Jak využít vodu z bazénu

Lenka Rutteová
Publikováno 13. března 2021
 1. Jak využít vodu z bazénu

  Jak využít vodu z bazénu na zalévání

  Zalévání je jednou z možností jak vodu z bazénu využít. Ale neměli byste zalévat zeleninu, hlavně ne listovou, resp. tu, kde konzumujete ty části, které se bezprostředně dostanou do kontaktu s bazénovou vodou.

  Nejbezpečnější je zalévat trávník a okrasné rostliny, ale můžete prolít i zem pod ovocnými stromy a keři – zejména pokud už jsou po sklizni. Dřevina totiž během času zpracuje případnou chemii z krémů na opalování, kořeny trávy ji též vyfiltrují a bakterii v hlíně si s ní také časem docela poradí.

  Dobře bude zalévání z bazénu snášet například větší živý plot. Podívejte se jak vysadit živý plot a také jak se správně starat o živý plot.

  Pokud používáte vodu z bazénu na zalévání, tak vždy až na konci sezony, kdy bazén likvidujete (či na jaře, kdy měníte po zimě vodu). Než vypustíte vodu z bazénu, musíte ji vždy nechat alespoň dva týdny stát, raději déle, aby z ní vyprchala většina použitého chlóru.

  Pokud nechlorujete, ale používáte například biocid nebo sůl, je potřeba se informovat, za jak dlouho od posledního použití bude voda obsahovat jen minimální (a už tolerovatelné) množství použité látky.

  Ani biocid a ani sůl totiž nejsou pro zahradu ideálním řešením. Biocid likviduje bakterie, které však v půdě potřebujeme. A o soli se jistě není potřeba rozepisovat.

  Ze všech výše uvedených důvodů je nutné střídat místa, kam budete vodu z bazénu vypouštět, nikdy pořád na jedno místo v trávě.

 2. Jak využít vodu z bazénu na čištění venkovních prostor

  Zajímavé využití může voda z bazénu najít při čištění venkovních prostor, pokud ji tedy pak svedete do kanalizace, kde to odsouhlasil její provozovatel. Ano, svod bazénové vody do splaškové kanalizace musí být povolen.

  Jestliže máte vysokotlaký čistič, můžete jej napojit k bazénu a postupně očistit vše, co je za sezonu zaneseno nečistotami, prachem, řasou apod. Vhodné je myslet na to, že ve vodě může být spousta mastnoty z krémů na opalování. Ale pokud je nepoužíváte nijak intenzivně, bude voda bezpečná i pro průtok čističem.

  Nicméně zejména v nekrytých bazénech může být i napadaný hmyz, drobnosti. Proto zapojte do čerpadla filtr, aby do čističle šla čistá voda.

 3. Jak využít vodu z bazénu na pití

  Díky úpravám vody se dokonce můžeme vrhnout na pití vody z bazénu. Chce to však vlastnit speciální filtry, které dokáží užitkovou vodu přeměnit v pitnou. Voda z kohoutku je také hodně chlorované, takže v chloru problém tolik není, spíše v mastnotě z krémů, na níž se pak přiživuje spousta spór a bakterií, nebo v napadané chemii ze srážek.

 4. Jak využít vodu z bazénu na mytí

  V tomto případě není myšlena ni tak tělesná hygiena, jako spíše mytí čehokoliv, co používáte venku. Vodu z bazénu totiž můžete přečerpat do větších nádob na skladování vody – a pak ji použít například k omytí zahradního náčiní, které se chystáte uskladnit na zimu.

  Využitelná je i k očištění sekaček, traktorků a jiné motorizované zahradní techniky, skvěle se bude hodit na mytí cyklistických kol po náročnější sezoně, zkrátka na mytí všeho, co nepřijde do interiéru, resp. do kontaktu s jídlem. Mít na zahradě nebo na dvorku zásobu vody, která se dá využít pro opláchnutí čehokoliv, je vždy usnadněním spousty námahy.

  Možná vás zaujmou i jiné tipy spojené s vodou. Například Jak využít dešťovou vodu nebo 5 triků jak ušetřit za vodu v domácnosti.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás