Jak se starat o živý plot

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se starat o živý plot

    Jak se starat o živý plot po výsadbě

    Plot už máte zasazený, teď se o něj ještě naučit starat.

    Aby se nově zasazené rostliny dobře uchytily, je potřeba je ze začátku více zalévat. Půda by nikdy neměla vyschnout, naopak by měla být neustále vlhká. Jedná se hlavně o první rok. Až rostliny povyrostou, stačí je zalévat jen v případě, že nastane delší suché období. Jinak si vystačí s hluboko zakořeněnými kořeny, kterými si natáhnou vodu ze spodních vrstev

    Před výsadbou nových rostlin je prospěšné hlínu prvně pohnojit. Ideálně nasypte hnůj nebo jiné ideální hnojivo přímo do jam vyhloubených pro nové rostliny. Proto není potřeba první rok rostliny příliš hnojit. Teprve od druhého roku je nezapomínejte pravidelně přihnojit, aby se jim dařilo. Hnojivo je důležité především pro živé ploty, které se pravidelně stříhají. Pro rostliny je to namáhavé a potřebují dostatek živin pro svou regeneraci.

    Při nedostatečné péči by mohla některá z rostlin odejít a museli byste ji nahradit, V živém plotě by tak kvůli vysazení nové menší rostliny vznikla dočasná mezera a chvíli by trvalo, než by zarostla.

    Aby rostliny během zimy nezmrzly, především v prvním roce, přihrňte k nim hlínu, jako když přihrnujete růže. Kolem kmínků můžete naskládat chvojí nebo kolem nich během podzimu nahrnout spadané listí.

  2. Jak stříhat živý plot

    Máte-li volně rostoucí živý plot, s jeho stříháním nebudete mít téměř žádnou práci. Pravidelně ostříhejte pouze suché větve a ty, které výrazně vybočují nebo mají tendenci prorůstat do větví keře vedle sebe. Také například u ibišků je potřeba pravidelně stříhat konce větví se semeny, aby nevysemenily do zahrady.

    Naopak u stříhaných živých plotů je potřeba dodržovat pravidelné stříhaní hned od začátku, aby byly pěkně tvarované a navíc kdybyste je nestříhali, se zanedbaným živým plotem by bylo později mnohem více práce.

    Živý plot byste měli ideálně stříhat už během únoru, hned po největších mrazech. Ještě před tím, než větve začnou obrůstat pupeny a rašit nové.

    U listnatých rostlin je nejprve potřeba zkrátit první rok samotné větve až o třetinu jejich délky a následně je dotvarovat tam, kde to bude potřeba. Rostlina tak nebude mít tendence růst do délky a naopak zůstane při zemi, kde se bude větvit.

    Neopadavé rostliny, které jsou zelené celoročně, stříhat nemusíte. Pouze jim odeberte suché větve a zastřihněte ty, které výrazně vybočují z řady nebo mají tendenci prorůstat do rostliny vedle sebe. Stříhat byste měli vždy jen mladé výhonky. Do dřevnatých částí rostliny naopak nikdy neřežte.

    Jehličnaté živé ploty stříhejte pouze brzy na jaře jako opadavé rostliny nebo naopak až během podzimu.

    Zahradu bude nutné každoročně také připravit na přezimování a v létě ji naopak probudit. S obojím vám pomůžou naše články Jak připravit zahradu na jaroJak připravit zahradu na zimu.

  3. Na co nezapomenout

    I když by se na první pohled mohlo zdát, že by měl mít zastřižený živý plot spíše tvar kvádru, není tomu tak. Ve své spodní části by se měl výrazně rozšiřovat. Jeho šířka by dole měla být alespoň o patnáct centimetrů širší. Je to kvůli přístupu světla ke spodním větvím.

    Plot byste měli stříhat buď klasickými zahradními nůžkami nebo těmi elektrickými, takzvanými polostřihy. Stejně dobře vám poslouží také některé druhy křovinořezů. Na závěr bych ale ráda dodala, že budete-li rostlinu stříhat klasickými zahradními nůžkami, i když vám to zabere více času, rostlina se vám za to odvděčí sama.

    Klasickými nůžkami na živý plot si příliš nevybíráte, kde rostlinu ustřihnete a některé větévky nebo listy můžou být nepěkně zastřižené až poškozené. K rostlině to není příliš šetrné. Když jí věnujete lásku a potřebnou péči a především čas, sama se vám odvděčí tím, že se jí bude dařit a vy budete mít krásný živý plot.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás