Jak opravit lino

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak opravit lino

  Jaký je rozdíl mezi linem a linoleem?

  Linoleum

  Linoleum je přírodní produkt, který nenarušuje životní prostředí. Složení materiálu je:

  • jutová tkanina
  • lněný olej
  • dřevěná moučka
  • pryskyřice
  • barevné pigmenty

  Je pružné a izoluje jak zvuk, tak i teplo. Barev však linoleum moc nenabízí. Buď jsou jednobarevná, nebo jednoduše melírovaná. U dřevěných dekorů je vidět, že se jedná o imitaci.

  Cena linolea začíná na 800 Kč za metr.

  „Lino“, tedy PVC

  Vy máte většinou doma PVC. Je to syntetický materiál. Je tiché, teplé, odolné vůči vodě a tlumí hluk. Je i velmi odolné proti poškození. Cena lina začíná na 200 Kč za metr.

  Budeme se tedy zabývat opravou lina, tedy PVC.

 2. Jak opravit lino?

  Jako první si musíte uvědomit, jaké poškození chcete opravit.

  Drobné rýhy, důlky

  Pokud se lino poškodí, ale ne natolik, aby bylo poškozeno až na podklad, pak můžete zkusit metodu nahřívání.

  Budete potřebovat horkovzdušnou pistoli. Místo nahřívejte, dokud nezměkne. Díky svým vlastnostem se lino vrátí do své původní podoby.

  Složení lina se však časem mění, proto je dobré vyzkoušet si to na místech, která nejsou vidět.

  Proříznutí lina

  Podařilo se vám lino jen proříznout, ale tak, že jsou obě části řezu neporušené? Tedy stačí lino jen přiklopit a je to?

  Nedělejte to. Pokud to necháte jen tak, pak se řez může zvětšovat nebo se obě části řezu mohou rozšklebit.

  V tomto případě stačí oboustranná lepicí páska. Tu nalepte jednou částí na podklad a druhou částí na lino. Postup opakujte i na druhé straně řezu.

  Vrchní část řezu je dobré ošetřit tzv. svařováním. Zabráníte tak zatékání vody při mytí podlah. Pořiďte si tubu zvanou svařování PVC za studena. Většina těchto tub má kovový hrot, který umožní, aby tekutina zatekla přímo do spoje. Cena takové tuby je okolo 300 Kč.

  Přes řez nalepte lepicí pásku (může být i papírová) a v místě řezu ji prořízněte. Ochráníte tím povrch lina. Následně si připravte tubu. Protřepejte a otevřete. Zasuňte hrot do řezu a pomalu pohybujte tubou. Při tomto postupu z tuby vytéká tekutina. Pokud je jí více, vyteče na pásku a nezůstane tak na podlaze. Následně pásku odstraňte.

  Malá dírka

  Podařila se vám malá dírka a to tak, že je lino porušené až na podklad? Je vhodný čas ho opravit. Pokud byste to tak nechali, pak by se otvor mohl zvětšovat.

  Připravte si vrtačku nebo průbojník (ruční nástroj, který vytváří díry). Pomocí jednoho z nástrojů vytvořte kulatou dírku. Dírku nezvětšujte příliš mnoho. Jen, aby měla dírka kulatý tvar. Ze zbytků lina si vytvořte stejné kolečko a vlepte ho do připraveného otvoru.

  Velká díra

  Opravdu velké díry se opravují podobně, jako malé dírky. S tím rozdílem, že zde musíte měřit opravdu přesně.

  Díru si orámujte tak, abyste dokázali vyříznout co nejjednodušší tvar (obdélník nebo čtverec). Tento kus vyřízněte. Vedle si připravte záplatu ze stejného dekoru lina a o stejné velikosti, jako vyříznutý kus. Záplatu natřete lepidlem a vložte do vyříznutého otvoru. Nezapomeňte jej zatížit.

  Jakmile lepidlo zaschne, je dobré spoj ošetřit tzv. svařováním za studena. Popsala jsem ho výše (v části proříznutí lina).

 3. Jak opravit lino pomocí tmelu?

  Drobné poškození povrchu, jako praskliny, vrypy, škrábance lze opravit i pomocí tmelu. Jedná se o tvrdé voskové tmely. Dodávají se v různých barevných variantách. Jeden tmel stojí okolo 70 Kč. Pokud nenajdete vhodnou barvu, dají se tmely mezi sebou míchat.

  Můžete zakoupit i speciální opravný set na opravu lina, kde najdete vše, co budete k opravě potřebovat. Většinou obsahuje několik kusů různobarevných tmelů, tavnou pájku na tmel, plastovou špachtli a hadřík. Sada stojí okolo 1 500 Kč.

  Tmely však můžete využít i na jiné povrchy, jako je lamino, vinyl, dřevěné lakované povrchy apod. Zde můžete využít i náš návod, jak opravit lamino.

  Postup je jednoduchý a u všech povrchů probíhá stejně. Jako první si připravíte něco, čím tmel nahřejete. Může to být tavná pájka, zapalovač nebo žehlička. Přiložíte zdroj tepla k tmelu a zahřejete ho. Tmel se začne tavit.

  Vtlačíte ho do poškození. Postupujte rychle. Tmel velmi rychle tuhne. Přebytečný tmel seřízněte. Na opracování můžete použít plastovou špachtli nebo opatrně přebruste jemnou brusnou houbičkou.

  Tmely můžete také využít na opravu dveří. Jak opravit dveře?


M
Maria 21.06.2020 – 11:56

jak opravit poškozené linoleum

Odpovědět

J
Jarek 20.12.2020 – 11:52

Co dělat ,aby lino neklouzalo?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás