Jak využít PET lahve

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít PET lahve

  Co je PET lahev

  PET láhev se vyrábí z PolyEthylenTereftalátu, což je termoplast ze skupiny polyesterů. Výroba probíhá vstřikovacím vyfukováním kdy jsou možné různé tvary a objemy lahví.

  První PET láhve se začaly objevovat v zahraničí v roce 1978 a jako první nápoj do nich byla stáčena Coca-Cola. Do Československa se PET láhve začaly dovážet v roce 1989. Samotná výroba v Česku je datována do let 1993 – 1994 a postupně se PET láhve stávají jedním z nejpoužívanějších obalů pro nápoje. Nyní jsou do PET láhví stáčené nealkoholické nápoje, ale i pivo a víno.

 2. Jak využít PET lahve na zahradě

  Jedním z výrobků může být krmítko pro ptáčky. Fantazii se meze nekladou, tudíž máme několik variant jak krmítko vyrobit. Pro výrobu nám většinou postačí takové věci jako je stará vařečka či plastová lžička a provázek pro zavěšení.

  PET láhve můžeme využít i jako květináče pro jarní sadbu a zeleninu. Vyřízneme v jejich těle podélný otvor, ten naplníme půdou a zasadíme rostlinky. Abychom rostlinky nepřelili je vhodné do spodní části PET láhve udělat tři-čtyři malé dírky.

 3. Jak využít PET lahve v domácnosti

  Plastové koště je jedním z výrobků, které si bez větší námahy můžeme doma vyrobit.

  Návod na výrobu plastového koště z PET lahví

  1. Potřebujeme pět stejných PET láhví, ideálně od stáčených vín, láhve se do sebe vrství takže nejsou vhodné zúžené ve středu.
  2. Ze čtyř opatrně odřízneme dno a zbytek láhví rozstříháme na půlcentimetrové proužky. Stříháme jen asi 2 centimetry pod místem, kde se už láhev začíná zužovat. U tří láhví navíc odřízneme i hrdlo. Pak vezmeme čtvrtou láhev, kde nám zbylo hrdlo, a na ni postupně navlékneme všechny tři zbývající láhve s uříznutým hrdlem.
  3. Láhve budou navrstvené na sobě a uprostřed z nich kouká hrdlo. Z páté láhve odřízneme hrdlo včetně asi pěticentimetrové části korpusu. Do zbytku provrtáme z každé strany dvě dírky. Tuto pátou láhev přetáhneme přes horní část koštěte. Vezmeme si pak kousek drátu a ten protáhneme dírkami a pořádně přitáhneme. Nakonec přiděláme násadu a koště z PET láhví je hotovo.
  4. Dalším pomocníkem z PET láhví je “uzavíratelný PET sáček”. Odřízneme z PET láhve hrdlo včetně asi tří centimetrů těla. Sáček potom protáhneme skrz hrdlo, přehneme ho přes okraj a zašroubujeme víčkem. A je hotovo.
  5. Pokud nevíte kam dát houbičku na nádobí tak stačí PET láhev od stříhnout cca 5 cm ode dna a máte mističku, kam houbičku vložíte.
 4. Jak využít recyklované PET lahve

  Vytříděný plast najde nové uplatnění v mnoha věcech nacházejících se kolem nás, je součástí např. protihlukových stěn, laviček, verand, dětských hřišť, oken, plastových střešních krytin, květináčů, kyblíků, zátěžových koberců, interiérů aut, brašen, jako výplň bund a spacáků.

  Recyklace cca 50 PET láhví vede např. k výrobě jedné fleesové bundy. Bohužel naše hospodářství zatím v recyklaci PET lahví zaostává. Sice se připravuje nová legislativa, ale ochota výrobců zaobírat se recyklací zatím příliš vysoká není. A tak končí i vytříděné PET lahve často na skládkách nebo ve spalovnách.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás