Proč je Coca Cola černá

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je Coca Cola černá

  Co je to Coca Cola?

  Coca Cola patří nejen mezi nejoblíbenější, ale i nejprodávanější nealkoholický nápoj na světě. V roce 1886 ji vynalezl lékárník John Pemberton v americké Atlantě. Svůj název dostala podle původních dvou ingrediencí – výtažků kokainu z listů koky a kofeinu z ořechů kola. Dnešní Coca Cola samozřejmě obsahuje pouze bezkokainové výtažky (ale nějaké to množství kofeinu pořád).

  Za název a logo je zodpovědný účetní pana Pembertona, jistý Frank Robinson. Ten si myslel, že dvě C v názvu limonády budou dobrým marketingovým tahem, který bude také báječně vypadat na plakátech. A měl pravdu.

  Coca Cola se vyrábí smícháním vody a koncentrátu. Vznikne nápoj, do kterého se přidává oxid uhličitý.

  Všechny ingredience, které Coca Cola obsahuje, mají při výrobě přesně daný poměr. Jedná se o velice střežené tajemství a pouze z etikety Coca Coly, kde je uvedeno složení nápoje, nelze tento údaj z pochopitelných důvodů vyčíst. Na veřejnost přesto pronikla údajná Pembertonova původní receptura na Coca Colu z roku 1886. Nikdy ale nebyla potvrzena (ani vyvrácena).

  Na trhu najdeme více druhů Coca Coly (i s různými příchutěmi). Všichni jistě známe klasiku v podobě Coca Coly Original. V regálech obchodů ale můžeme spatřit i například Coca Colu Light, nebo Coca Colu Zero.

 2. Jaké má Coca Cola složení?

  Nejen u Coca Coly, ale u většiny potravin, je složení uváděno na etiketě. Na prvním místě je vždy složka, která v daném produktu zaujímá největší podíl. Co má tedy dnešní Coca Cola Original napsáno na etiketě?

  Předně Coca Cola obsahuje vodu. Dále v ní můžeme najít fruktózo-glukózový sirup a sycená je oxidem uhličitým, který může za bublinky. Pod označením E150d se skrývá barvivo, neboli amoniak-sulfitový karamel. Coca Cola také obsahuje kyselinu fosforečnou a přírodní aroma včetně kofeinu.

  Fruktózo-glukózový sirup se vyrábí z kukuřice, což je určitě levnější surovina, než taková cukrová řepa a cukrová třtina. Právě tento sirup může za sladkou chuť Coca Coly. Z informací na obalu Coca Coly je patrné, že 250 ml nápoje obsahuje celých 28 g cukru (což odpovídá necelým 6 kostkám cukru, ale těm menším, o váze 5 g).

 3. Proč je Coca Cola černá?

  Coca Cola má hodně tmavou barvu díky barvivu E150d. Jak je uvedeno v boxíku č.2, jedná se o amoniak-sulfitový karamel.

  Právě karamel dodává všem potravinám, do kterých se přidává, hnědou barvu. Coca Cola by tedy neměla být černá, ale hnědá.

  Velice dobře je to vidět na Coca Cole v typické skleněné lahvi (unikátní tvar lahví, do kterých se Coca Cola plní). Když se podíváme proti světlu, poznáme, že je Coca Cola hnědá. Coca Colu najdeme i v plechovkách či v plastových lahvích. Věděli jste, že balení Coca Coly v dvoulitrovce již není k mání?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma nápoje


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás