Jak vyčistit koberec

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyčistit koberec

  Jak vyčistit koberec

  Koberec lze v domácí režii čistit třemi základními způsoby. A to buď ručně, nebo mechanickým čističem (tzv. tepovačem), anebo přístrojem k čištění koberců, tedy multifunkčním vysavačem. Na menší kusové koberce vyrobené z odolných materiálů (textil, polyester) můžeme použít i vysokotlaký čistič, takzvanou wapku. Na mastné skvrny lze použít práškový čistič, který se jen nastříká a pak vysaje. A jaké jsou jednotlivé čisticí postupy?

  Čištění ruční

  Jak vyčistit koberecRuční čištění koberce je velmi náročné, proto je dobré ho používat jen na momentální čištění skvrn a dalších nečistot, které právě vznikly. Postup není komplikovaný. Na skvrnu, která na koberci ulpěla, nastříkejte čistič, který chcete použít (je jedno, zda chemický nebo přírodní). Nechte chvilku působit a pak vydrhněte vlhkým hadrem anebo kartáčkem s jemnými štětinkami. Čistým vlhkým hadrem pak z koberce dostaňte zbytek čističe a koberec už jen nechte uschnout, případně vysušte bavlněným ručníkem či plenou (když se po něm projdete, bude sušení rychlejší). Ručně zvládnete vyčistit například i menší kusové koberce. Na čištění větších ploch je dost nepraktické.

  Čištění mechanické

  Mechanické čistění neboli tepování je vhodné už i na celý větší koberec. Postupujte tak, že koberec nejdříve poctivě vysajete, abyste odstranili veškerý prach, vlasy, chlupy a další větší nečistoty, které by nechanickému tepování bránily.

  Pak si do tepovače (mechanického čističe na koberce) nalijte čisticí prostředek v takovém poměru s vodou, jak je uvedeno v návodu. A začněte tepovačem jezdit po koberci tam a zpět, vždy po malých kouskách. Čistěte nejdříve jedním směrem, pak napříč původnímu čištění. Poté dejte do tepovače jen čistou vodu a projeďte s ním koberec znovu. Koberec nechte řádně vyschnout a zbytek čističe vysajte vysavačem.

  Čištění multifunkčním vysavačem

  Jde o čištění nejpohodlnější a nejúčinnější (když vynecháme opravdu profi čištění). Koberec zase nejdříve vysajte. Pak si do vysavače dejte speciální čistič používaný právě do vysavačů (nesmí pěnit). Zapněte vysavač a nejdříve si koberec nastříkejte čisticím prostředkem (stříkáte přímo z vysavače).

  Necháte čistič chvíli působit a pak začnete klasické čištění vysavačem, kdy stroj stříká do koberce vodu s čisticím prostředkem a rovnou ji i vysává. Takže voda a čistič projdou celou výškou vlákna a nečistoty vezmou s sebou. Pak se koberec jen nechá vyschnout.

  Čištění práškovým čističem

  Na malé a mastné skvrny můžete použít suchý práškový čistič na bázi škrobu. Působí stejně jako suchý šampon – nasaje do sebe mastnotu. Vy ho pak musíte z koberce vysát. A kdo nemá na vysavači kvalitní filtry, bude mít škrobový prášek rozprášený po celé místnosti.

 2. Jak vyčistit koberec bez chemie

  Ke snadnému čištění koberců přírodní cestou použijte sůl nebo ocet s jedlou sodou. Sůl použijte tak, že ji na koberec, kde je čerstvá a mokrá skvrna, jen nasypete a necháte cca 15 minut působit. Sůl pohltí špínu. A vy ji pak jen vysajete.

  Ocet s jedlou sodou se použije postupně. Nejdříve vezměte bílý ocet (ten hnědý může barvit) a řádně jím postříkejte koberec. Hned na něj nasypte jedlou sodu a nechte vše bublat. Pak koberec setřete vlhkým hadrem. Silněji znečištěná místa hned po aplikaci octa a sody ještě drhněte kartáčkem s jemným vlasem.

 3. Jak vyčistit koberec od psí moči

  Zvířecí moč se jinak odstraňuje, když je čerstvá, a jinak, když už je zaschlá, stará. Vždy na to však musíte jít mokrou cestou.

  Jak vyčistit koberec od čerstvé psí moči

  Jak vyčistit koberec od psí močiJakmile zjistíte, že pejsek udělal loužičku, ihned dejte na koberec, ale i pod něj papírové utěrky. A zatižte je tím, že na ně stoupnete, případně na ně něco postavíte. Proces opakujte, dokud nezůstanou utěrky zcela suché. Tím se zbavíte maxima moči i zápachu.

  Posléze je nutné místo vyčistit, nejlépe specializovanými prostředky určenými k čištění míst potřísněných zvířecí močí. A jestli máte koberec z přírodních vláken, nejdříve si v návodu zjistěte, zda je vůbec možné přípravek použít. Pak místo propláchněte čistou vodou (respektive postupujte podle návodu na čističi) a poté nastříkejte odstraňovačem zápachu na enzymatické bázi (někdy je odstraňovač zápachu už součástí čističe.

  Nakonec nechte koberec řádně vyschnout. Jestliže máte doma štěně, které se vše teprve učí, preventivně položte pod koberec vrstvu novin nebo jiného savého materiálu, aby se moč nedostávala do podkladu, na kterém je koberec položen.

  Jak vyčistit koberec od zaschlé psí moči

  Jestliže čistíte koberec s již zaschlými skvrnami od zvířecí moči, je dobré postupovat následovně: Pod koberec v místě skvrny položíme hodně savého materiálu, ve větší ploše, než je samotná skvrna. Na skvrnu pak (směrem od okraje ke středu) pomalinku nalijeme studenou vodu. Na mokrý povrch je nutné nastříkat enzymatický čistič skvrn od moči a necháme působit podle návodu.

  Jestli je koberec z přírodního materiálu, je nutné si napřed zjistit, zda se na něj dá čistič aplikovat. Na postřik pak položte obklad z papírových utěrek, které jste předtím navlhčili čistou chladnou vodou. Vše zatižte a nechte v místě skvrny působit přes noc.

  Druhý den nastříkáme odstraňovačem zápachu a opět ho odsajeme utěrkami. V případě potřeby celý postup opakujeme.

 4. Jak vyčistit koberec od kočičí moči

  Podrobný popis odstranění čerstvé i zaschlé zvířecí moči jsme popsali v předchozím boxíku s názvem: Jak vyčistit koberec od psí moči. Postup čištění je v obou případech stejný, takže do boxíku č. 3 směle nahlédněte.

 5. Jak vyčistit koberec od krve

  Krev může být čerstvá nebo již zaschlá. Tu čerstvou vždy odstraníme snadněji a úspěšněji.

  Jak vyčistit koberec od čerstvé krve?

  Když je na koberci čerstvá skvrna od krve, snažte se nejdříve odsát maximum tekutiny pomocí kuchyňských papírových utěrek. Pak místo nastříkejte studenou vodou (nikdy teplou ani horkou, krev by se srazila a nešla by dolů). A na mokré místo po asi půl hodině nasypte sůl. Nechte ji asi hodinu působit a pak vytřete čistým hadrem nebo odsajte papírovou utěrkou.

  Jak vyčistit koberec od zaschlé krve?

  Zaschlou krev je nutné nejdříve důkladně namočit studenou vodou a pak se pokusit vytřít mokrým čistým hadrem. Pak ji znovu namočte a nasypte sem sůl. Po asi hodině působení setřete sůl pomocí čistého hadru. V případě potřeby postup opakujte. Mokré místo pak vysušte utěrkami nebo vysavačem na mokré čištění.

 6. Jak vyčistit koberec od barvy

  Zde vždy záleží na druhu barvy, která se na koberec dostala.

  Jak vyčistit koberec od vodou ředitelné barvy

  Pokud jde o vodou ředitelné barvy, čistíme vodou a octem. Nejdříve utěrkami odsajeme maximum barvy, pak nastříkáme místo bílým octem a zase odsajeme utěrkami. Barva se z koberce postupně uvolní.

  Jak vyčistit koberec od olejové barvy

  Na olejové barvy dobře fungují suché čističe na bázi škrobu. Olejovou barvu nejdříve odsajte papírovou utěrkou. Pak naneste práškový čistič, který pohltí mastnotu. Později ho vysajte. Jestli skvrna stále přetrvává (ale už není mastná), naneste na zbytek skvrny bílý ocet a posypte ho solí. Nechte alespoň hodinu působit a pak setřete čistým hadrem. Nechte vyschnout.

  Jak vyčistit koberec od barvy ředitelné acetonem nebo od laku na nehty

  Barvy, které lze ředit jen ředidlem, musíme i ředidlem čistit. Případně odlakovačem na nehty. Na závěr je nutné místo dokonale odsát papírovými utěrkami. A pak ještě propláchnout studenou vodou, poté vysušit.

  Jak vyčistit koberec od barvy na vlasy

  Na čištění skvrny od barvy na vlasy můžeme použít specializovaný čistič a k němu si přichystat bílý ocet. Skvrnu je potřeba nejdříve co nejlépe odsát papírovými utěrkami. Pak nastříkat čističem a ještě nastříkat i octem. Jakmile se barva začne rozpouštět, hned ji odsáváme utěrkami.

  Později pročistíme čistou vodou a vlhkost odsajeme utěrkami nebo vysavačem na mokré čištění. Jestliže skvrna zůstane viditelná, opět navlhčíme čističem skvrn a pokapeme čpavkem. Stejnou směsí navlhčíme kuchyňské utěrky a položíme je na skvrnu. Utěrky udržujeme vlhké, dokud skvrna nezmizí. Pak místo opět propereme studenou vodou a vysušíme.

 7. Jak vyčistit koberec od vosku

  Vosk má výhodu, že mění svou konzistenci. Proto většinu voskové skvrny snadno sloupneme, když vosk nejdříve vychladíme ledem zabaleným v igelitovém pytlíku, abychom koberec moc nenamočili. Vosk sloupneme, vydrolíme a malé kousíčky ještě vysajeme.

  Většinou pak v koberci ještě zůstanou mikro částečky vosku, které však snadno odstraníme papírovou kuchyňskou utěrkou a žehličkou. Na místo, kde vosk byl (ale na větší plochu) rozprostřeme utěrku (nebo utěrky) ve více vrstvách a přejíždíme po nich teplou žehličkou. Vosk se rozpustí a utěrky ho nasají.

 8. Jak vyčistit koberec od zápachu

  K odstranění zápachu lze použít vzduch a sluníčko. Ale to jen v případě, že jde o malé koberce. Na slunce je pověste vždy rubem nahoru. Když koberec předtím nastříkáte odstraňovačem zápachu, bude výsledek dokonalý.

  A co s koberci, které ven vynést nelze? Použijte na ně buď odstraňovače zápachu, které působí na enzymatické bázi (ale pozor na koberce z přírodních materiálů, napřed zjistěte, zda je sprej nepoškodí). Anebo je posypte jedlou sodou a nechte ji působit přes noc.

  Když máte vysavač na mokré čištění, tak koberec vyčistěte, případně jen postříkejte bílým octem a odsajte. V koberci by po čištění mělo zůstat jen minimum vlhkosti, protože vlhkost znásobuje zápach a urychluje jeho rozvoj.

 9. Jak vyčistit koberec od kávy

  Jak vyčistit koberec od kávyRozlitou kávu nejdříve co nejvíce odsajte papírovými utěrkami. Pak skvrnu od kraje ke středu polijte studenou vodou (nikdy horkou, káva by se zaprala), posypte solí a nechte působit. Anebo pokapejte citronovou šťávou. Anebo samozřejmě nastříkejte čističem na skvrny.

  Funguje i glycerin, peroxid vodíku, líh, kašička z jedlé sody a vody nebo vinný ocet. Nechte působit, pak setřete čistým mokrým hadrem a vysušte utěrkami, případně odsajte vysavačem určeným na mokré čištění.

 10. Jak vyčistit koberec od vína

  Jak vyčistit koberec od vínaPokud potřísníte koberec vínem, je potřeba maximum vína odsát papírovými kuchyňskými nebo bavlněnými utěrkami. Jen utěrky přimáčkněte, netřete jimi. Pak je potřeba zbylé víno naředit, nejlépe například citronovou šťávou, kyselinou citronovou, čistou vodou – na tu pak nasypeme jedlou sodu. Později setřeme čistým vlhkým hadrem a zbytek vlhkosti dosušíme.

  Když nechcete skvrnu už znovu namáčet, zvolte posypání kuchyňskou solí. Ta do sebe zbytek vína nasákne. Po několika hodinách ji jen vysajete. Později můžete nastříknout ještě čističem koberců, přetřít kartáčkem s jemnými vlákny a pak vytupovat navlhčenou utěrkou.

 11. Jak vyčistit koberec od jídla

  Na skvrny od jídla, které je většinou mastné, dobře působí například ocet nebo jedlá soda. Z koberce nejdříve posbíráme větší kousky jídla a maximum tekutiny odsajeme papírovými kuchyňskými nebo bavlněnými utěrkami. Nijak skvrnu netřeme, jen na ni řádně utěrku přimáčkneme.

  Potom nastříkáme zbylou skvrnu čističem anebo bílým octem. Ocet posypeme jedlou sodou. Můžeme udělat i kašičku z jedlé sody a vody – a tu na skvrnu aplikovat i bez octa. Vše závisí na odolnosti skvrny, tedy složení jídla, které se nám podařilo na koberec shodit.

  Čistič (chemický nebo přírodní) necháme působit a pak místo setřeme čistým mokrým hadrem, dosušíme utěrkami nebo vysajeme vysavačem určeným na mokré čištění.

 12. Jak vyčistit koberec od žvýkačky

  V podstatě stejně jako od vosku, tedy namražením žvýkačky. Do pytlíku si dáme led a položíme na žvýkačku. Ztvrdlou hmotu pak vyloupneme, případné drobení vymeteme. Pak na zbytky, pokud nějaké ještě jsou, můžeme nastříkat univerzální odmašťovač. Ten zbytky žvýkačky rozpustí, takže vše z koberce jen vytřeme mokrým hadrem a pak dosušíme. V prodeji jsou i speciální přípravky určené k odstranění žvýkaček.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás