Jak se počítá kubík dřeva

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se počítá kubík dřeva

  Jak se počítá kubík dřeva

  Není kubík jako kubík. Základní míra kubického metru je krychle se stranou jeden metr. Takže pokud bychom měli ideálně vytvarované hranoly dřeva o délce jeden metr, bude kubík dřeva krychlí z těchto hranolů, která bude metr široká, metr vysoká a metr hluboká.

  Jenže dřevo není vždy možné opracovat do těchto ideálních tvarů, zejména dříví na otop. A tak se kubík kulatého dřeva nebo kubík otopových odřezků musí počítat trochu jinak. Cílem je totiž určit kubík dřevní hmoty.

  Někdy dokonce počítáme i jen vnitřní část dřeva, tedy dřevní hmotu bez kůry. U stavebního dřeva se používá již zmíněný kubík, ale u dřeva palivového se setkáte s prostorovým metrem (právě kvůli odečteným mezerám).

  Pokud chcete mít počítání snazší, stačí využít dřevní kalkulačku. Ale jestli si chcete započítat sami, bez kalkulačky, tady jsou tři různé postupy počítání kubíku dřeva plného, prostorového metru dřeva rovnaného a dřeva sypaného. Ve výsledku to příliš složité není, stačit bude trocha násobení a sčítání.

 2. Jak se počítá plnometr dřeva

  Plný kubický metr neboli plnometr dřeva nebo pevný kubík dřeva, to jsou tři pojmy, které označují jednu jedinou věc: objem jeden metr krychlový zcela vyplněný dřevní hmotou. Jinými slovy metrové a dokonale opracované dřevní hranoly seskládané do krychle s metrovou podstavou.

  Označení jednotky plnometru dřeva je několik:

  • m3
  • PLM
  • m3
  • plm
  • cbm

  Všechny rozměry se zadávají v metrech a vzájemně se vynásobí, výsledek pak je v metrech kubických / krychlových.

  • objem stavebního dřeva = délka x výška x šířka vyskládaného stavebního dřeva v podobě stejných hranolů.
  • kubík dřeva = 1 m x 1 m x 1m vyskládaného stavebního dřeva v podobě metr dlouhých hranolů

  Jestliže chceme použít na stavbu kmeny, počítá se objem dřeva trochu jinak, počítáme totiž v podstatě objem válce, kterým kmen je. Proto do výpočtu zahrneme plochu kruhu, kterou průřez kmenem vytvoří, a délku kmene. Spočítáme objem každého z kmenů a sečteme je pak všechny dohromady.

  • objem dřeva z naskládaných kmenů = součet objemů jednotlivých kmenů
  • objem kmene = poloměr kmene v metrech x poloměr kmene v metrech x 3,14 x délka kmene v metrech

  Pokud počítáme objem dřevní hmoty bez kůry, tedy chceme zjistit, kolik z celého kmene dělá kůra a kolik samotné dřevo, je nutné se spolehnout na dřevařské kubírovací tabulky, dostupné i v podobě kalkulaček, do kterých stačí zadat druh dřeviny a rozměry (viz odkaz zmíněný výše).

 3. Jak se počítá metr dřeva rovnaného

  Rovnané dřevo je dřevem na otop, u kterého se zjišťuje množství prostorových metrů. Ve výpočtu jde o množství kulatiny, polen nebo štípaného dřeva. Vzhledem k tomu, že nejde o ideálně tvarované hranoly, ale o dřevo, mezi kterým jsou o naskládání mezery, je prostorový metr rovnaného dřeva roven cca 0,6 – 0,7 plného kubíku dřeva (plnometru).

  Výpočet se většinou dělá snadno, protože rovnané dřevo se řeže na délku jednoho metru a rovná se do výšky jednoho metru. Takže počet prostorových metrů rovnaného dřeva se rovná délce narovnané hranice v metrech.

  Prostorový metr rovnaný bývá označován zkratkami:

  • PRMr
  • prm
  • prmr
  • rm
 4. Jak se počítá metr dřeva sypaného

  Palivové dřevo se často měří i v prostorových metrech sypaných. A to tehdy, pokud se dřevo sype do kontejneru o známé velikosti, ale sype se bez rovnání. Takto se nakládá se dřevem menším, jako jsou polínka nebo různé odřezky. Takže nepočítáme množství dřeva, ale objem kontejneru, do kterého bylo nasypáno drobné palivové dříví.

  Prostorový metr dřeva sypaného odpovídá cirka 0,4 plného kubíku dřeva (plnometru).

  Prostorový metr sypaný bývá značen:

  • PRMs
  • prms
  • sm
  • sprm

  Zajímalo by vás, kde levně získat dřevo na topení, či kde je k mání zcela zdarma? Pokud byste přemýšleli o přechodu na jiný způsob vytápění, podívejte se na současné ceny energií.


b
brazdaf@seznam.cz 22.01.2023 – 17:08

Dobrý den může me někdo poslat tabulku na kulatinu smrk a bříza jak se počítá kubík kulatiny v lese. Moc děkuji a přeji hezký den.

Odpovědět

J
Josef 23.11.2023 – 20:13

Není zde jasný výpočet např, kolik kubíku je kláda cca 50cm,x 4 m., A praxe dnes, kůrovec ničí lesy a dřevo tam hnije, ale všichní prodejci mají ceny vysoké a někdy i za týden ho zdraží o 3200. Podivné počty, pak lidé nadávají na premiera, ale ten je neokradl jen si prodejce namastil kapsu, bezcharakterně.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás