Jak vyrobit fondán

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit fondán

    Co je to fondán?

    Fondán je cukrářská hmota podobná marcipánu, která se používá právě na potahování dortů, ale můžete potáhnout i drobnější zákusky. S jejím použitím budou vaše kulinářské výrobky vypadat jako od profíka.

    Název fondán pochází z francouštiny a je odvozený od slova “fondre”, což v překladu znamená rozpustit. Když jej vložíte do úst, opravdu se začne rozpouštět. Pro jeho výrobu se totiž používá cukr, a díky tomu má také bílou barvu. Pokud potřebujete fondán jiné barvy, jednoduše jej obarvíte potravinářským barvivem.

    Obrovskou výhodou fondánu také je, že si jej můžete vyrobit dopředu, zabalit do mikrotenového sáčku a uskladnit v lednici i na několik týdnů.

  2. Co potřebujeme k výrobě fondánu?

    Než se pustíme do vlastní výroby, nachystáme si následující ingredience:

    • 250 g cukru krystal
    • 200 ml vody
    • troška octa (necelá kávová lžička)

    Při výrobě fondánu se nám bude hodit cukrářský teploměr, abychom mohli přesně změřit teplotu cukerného sirupu. Pokud jej nemáme, můžeme vařit takzvaně „na bublinu“, na což budeme potřebovat očko o průměru přibližně ¾ centimetru, které můžeme koupit v potřebách pro cukráře.

    Jestliže máme doma kousek drátku, můžeme si očko vyrobit sami. Použijte alespoň půl milimetrů silný drát, aby se očko při práci neohnulo. Pomocí kleští vytvořte očko a zahněte konce drátu, abyste se při práci neporanili.

    Jestliže chceme mít dorty a zákusky barevné, nachystáme si potravinářské barvivo v potřebných odstínech. Velkou škálu barev můžeme nakoupit ve speciálních prodejnách pro cukráře.

    Nekupujte běžné potravinářské barvivo v supermarketech. Těžko jím dosáhnete sytých odstínů, barvy se špatně míchají mezi sebou a při použití většího množství barviva by byl fondán nakyslý. Naproti tomu profesionální barvy koupíte v desítkách odstínech, krásně se míchají a nejsou kyselé.

  3. Jak fondán připravit?

    Vodu s cukrem dáme do hrnce a na sporáku přivedeme k varu. Potom, co se cukr rozpustí, snížíme plamen a pomalu vaříme. Průběžně stíráme usazený cukr ze stěn hrnce. Vaříme tak dlouho, dokud cukerný roztok dostatečně nezhoustne, což trvá přibližně 15 minut. Přidáme ocet a ještě chvíli vaříme.

    Teplota by měla dosáhnout 116°C. Pokud nemáme teploměr, použijeme předchystané drátěné očko. Ponoříme je do roztoku a jestliže je správně uvařený, vytvoří se na něm tenká blanka. Když do ní foukneme, odlétne několik bublinek. Přesně jako když si děti hrají z bublifukem.

    Hrnec odstavíme z plotny, zastříkneme lehce studenou vodou, aby se neudělal škraloup a necháme několik minut stát.

    Cukerný sirup by měl vychladnout asi na 45°C. Potom vezmeme metličku nebo vařečku a začneme promíchávat, aby se do něj dostal vzduch. Přídavek octa zabrání tomu, aby cukr při chladnutí krystalizoval. Průhledný sirup se začne zakalovat, houstnout a postupně se z něj stává bílá cukrová hmota.

    Jakmile fondán začne být elastický, můžeme jej použít na polevu. V tomto momentě jej také můžeme přibarvit potravinářským barvivem. Při dalším míchání zhoustne ještě víc. Rukama jej zpracujeme do koule, kterou zabalíme do mikrotenu a uskladníme v chladničce.

  4. Jak využít fondán?

    Pokud si fondán připravujeme do zásoby, uskladníme jej v původní bílé barvě. Barvíme až před vlastním použitím.

    Fondánovým dortem se zavděčíte především dětem. Ty totiž barevné dorty přímo milují. Máte-li doma malou princeznu, potáhněte dort růžovým fondánem a ozdobte ho krémem. Na horní patro dortu postavte malou panenku. Doplnit ji můžete nejrůznějšími kouzelnými zvířátky jako jsou jednorožci a draci.

    Jestli máte doma malého milovníka zvířat, můžete si v prodejně pro cukráře dokoupit barvy, kterými lze malovat přímo na fondán a namalovat na dort nejrůznější zvířátka. V hračkářství můžete koupit třeba dinosaura a na dort ho postavit.

    Dnes se dají koupit nejrůznější značková zvířátka, jejich cena není nijak vysoká a jsou jako živá. Kolem zvířátka rozestavte plastové rostliny, abyste vytvořili jeho přirozené prostředí.

    Děláte-li dort pro babičku, ozdobit ho můžete pletacími jehlicemi. Na dort pro dědečka můžete rozestavět šachové figurky. Pokud má rád detektivní romány, z fondánu vyrobte fajfku Sherlocka Holmese nebo dort doplňte jinou rekvizitou, třeba z románu Agathy Christie.

    Fondán můžeme vyválet a potáhnout jím dort, řezy nebo jednotlivé zákusky. Dobře se s ním pracuje, můžeme z něj také vyrábět různé ozdoby.

    Jestliže chceme fondán využít na polevu, například na věnečky nebo větrníky, jednoduše stačí ohřát a zředit trochou vody.

    Zjistili jste, že vyrobit fondán není nic těžkého a máte chuť pustit se do dalších sladkých dobrot? Podívejte se na naše články Jak upéct čokoládový dortJak upéct ovocný dort.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás