Jak využít hypotéku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít hypotéku

  Jak využít hypotéku na vlastní bydlení či vlastní rekreační nemovitost

  Hypotéky jsou přednostně určeny k pořízení bydlení, zejména toho vlastního, tedy ne pro účely podnikání (pronajímání bytu/domu), ale pro bydlení toho, kdo si hypotéku bere. Stejným způsobem je nahlíženo i na rekreační objekt typu chata, chalupa, i ten lze pořídit na běžnou hypotéku od banky.

  Co se týká vlastností hypoték, věnujeme se jim i v jiných textech, například Jaké jsou druhy hypoték?, Jak se počítá hypotéka? nebo Hypotéka 2024: Srovnání, kalkulačka, podmínky, kde se dozvíte o hypotékách na současném trhu vše potřebné k jejich výběru.

 2. Jak využít hypotéku na pronájem

  Banky a dokonce i nebankovní společnosti nabízejí speciální hypotéky na pronájem. To je v podstatě úvěr, za který pořídíte nemovitost určenou k bydlení, kterou ale budete od počátku pronajímat jiným osobám, vy v ní bydlet (alespoň z počátku) nebudete.

  Jde o poměrně lukrativní investici, neboť nájemník bude v podstatě svým nájmem splácet hypotéku místo vás, takže na konci procesu vám zůstane splacená nemovitost, která vás ve výsledku nestála ani korunu. Ale pozor, jde také o poměrně velké riziko, protože získat do bytu spolehlivého nájemníka nemusí být zcela snadné.

  O nemovitost se musíte celou dobu starat vy coby pronajímatel. A škody způsobené nevhodným nájemníkem jdou často také za vámi, jen těžko se vymáhají. Všechna rizika je proto nutné zvážit dostatečně předem.

 3. Jak využít hypotéku na hypotéku

  Hypotéka na hypotéku může znamenat vícero situací. Může jít například o refinancování hypotéky, kdy vám po skončení období fixace vaše banka nenabídne tak dobré podmínky, jaké jsou k mání jinde. A tak můžete refinancovat, jinými slovy vzít si hypotéku jinde a tou splatit původní hypotéku, pak ji měsíčně splácet nové bance.

  Dalšími možnostmi, jak si vzít hypotéku na hypotéku je například vyplacení bývalého partnera z hypotéky a z domu, vyplacení dalších dědiců dědického řízení apod. v době, kdy nemovitost, o kterou se jedná, je stále ještě zatížena aktivní hypotékou, tedy hypotéka na ni doposud ještě nebyla celá splacena (stává se i v dědickém řízení).

 4. Jak využít hypotéku na vypořádání v dědickém řízení či při rozvodu

  V předchozím boxíku jsme nastínili hypotéku na hypotéku, kterou je možné si vzít v případě, kdy se jedná o vypořádání s bývalým partnerem nebo s ostatními dědici v momentě, kdy nemovitost, o kterou se jedná, je stále ještě zatížena aktivní hypotékou, tedy hypotéka na ni doposud ještě nebyla celá splacena.

  Hypotéku je ale možné využít i v případě, kdy se na nemovitost žádná hypotéka nevztahuje, tedy když pouze potřebujete z vlastní nemovitosti vyplatit bývalého partnera/partnerku nebo když ve více lidech zdědíte dům, ale ponechat si jej chce pouze jeden z nich. V tom případě dostane peníze z hypotéky, kterými ostatní vyplatí, postupně je pak bude bance splácet.

 5. Jak využít hypotéku na cokoliv

  Americké hypotéky jsou speciálními úvěry zajištěnými nemovitostí, které však nemají účel využití. U předchozích zmiňovaných situací bylo vždy nutno bance doložit čerpání peněz, a to buď formou faktur, nebo fotografií stavu „před a po“, případně kupní smlouvou apod.

  V případě amerických hypoték není nutno cokoliv dokládat, peníze využijete, jak uznáte za vhodné. Je nutno pouze splácet a ručí za splácení svou nemovitostí. Pokud by se splácení nedařilo, o svou nemovitost přijdete, což platí i u ostatních hypoték.

  Vzhledem k tomu, že americké hypotéky jsou úvěry výrazně rizikovějšími, nabízejí je banky i nebankovní společnosti za vyšší ceny, než které najdeme u hypoték běžných, určených na bydlení.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás