Jak malovat válečkem

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak malovat válečkem

    Jak vymalovat rohy

    Při malování začínáte vždy s rohy místností, kolem zásuvek a vypínačů a jiných předmětů, kde se váleček jen těžko dostane.

    Pro dobré vymalování rohů si pořiďte kvalitní plochý štětec. Jen tak dosáhnete perfektní barevné pokrytí a napojení na výmalbu.

    Vezměte štětec a namočte ho do barvy. Jen zlehka jej otřete o okraj kbelíku. Vždy dbejte na to, aby štětec byl tzv. mokrý. Je to z důvodu zachování jedné vrstvy barvy.

    V místnosti postupujte od shora dolů. Začínejte tedy od stropu a končete u země. Štětcem zatřete jednu stranu rohu a ihned poté druhou (pokud ji má). Šířka nátěru od rohu má být okolo 5 – 10 cm.

    Jakmile máte jeden roh stěny zatřen, je důležité linku tzv. roztáhnout do ztracena. Štětcem proveďte tahy kolmo na roh a roztírejte barvu cca 10 cm daleko, aby se Vám původní linka ztratila. Namočte tedy štětec a směrem od rohu proveďte tah. Jakmile začne vynechávat barvu, můžete přestat. Nevadí, když každý tah bude končit jinde. Nevytvoříte tím další linku.

    Pokud to uděláte správně, nebudete muset válečkem zajíždět až do rohu a tím si poškodit nátěr nebo odřít zeď.

  2. Jak vymalovat za topením

    Jistě to znáte. Starý těžký radiátor napuštěný vodou a Vy za ním chcete vymalovat.

    První variantou je vypustit topení, sundat ho a vymalovat za ním. Pokud je radiátor starý a jeho barva se odlupuje, zvažte, zda nově nenatřete i samotný radiátor. Když už ho budete mít sundaný. Má to své výhody. Budete mít vymalováno za topením, topení bude jako nové a ještě ho odvzdušníte.

    Druhá varianta je ta nejjednodušší, ale zase ne tak úplně vzhledná. Jednoduše plochu za radiátorem nemalujte a nalepte tam reflexní, izolační pás neboli odrazovou fólii.

    Třetí varianta je nejpracnější. Do své malířské výbavy pořiďte štětec zárohák. Je to dlouhý plochý štětec, který je u štětin zahnutý. Je dobré mít alespoň dvě velikosti. Malinký a velký. Potom se dostanete do všech skulinek a za každé žebro topení. Připravte se ale na to, že topení bude od barvy postříkané.

  3. Jak malovat válečkem

    Pokud jste vymalovali všechny rohy a zákoutí, můžete se pustit do malování válečkem.

    Pár zásad před malováním:

    • malujte za denního světla (umělé osvětlení mění odstín barvy),
    • pracujte za vhodné teploty (nátěr dobře schne; najdete na etiketě od barvy),
    • první nátěr zřeďte více,
    • začínejte stropem, poté stěnou s oknem a nakonec zbytek stěn,
    • malujte od okna ke dveřím (na plochy nedopadá stín),
    • při malování ve více vrstvách počkejte, až předchozí vrstva zaschne.

    Připravte si:

    • váleček,
    • barvu,
    • mřížku,
    • teleskopickou tyč.

    Pokud jsou stěny nové, nikdy nemalované, pak použijte 3 vrstvy barvy a podklad důkladně napenetrujte. První vrstva musí být řídká (1:1). Někdo penetraci přidává do první vrstvy, aby si ušetřil práci. Další dvě vrstvy budou již ředěny dle návodu na obalu.

    Pokud budete malovat již starší zdi, je dobré si podklad připravit. Stěny seškrabejte (pokud je to nutné), vyspravte díry a trhliny a zeď napenetrujte (na zdi nebudou fleky).

    Je dobré váleček na pár hodin před malováním namočit do vody. Bude pak vláčnější a lépe nasaje barvu. Musíte ho před namočením do barvy pořádně vyždímat.

    Vezměte váleček a namočte ho do barvy. Přejeďte přes mřížku, abyste se zbavili přebytečné barvy. Na váleček netlačte. Stačí lehce přejíždět. Tahy dělejte přes celou šíři místnosti (od rohu do rohu). Když zjistíte, že barvu nenanášíte rovnoměrně (tedy váleček schne), pak znovu přejeďte již natřenou plochu. Nebudou se Vám tak objevovat žádné čáry.

    Při natírání stropu nezabráníte kapkám na stěnách. Ihned je rozetřete štětcem nebo prstem. Pokud kapka již zaschla, vybruste ji brusnou mřížkou. Nikdy ji neulamujte. Uděláte si díru do zdi.

  4. Jak malovat dekoračním válečkem

    Existují dva druhy dekoračních válečků. Strukturální a dekorační válečky.

    Strukturální válečky

    Používají se pro plastické efekty a struktury. Používá se buď vlhká omítka, nebo plastická nátěrová hmota.

    Dekorační válečky

    Pomocí kontrastní barvy se na zeď nanáší různé vzory.

    Barvu na tyto válečky nanášíme různě. Způsob totiž může ovlivnit i výsledek. Můžete vyzkoušet nanášení: houbou, rukavicí, štětcem nebo jen namočit ve vaničce.

    S těmito válečky malujte pomalu a vždy si vzor vyzkoušejte předem na papír.

  5. Techniky malování stěn

    Pokud nenajdete vhodný dekorační váleček, poté můžete vyzkoušet různé dekorativní techniky malování. Je jich velké množství.

    Tupovací technika

    V drogerii koupíte tupovací houbu. Ta vytváří obláčkový, plastický efekt. Připravte si dva odstíny barvy. Světlejší a tmavší. Vezmete houbičku a ponoříte do barvy. Houbu přikládáte na povrch stěny. Různě ji natáčejte, aby obtisky nebyly stejné. Čím více ťupkáte přes sebe, tím bude vzor hustější. Jakmile zaschne první odstín, poté nanášíte druhý.

    Šablonová technika

    Přenášíte na stěnu vzor, který je na šabloně. Každá šablona by měla mít nasazovací body, abyste věděli, kde navázat. Šablonu přiložíte na stěnu a poté můžete jednoduše vymalovat štětcem, ťupkat tupovací houbou, otiskovat houbu apod.

    Batikování

    U batikování zdí se zdobí plochy pomocí smotání hrubé tkaniny, kterou namočíte v barvě. Látky můžete použít různé. Např. manšestr, záclonu, hadr na mytí podlahy nebo krajku. Látka musí mít hrubý a strukturovaný povrch. Barvu používejte lazurní a málo krycí.

    Látku namočte ve vodě a dobře vyždímejte. Namočte do barvy, vyždímejte a hadr nepravidelně stočte. Přiložte na stěnu a válejte všemi směry. Důležité je neopakovat vzor, takže látku po každém namočení stočte jinak.

    Tupování

    Tupování je vlastně napodobení přírodních materiálů (například mramoru). Toho docílíte pomocí houby nebo štětce. Barvu používejte krycí.

    Pokud tupujete houbou, pak ji namočte ve vlažné vodě a vymačkejte. Následně namočíte do barvy a lehce vymačkáte. Pak jen tiskáte. Nesmíte však na houbu tlačit, protože by barva ucpala póry houby a ztratil by se vzor.

    Pokud budete tupovat štětcem, použijte kulatý. Štětec namočte do barvy, otřete a lehce a komo ke zdi ťupkejte.

    Technika stříkání

    Tato technika je poměrně rychlá. Měla by připomínat kameninu. Zde musíte použít barvu s kostním klihem. Ta lépe odstříkává a kapky nevystupují. Další potřebnou pomůckou je kulatá štětka.

    Štětku namočíte a přebytečnou barvu zkusíte odstříkat do nádoby. Stoupnete si bokem ke stěně a ve vzdálenosti asi 50 cm stříkáte tak, že štětkou bouchnete o dlaň. Můžete využít i více barev. Přidáte tím na efektu.

    Technika šumrování

    U této techniky lehce otíráte konečky štětin štětce namočených v barvě. Barva nesmí být hustá. Na tuto techniku musíte mít velmi lehkou ruku, kdy tlak štětce na podklad musí být vždy stejný. Štětka může být plochá nebo kulatá.

    Technika malování štětcem

    Pro ty, kteří mají výtvarný talent, je tu klasické malování štětcem. V obchodě zakoupíte jemné štětečky a syté barvy vhodné pro malování.

    Do dětského pokoje můžete využít i našich návodů, jako například: Jak nakreslit želvu, jak nakreslit zajíce, jak nakreslit žábu a mnoho dalších.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás