Jak vyrobit etiketu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit etiketu

  Jak vyrobit etiketu pomocí samolepky

  První a snad nejsnadnější možností je vyrobit etiketu pomocí samolepky. V domácích potřebách nebo v papírnictví kupte bílé obdélníkové samolepky. Budou výborně držet na sklenicích se zavařeninami i na plastových boxech s hračkami.

  Tužkou na ně předkreslete text a ten pak opatrně obtáhněte tenkým štětcem nebo použijte barevné gelové pero, třeba to se třpytkami.

  Kolem nápisu nalepte drobné samolepky nebo vystříhejte z barevného papíru drobné motivy a plochu jimi dozdobte. Kolem textu můžete také nakreslit nejrůznější ozdobné rámečky.

  Z časopisů nabízejících rostliny vystříhejte drobné květy a etiketu jimi polepte.

  Zkuste vybrat motivy podle toho, na co bude etiketa určena. Má-li být na sklenici se zavařeninou, nakreslete na ni motivy ovoce a motýlů, kteří vám budou připomínat léto v době, kdy jste ovoce sbírali. Jestli naopak potřebujete označit krabici s dětskými hračkami, zkuste etiketu ozdobit podle toho, na jaké krabici se bude nacházet. Na tu s plyšáky se bude hodit motiv medvěda, zatím co na tu s deskovými hrami můžete nakreslit motiv puzzle. Fantazii se meze nekladou.

  Jakmile máte etiketu hotovou, můžete ji přelepit lepicí páskou, aby byla kresba odolnější a bylo možné ji i lehce otřít. Na etiketu s plastickými motivy, třeba polepenou vystouplými samolepkami, můžete použít průhledný lak na nehty. Etiketě dá krásný ledabylý šmrnc. Další variantou je použít lak ve spreji, který koupíte ve výtvarných potřebách.

  Jestli ještě nemáte krabičku, na kterou byste dali vaše krásné nové etikety, podívejte se na náš článek Jak vyrobit krabičku.

 2. Jak vyrobit etiketu pomocí izolepy

  U etikety vyrobené pomocí lepicí pásky nebo-li izolepy můžete použít stejný postup jako u předchozí varianty.

  Tentokrát však namísto samolepky použijte jako podklad kousek papíru. Má to tu výhodu, že můžete použít i silnější barevný papír. Etiketu můžete namalovat i vodovými barvami nebo temperami, které by klasickou bílou samolepku zvlnily.

  Tentokrát však vynechejte plastické prvky. Pod lepicí páskou by nedělaly dobrotu a izolepa by po okrajích špatně přilnula.

  Jakmile máte etiketu hotovou, přelepte ji lepicí páskou, která bude po celém obvodu alespoň o půl centimetru větší. Teď už jen nalepte na sklenici nebo cokoli dalšího.

  Výhoda takovéto etikety je, že ji lze snadno sundat. Obzvláště ze skla.

 3. Jak vyrobit etiketu pomocí slupovacích barev na sklo

  Další možností je použít slupovací barvy. V takovém případě si nejprve narýsujte tvar etikety na kousek papíru a nakreslete do něj motiv.

  Předkreslenou etiketu vložte do euro obalu a až na něj namalujte samotnou etiketu. Nejprve si udělejte obrys etikety a všech motivů, které jste si na ni předkreslili. Nezapomeňte, že slupovací barvy mají poměrně širokou hubičku, proto se vám budou lépe zpracovávat méně komplikované motivy. Na závěr napište na hotovou etiketu samotný popisek.

  Nechte do rána zaschnout. Etiketu sloupněte a přelepte ji na sklenici.

  Slupovací barvy můžete použít i na zavařovací sklenice a vytvořit si tak krásnou lampičku. S dalšími možnostmi vám poradí náš článek Jak využít zavařovací sklenice.

 4. Jak vyrobit etiketu pomocí křídy

  Originální etiketu můžete vyrobit také pomocí křídové barvy. Určitě si vzpomenete na výtvarnou výchovu na základní škole a okna pomalovaná sněhuláky.

  Rozdrobte klasickou bílou školní křídu na jemný prášek a smíchejte ho s vodou. Kaše by měla být dostatečně hustá na to, aby vám netekl. Zároveň by v ní neměly být žádné kousky, proto můžete křídový prášek nejprve přesít, než ho smícháte s vodou. Pokud vám barva poteče, zkuste přisypat více prášku nebo položit sklenici, na kterou malujete, na ležato.

  Nachystejte si skleněné nádoby, které budete chtít pokreslit.

  Stejně jako v předchozím bodě, i tentokrát si na kousek papíru nejprve jmenovku předkreslete. Vystřihněte ji a pomocí dvou kousků lepicí pásky ji přilepte na vnitřní stěnu sklenice, obrázkem směrem ven. Teď už si jen vezměte připravenou křídu a etiketu na sklo namalujte.

  Nechte dobře zaschnout a papírek s etiketou odstraňte.

  Stejně jako bílou křídu můžete použít i ty barevné a motivy ještě vybarvit.

 5. Jak vyrobit etiketu pomocí barev na sklo

  Etiketu pomocí barev na sklo vyrobte stejným způsobem jako v předchozím bodě. S tím rozdílem, že namísto křídy použijete barvy na sklo, které se vypálí v troubě na určitou teplotu a barvy se nebudou dát umýt.

  Zkuste použít nejrůznější druhy štětců a vyrobit pomocí rozličných tahů nejrůznější druhy květin a další přírodniny. Nebo si vezměte houbičku na nádobí, vystřihněte z ní třeba srdíčko a vyrobte si tak jednoduché razítko.

  Sklenici můžete pomalovat také kolem etikety. Po celé její ploše můžou rozkvést různobarevné macešky nebo po ní poletovat barevné podzimní listí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás