Jak využít piliny

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít piliny

    Jak využít piliny k topení

    První možností je použít piliny na topení do kamen.

    Jestli se teprve chystáte si kamna pořídit a už předem víte, že budete mít k topení velké množství pilin, zkuste rovnou zvážit pořízení takzvaných hliňáků, tedy kamen určených speciálně na piliny.

    Jestli máte jakákoli jiná kamna, můžete z pilin vyrobit brikety a topit až jimi. K tomu ale budete potřebovat lis, který bude pro výrobu briket vhodný. Jeho pořízení je ale velice nákladné a většinou byste ho stejně dostatečně nevyužili. Zkuste se tedy podívat, kde vám za menší poplatek piliny slisují.

    Můžete si ale pomoci také sami a piliny nachystat tak, abyste je mohli vhodit do kamen, tak jak jsou. Z novin si vyrobte kornout jako byste do nich chtěli zabalit cukroví a do kornoutu nasypte piliny. Stačí, když je nasypete jen do poloviny. Kornout pak na horní straně zatočte. Jak budete přikládat dřevo, občas ho proložte kornoutem s pilinami. Dejte ale pozor, aby byly piliny pořádně vyschlé. Také jich do kamen nesmíte dát příliš. V obou případech byste mohli oheň udusit.

    Stejně tak dobře můžete použít papírové sáčky, které se vám na rozdíl od kornoutů budou dobře plnit.

  2. Proč nevyužít piliny pro zvířata

    I když by vás mohlo napadnout dát piliny třeba pod křečka nebo pod jiné zvíře, příliš byste se mu nezavděčili. Piliny jsou totiž prašné a pro zvířátko by bylo velice nezdravé, kdyby je dlouhodobě vdechovalo.

    Piliny nejsou ze stejných důvodů vhodné ani do kočičí toalety nebo pro pejska do boudy.

    Zvířatům se podestýlá nejčastěji hoblinami nebo jinou koupenou podestýlkou. Ta může sice piliny obsahovat, ale ty jsou vždy upravené tak, aby podestýlka nebyla prašná.

    Piliny byste navíc měli všude po bytě nebo po domě, protože by je zvířata mohla roznášet na tlapkách nebo je vyhazovat z klece.

  3. Jak využít piliny na zahradu

    Další možností, jak piliny zužitkovat, je využít je na zahradu. Jestli máte kompost, můžete je jednoduše nasypat tam. Rozsypte je ale rovnoměrně po celé ploše a proložte je běžným odpadem ze zahrady. Kdybyste jich dali příliš silnou vrstvu, piliny by nemusely dobře shnít.

    Piliny můžete nasypat také kolem okrasných stromků a dalších dřevin, abyste je tak připravili na zimu.

    Můžete je také volně rozprášit po zahradě nebo po trávníku. Piliny přirozeně zetlí a stanou se hnojivem. Je však vždy lepší použít dobře vyschlé piliny, nikdy čerstvé. Ty v sobě nemají příliš prospěšné látky a spíše jsou schopny zničit v půdě dusík.

    Výhodou pilin je i jejich schopnost udržet vlhkost. Během horkých letních dnů pomůžou při nadměrném vysychání záhonů.

    Navíc jsou piliny naprosto ekologické a působí jako dekorace samy o sobě. Vlhké piliny na zahradě ztmavnou a získají výraznou teplou načervenalou barvu, která se bude krásně vyjímat.

    S další péčí o zahradu vám poradí naše články Jak připravit zahradu na jaroJak připravit zahradu na zimu.

  4. Jak se zbavit pilin

    Jestli jste si nevybrali z žádné z uvedených možností, můžete zkusit nabídku pilin jednoduše dát na internet. Spousta lidí piliny využívá ať už k topení nebo na zahradu. Za odvoz se jich jistě někdo ujme.

    Můžete se také zeptat ve stolárnách. I ty bojují s nadbytkem pilin a často mají vlastní spalovny. Zeptat se můžete i ve větších zahradnictvích, kde můžou využít piliny k rostlinám.


I
Irens 24.04.2020 – 09:35

Dobrý den, spis mám dotaz, jak se daji využít na zahradě piliny z akatu. Dekuji za odpoved

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás