Jak využít sušenou levanduli

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít sušenou levanduli

  Jak využít sušenou levanduli

  Levandulová koupel

  Sušené květy levandule můžeme namíchat s mořskou solí a nechat ve sklenici odležet. Po dvou týdnech si již můžeme užívat příjemné vůně a relaxačních účinků při koupeli. Do vany budou stačit dvě až tři lžíce namíchané soli.

  Levandule proti molům

  I v šatní skříni oceníme působení levandule. Její vůně totiž odpuzuje moly. Do skříně si můžeme pověsit přímo celé svazky se sušenými květy. Ty se ale časem mohou začít drolit, proto je praktičtější obrané květy nasypat do látkových pytlíčků.

  Přírodní osvěžovač vzduchu

  Nasušené nebo i čerstvé květy vložíme do sklenice a zalijeme čistým lihem nebo alkoholem, který není příliš aromatický, například vodka. Vůně levandule se po pár týdnech uvolní do alkoholu. Ten poté přecedíme a přimícháváme s vodou do rozprašovače. Takto můžeme provonět vzduch levandulí, kdykoliv budeme potřebovat. Namíchejte si vždy raději menší množství, aby se roztok nezkazil.

  K levanduli můžeme do alkoholu přidat i další ingredience. Pokaždé pak budeme mít jinou vůni i účinky. Výborná kombinace je s citrónovou kůrou, meduňkou nebo s vanilkovým luskem.

  Voňavý olej z levandule

  Sušené květy obereme od stonků a vložíme do čisté skleněné láhve. Do lahve přidáme mandlový olej a necháme několik týdnů na tmavém místě louhovat. Občas láhev protřepeme. Aromatické esence z květů levandule se uvolní do mandlového oleje. Po měsíci můžeme květy přecedit. Olej uchovávejte v lednici.

  Vonný olej je vhodný k masážím, působí proti svědění kůže a zklidňuje podráždění po delším pobytu na slunci. Levandulový olej je vhodný i pro své aromaterapeutické účinky pro nejmenší děti. Po jemné masáži se dětí zklidní a budou lépe usínat. Výborně účinkuje také proti migréně. Levanduli můžeme i inhalovat.

 2. Jak připravit čaj z levandule

  Čaj z levandule má příjemně uklidňující účinky, z tohoto důvodu je výborný před spaním nebo v době zvýšeného stresového vypětí. Levandule pomáhá nejen při nespavosti, ale také působí proti kašli a křečím.

  Levandulový čaj připravíme zalitím sušených květů vroucí vodou. Na jeden šálek bude stačit malá lžička květů. Necháme louhovat asi pět minut a scedíme. Levandulové květy můžeme kombinovat i s jinými bylinkami, například s heřmánkem nebo meduňkou.

 3. Jak využít listy levandule

  Aromatické látky nejsou obsaženy jen v květech levandule, ale také v listech. Listy levandule se často používají jako koření. Výborně se hodí k masu a k rybám.

 4. Co s odkvetlou levandulí

  Odkvetlé květy levandule již nemají tak silné terapeutické účinky, ale stále si zachovávají svou jemnou krásu a vůni. Proto z nich můžete vytvořit krásné dekorace. Sušené svazky levandule můžete dát samotné do vázy nebo přidat do sušených vazeb květin.

  Krásně vypadají i dekorační látkové pytlíčky naplněné sušenými květy. Jednoduché pytlíčky můžete ušít nebo již zakoupit hotové.

  Malými snítky levandule můžete nazdobit dárky nebo přání k narozeninám pro své blízké.

 5. Jak sušit levanduli

  V českých zahradách je levandule velice oblíbená a dobře se jí daří. Pokud si chceme nasušit levanduli, musíme ji ostříhat v době, kdy ještě nejsou květy zcela rozkvetlé. Nejlepší období je začátek července.

  Stonky s květy stříháme nůžkami dostatečně dlouhé. Následně je svážeme do svazků a pověsíme květem dolů. Další možností je rozprostřít květy na papír a pravidelně otáčet.

  Sušit levanduli ani jiné bylinky bychom neměli na přímém slunci. Místo na sušení by mělo být vzdušné a suché, aby květy nezačaly plesnivět. Nejrychlejší sušení je samozřejmě v sušičce na ovoce.

 6. Levandule a magie

  Levandule, stejně jako mnohé další byliny, byly již od pradávna využívány při kultovních rituálech, magii a při meditacích. Levandule z pohledu magie dokáže podpořit koncentraci a inspiraci. Zbavuje bláznovství, pročisťuje mysl, navozuje vnitřní klid a posiluje paměť. Levandule měla chránit narozené děti a jejich matky. Kdysi se sušená levandule používala při vítání jara.

  Levanduli můžete pěstovat na zahradě i na balkoně v květináčích. Co potřebuje levandule, aby Vás potěšila svými květy, si můžete přečíst v návodu Jak pěstovat levanduli.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma čaj


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás