Jak využít houbičku na nádobí

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít houbičku na nádobí

  Jak využít houbičky na nádobí pro rostliny

  Chcete si naklíčit vlastní semínka a nevíte jak na to? Nemáte čas semínka pravidelně propírat vodou nebo si na to jednoduše nevzpomenete a pak pravidelně vyhazujete nevonící nedoklíčená semínka do koše? V obou případech vám poradím, jak na to.

  Stačí si vzít houbičku na nádobí a mokrou ji položit na talířek. Na houbičku nasypte semínka, která chcete klíčit. Ideální je řeřicha nebo třeba brokolice. Houbičku přiklopte skleničkou, ať vytvoříte ideální vlhké prostředí pro klíčení.

  Pokud chcete klíčit větší množství semínek, položte houbičky vedle sebe dvě nebo si rovnou vezměte velký talíř a dejte na něj houbičky čtyři. Ty pak přiklopte skleněným poklopem.

  A jestli nemáte takto velký skleněný poklop, lze houbičky na talíř naskládat do kulatého tvaru a přiklopit je skleněnou formou na bábovku. Takovou tou klasickou, které vlastní všechny naše babičky či maminky.

  Další možností jak využít houbičky na nádobí pro rostliny, je pomoci rostlinám v květináči. Pokud již máte naklíčené sazeničky a chcete je zasadit do malého květináčku, ustřihněte si prvně kousek houbičky na nádobí a dejte ho na dno květináče.

  Houbičku nyní zasypte trochou hlíny, vsaďte do ní rostlinku a dosypte zbývající hlínu. Pokud byste rostlinku přelili, houbička zabrání tomu, aby se utopila. Zároveň pomůže rostlince nasávat vodu, dokud sama pořádně nezakoření. Jakmile rostlinka povyroste, přesaďte ji do většího květináče.

  Pokud se chystáte zasadit si bylinky do kuchyně, krásně vám poroste třeba máta. Pokud nevíte co s ní, inspirovat se můžete naším článek Jak využít mátu.

 2. Jak využít houbičky na nádobí v domácnosti?

  Jistě to znáte. Jakmile donesete domů čerstvou zeleninu nebo ovoce a dáte je do šuplíku v ledničce, ten se rázem orosí a v ledničce se vytváří vlhkost, která později namrzá. Řešením je dát do šuplíku se zeleninou houbičku na nádobí, která přebytečnou vlhkost pohltí. Jakmile vám zelenina a ovoce dochází a chystáte se na další nákup, houbičku před tím jednoduše vyperte a nechte ji uschnout mimo ledničku.

  Ať už se jedná o tuhle houbičku nebo tu používanou klasicky na nádobí, pokud je houbička vypraná, můžete ji na chvíli dát do mikrovlnné trouby. Houbička nejen, že rychleji uschne, ale zároveň se v jejích pórech zničí nežádoucí bakterie.

  Houbičku však vložte do mikrovlnné trouby opravdu jen na pár chvil a výhradně pod dozorem. Mikrovlnná trouba je určena primárně k ohřevu jídla a pokud do ní dáte něco, co tam nepatří, měli byste u ní zůstat. Sama to mám však ozkoušené a houbičku takto dezinfikuji pravidelně už několik let.

  Další možností jak houbičku využít pro uchování jídla je vyrobit si vlastní chladicí box na svačinu. Houbičku jednoduše namočte do vody, vložte do sáčku a nechte přes noc zmrazit. Ráno houbičku vyndejte z mrazáku a i se sáčkem ji vložte do boxu se svačinou, který hned zavřete.

  Chlad z houbičky vytvoří v plastovém boxu studené prostředí a jídlo tak zůstane delší dobu čerstvé. Pokud si tedy potřebujete nachystat svačinu na celý den, nemusíte mít obavy, že byste odpoledne museli jíst rozmáchané toasty nebo zvadlý salát.

  Dalším problémem většiny domovů je podlaha poškrábaná od nábytku. Když jste v obchodě, nikdy si nevzpomenete koupit speciální nalepovací podložky a když už si vzpomenete, nevíte vlastně kolik jich potřebujete a jak velké. Namísto speciálních podložek si raději kupte oboustrannou lepicí pásku.

  Doma pak rozstříhejte houbičku na nádobí na úzké proužky a odstřihněte hrubou část. Kousky houbičky nalepte pomocí oboustranné lepicí pásky na spodní část nohou nábytku. Podlaha už se vám víckrát nepoškrábe.

 3. Jak využít houbičky na nádobí pro děti?

  Další originální možností jak využít houbičky na nádobí je zabavit jimi děti. Postačí vám několik houbiček a obyčejné nůžky. Vystříhejte z nich s dětmi nejrůznější tvary zvířátek, jako jsou dinosauři nebo ryby. Zvířátka vystřihujte při pohledu z profilu, aby bylo jasné, o jaké zvíře se jedná. Pokud si nevíte rady s tvary zvířátek, inspirovat se můžete návodem Jak nakreslit slona nebo Jak nakreslit koně.

  Jakmile máte hotovou celou zoo, vezměte si obyčejné tempery nebo vodové barvy, houbičku ve tvaru zvířátka natřete z jedné strany barvou a obtiskněte ji na papír. Takto si snadno vytvoříte celý podmořský svět nebo prehistorickou farmu.

  Další možností jak děti skvěle zabavit je vzít si různobarevné houbičky na nádobí a některé z nich přepůlit, z jiných naopak vystřihnout kruhové tvary. Děti tak získají úžasně barevnou a především bezpečnou stavebnici, s kterou si vyhrají celé hodiny.

  Pod taktem jejich fantazie se za chvíli všechny růžové houbičky promění na pohádkový zámek a z červených houbiček se stane neohrožené letadlo brázdící oblaka dětské představivosti.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás