Jak vyspravit šamot v kamnech

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyspravit šamot v kamnech

  Co je to šamot

  Nejprve si řekněme, co to vlastně šamot je.

  Jedná se o speciální hmotu, která je uzpůsobena k tomu, aby vydržela dlouhodobé vystavení vysokým teplotám. Ať už v kamnech nebo v krbech.

  Barva šamotu se pohybuje od bílé přes šedou až po červenou. Záleží na konkrétním složení. To se skládá z oxidu křemičitého a oxidu hlinitého. V menší míře jsou přimíchány dalí složky – železo, zirkon, titan, vápník a hořčík.

  Šamot se prodává v prášku a přimíchává se do něj vodní sklo. Lze ho koupit také v podobě cihel.

 2. Jak nechat vyschnout šamot v kamnech

  Nejprve budete potřebovat koupit šamotovou maltu v prášku. Tu dostanete ve stavebninách nebo lépe vybavených klasických drogeriích. Přikupte také vodní sklo. To do malty přimíchejte v poměru přibližně půl litru skla na pět kilo suchého šamotu v prášku.

  Na obale bude napsán přibližný poměr vody a prášku. Ten si ale upravte podle toho, k čemu chcete šamotovou maltu použít. Jestli potřebujete zaspárovat větší prohlubně, namíchejte maltu spíše hustší, aby vám zbytečně netekla. Naopak jestli potřebujete vyplnit úzké spáry, bude se vám více hodit řidší forma, která se snadněji dostane všude, kde potřebujete.

  Suchá šamotová malta vytvoří po svém vyschnutí a vytvrdnutí souvislou žáruvzdornou vrstvu všude tam, kde potřebujete. Je však vhodná spíše pro vnitřní použití do krbů i do kamen. Jestli potřebujete opravit venkovní krb, spíše než tato malta vám lépe poslouží kamnářská omítka.

  Kamnářskou omítku je potřeba nanést v minimálně centimetrové vrstvě. Také je nutné přesně dodržet poměr omítky a vody a celý proces vysychání, aby omítka nepopraskala. Do kamnářské omítky můžete přidat vodní sklo, abyste zlepšily její vlastnosti. Stejně jako do šamotové malty.

  Teď se ale vraťme k přípravě šamotové malty. Míchat byste ji měli vždy v čistém prostředí s čistou vodou, aby se do ní nedostaly žádné nečistoty. Přidejte také vodní sklo v poměru, který jsme si uvedli.

  Namíchanou maltu nechte odstát alespoň hodinu.

  U vodního skla bych ještě ráda připomněla, že se jedná o silnou žíravinu. Při práci tedy mějte ochranné oblečení, brýle i rukavice.

 3. Jak nechat vyschnout šamot v kamnech

  Spáry už máte zadělané, teď je ještě potřeba nechat vše správně vyschnout. Než šamotová malta vyschne, potrvá to alespoň pět až šest dnů. To záleží na teplotě a vlhkosti prostředí.

  Jestli chcete vysychání urychlit, můžete vedle opravených kamen zapnout elektrické topení.

  Jakmile je malta dokonale vyschlá, bude nutné ji ještě vypálit. Na rozdíl od běžné malty, která vytvrdne sama od sebe, ta šamotová se skládá z části z jílu a neprobíhají v ní chemické reakce, díky kterým by vyschla sama od sebe. O to se postará samotné použití kamen, v kterých je nutné dosáhnout teploty větší než 700 °C.

  S péčí o vaši domácnost vám poradí také náš článek Jak využít výklenek ve zdi.

  K zútulnění vaší domácnosti se můžete podívat na náš článek Jak vyrobit svíčku.


JK
Jarda K 20.03.2021 – 11:50

Dobrý den. Mám nové kamna, ale šamot je vydrolený. Rozmíchal jsem šamotový prášek, přidal vodní sklo, podle návodu. Vyspároval jsem a nechal vytvrdnout. Druhý den mě čekalo překvapení. Šamot byl popraskaný a opět se drolil. Co jsem udělal špatně. Poraďte. Díky

Odpovědět

MS
Marie S. 08.08.2023 – 08:59

Nejde spustit video.A také Vaše informace se liší od těch na balení vodního skla i sáčku šamotu

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás