejmě nikdy neomrzí. Dnes většina stavebníků používá monolitické betonové jímky. Tyto jímky jsou z jednoho kusu a nemůže se tedy stát, že by za pár let přestaly v některých místech těsnit.

    Velkou výhodou betonových nádrží je, že umí neutralizovat kyselou dešťovou vodu. Navíc jsou jako stvořené pro stavbu pod příjezdovou cestou nebo do míst s vysokou spodní vodou. Jsou tedy velmi odolné. A navíc se nemusejí obetonovávat. Sice ušetříte na betonu, ale zase musíte objednat buď jeřáb, nebo alespoň auto s rukou, které vám nádrž usadí.

    Sklolaminátové a ocelové nádrže nejsou tak časté. S jejich výběrem vám pomohou sami výrobci.

  3. Jaký použít systém na využití dešťové vody

    Pokud jste vybrali správnou nádrž, pak už byste měli mít stanoveno, na jaký účel budete vodu využívat. Jsou dva základní druhy: pouze na zalévání a domovní použití.

    Pouze na zalévání

    Systém na zalévání je cenově nejdostupnější. Mnozí výrobci dnes nabízejí již hotové sady. Sada většinou obsahuje:

    • nádrž,
    • sítko na hrubé nečistoty,
    • čerpadlo,
    • vodní zásuvku.

    S touto sadou byste si měli vystačit jak na zalévání zahrady, tak na činnosti spojené s exteriérem.

    Voda tedy putuje ze střechy do lapače střešních nečistot. Z něj přes sítko na hrubé nečistoty do nádrže. Sítko postačí pouze zavěšené v nádrži. Tam se voda shromažďuje. V případě, že jí je moc, může bezpečnostním přepadem odtéct do vsaku nebo do kanalizace. Pokud vodu chcete čerpat, pak čerpadlo spustíte. K vodní zásuvce připojíte rychlospojkou hadici a (“TA DÁ”) teče voda.

    Domovní použití

    To už je poměrně složitější systém. Voda ze střechy putuje přes zemní filtr, uklidňovacím přítokem do zásobní nádrže. Přebytečná voda odtéká buď do vsaku, nebo do kanalizace. Zde je nutné osadit pachovou uzávěru. Pokud budete vodu využívat v domácnosti, sepne se řídící jednotka, která začne sát vodu do domácnosti. Stav vody hlídá hladinový senzor.

    U použití dešťové vody v domácnosti se jednotlivé sestavy liší podle výrobce. Sada většinou obsahuje:

    • nádrž,
    • filtrační šachtu (nebo-li zemní filtr),
    • domácí vodárnu,
    • sací hadice s plovákem a sítkem,
    • tlakovou nádobu.
  4. Jak mohu dešťovou vodu upravit

    Pokud už máte v domácnosti systém pro využívání dešťové vody, pak někdy narazíte na problém, kdy voda zapáchá nebo ji chcete dezinfikovat.

    Kvalita dešťové vody je ovlivněna znečištěním vzduchu nebo se voda znečistí od materiálů, kterých se voda dotkne.

    Čištění probíhá na základě dvou procesů. Filtrací a sedimentací.

    Sedimentace většinou probíhá v samotné nádrži. Částečky se usazují na dně. Vy proto musíte vodu nasávat ani ne ode dna, kde částečky leží, ani ne z hladiny, kde částečky plavou. Zároveň se ale voda nesmí vířit.

    Pro filtraci můžete použít buď interní, nebo externí filtr. Externí filtry jsou šachty, které jsou mezi okapem a jímkou. Jedná se o již zmíněný zemní filtr.

    Interní filtr je zařízení, které napojíte do tlakového potrubí za čerpadlo. Jedná se o velmi jemné sítko.

    Pokud voda zapáchá, většinou je to způsobeno látkami, které se nacházejí v ovzduší nebo nečistotami ze střechy. Jako první se podívejte, zda nejsou všechny filtry zanesené a voda do nádrže vtéká čistá. Většinou ale zápach vody můžete cítit, když nemáte nádrž v zemi.

    Tato nádrž se, stejně jako voda, velmi rychle prohřeje a pak zapáchá. Proto je nejlepší pořídit nádrž podzemní. Nádrže tak nejsou vystaveny vysokým teplotám a voda se nekazí.

    Pro dezinfekci dešťové vody se používá UV lampa. Ta odstraňuje bakterie a viry pomocí UV záření. Výrobci tvrdí, že vodu zbaví virů a bakterií téměř na 100 %.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás