Jak využít Apple TV

Lenka Rutteová
Publikováno 13. března 2021
 1. Jak využít Apple TV

  Co je Apple TV

  Pokud jste ještě neměli možnost se zabývat tím, co je Apple TV, pak vězte, že jde o malou krabičku, kterou spárujete se svou televizí a třeba i s dalšími chytrými zařízeními v domácnosti. Můžeme ji také nazvat set-top boxem nebo digitálním mediálním přijímačem. A k čemu slouží?

  Částečně místo PlayStation nebo Xboxu, takže si s ní pohodlně zahrajete ve vaší televizi základní hry, pomocí Apple TV se dostanete k Apple a dalším službám v oblasti hudby, filmů, přednášek. Fungovat tu bude Netflix, Spotify a další předplacené služby, budete na ně mít z tvOS aplikace dokonce i malou slevu.

  Díky Apple TV se na vší televizi mnohem snadněji dostanete například na Facebook nebo YouTube, k fitness programům, zobrazíte si v televizi obsah z vašich dalších Apple zařízení – zejména fotky a videa, ale budete pomocí ní moci i ovládat svou chytrou domácnost.

  Apple TV je navíc designově dost povedená, včetně Siri dálkového ovladače, který je samozřejmě hlasový, ale bohužel stále jen v angličtině. Ovládání je extrémně snadné – stejně jako je tomunu všech Apple operačních systémů.

  Například k wi-fi ji připojíte jen tím, že nad ní chvíli podržíte svůj iPhone nebo iPad.

  A ano, Apple TV má smysl jen tehdy, když jste majiteli chytrých Apple zařízení. Jestliže ujíždíte na Androidu, je lepší se poohlédnout po Android TV. Jeho podstata je víceméně stejná. Ovšem i k Android zařízením se dá Apple TV připojit – s využitím webových prohlížečů Chrome a Firefox – viz následující boxík.

 2. Ke kterým zařízením lze připojit Apple TV?

  Na stránkách Apple podpory najdete seznam připojitelných zařízení. V roce 2021 jsou to:

  • Apple TV (4K, HD a 3. generace)
  • iPhone, iPad a iPod touch
  • Mac
  • chytré televize značky Samsung, LG, VIZIO a Sony
  • herní konzole PlayStation a Xbox
  • streamovací zařízení Roku a Televizor Amazon Fire
  • PC s Windows (včetně zařízení Microsoft Surface) – pomocí webových prohlížečů Chrome a Firefox
  • zařízení s Chrome OS – pomocí webových prohlížečů Chrome a Firefox
  • zařízení s Androidem – pomocí webových prohlížečů Chrome a Firefox
 3. Jak využít Apple TV k hraní her?

  Apple TV je vybavena operačním systémem tvOS, jehož součástí jsou i hry. Spárování s televizí je velmi snadné, stačí propojit HDMI kabelem a postupovat podle přiloženého návodu – jak jsme již zmínili, vše se v podstatě udělá automaticky, téměř samo.

  U chytrých televizí nebo u streamovacího zařízení je ještě nutno aplikaci Apple TV manuálně nastavit. Na ostatních zařízeních je vhodné vždy ještě provést aktualizaci na nejnovější verzi systému iOS nebo iPadOS, macOS nebo tvOS.

  Jen pozor, samotný HDMI kabel musíte přikoupit, na ten už (i při vysoké ceně zařízení) v Applu nezbylo…

  Jakmile máte propojeno, můžete pomocí telefonu nebo třeba Siri ovladače, který je součástí balení, vejít do her. Najdete tu sice jen ty základnější, které hraje většina běžných hráčů, ale pro klasickou domácnost budou k ukrácení volného času bohatě stačit.

  Apple TV rozhodně nemá nahradit PlayStation nebo Xbox. Ale může pomoci těm, kdo nepotřebují hrát hry ve vysoké úrovni rozlišení a citlivosti ovládání. Pokud nemáte potřebu pořizovat rovnou celé PlayStation nebo Xbox, ale přesto si chcete užít hry na velké televizní obrazovce, je Apple TV zajímavým multifunkčním řešením.

 4. Jak využít Apple TV ke sledování filmů a dalšího AV obsahu

  Samotná Apple TV je nastavena tak, aby umožňovala přehrávání filmů, videí a hudby, a to zejména z iTunes, Youtube, Netflix, Flickr, iCloud atd. Některé služby jsou placené, jiné zcela zdarma. Je potřeba rozlišovat mezi půjčením hudby a filmů a mezi jejich zakoupením.

  Širší nabídku obsahu samozřejmě přinese aplikace Apple TV+, která je předplacenou službou, kdežto základní Apple TV je v playstorech zcela zdarma.

  Filmy jsou v iTunes rozděleny i podle věku diváka, takže najdete speciální filmy pro děti, aniž byste je museli předem filtrovat. Dokonce i dětské filmy jsou dále rozděleny do podrobnějších kategorií podle věku dětí, najdete tu i různá doporučení na základě věku a další možnosti jejich nastavení.

  Zakoupené nebo vypůjčené položky najdete vždy v panelu Knihovna – nikdy není nutné je složitě vyhledávat například v historii.

  V českých podmínkách se nabízí například české online televizní kanály, které již přidaly svou aplikaci pro iOS a Apple TV. Jmenujme například Kuki. Zdarma se dá nastavit i sledování živého českého  televizního vysílání na iOS zařízeních.

 5. Jak využít Apple TV k poslechu oblíbené hudby

  Hlavním kanálem, pro který byla Apple TV vytvořena, je samozřejmě iTunes. Tady jsou nejen filmy, ale i hudba a další obsah. Od roku 2019 spolupracuje Apple TV i se Spotify, což je předplacená služba plná možností, jak hudbu stahovat a poslouchat, filtrovat apod.

  Ovládání hudby je tu možné jak přiloženým dálkovým ovladačem Siri, tak samozřejmě i vaším telefonem iPhone. Záleží na tom, co více preferujete. Siri dálkový ovladač také umožňuje hlasové ovládání, i když stále jen v angličtině. Ovšem u přehrávání většiny hudebních titulů to jistě nebude překážkou.

 6. Jak využít Apple TV ke cvičení

  Pomocí Apple TV se můžete dostat i na obsah různých fitness aplikací a programů, které si přímo v televizi spustíte. Takže si nejen zacvičíte podle velké obrazovky, kde mnohem lépe uvidíte provedení cviku, ale můžete nainstalovat i sledování vašeho cvičení a různé aplikace sledující váš životní styl a jeho změnu k lepšímu.

 7. Jak využít Apple TV ke kontaktu s přáteli a známými

  Apple TV se umí dostat například i na Facebook, kde můžete na velké obrazovce sledovat videa a fotografie vašich facebookových příbuzných, přátel, známých a samozřejmě i celých skupin, včetně živého streamování.

  Sledovat můžete živé streamování z různých sociálních médií, v nabídce je jich spousta. Například Live for YouTube. Twitch, VLC, Periscope, Weibo, Livestream, Twitter, iQiy  apod.

  Jsou tu i nabídky konferencí, jako je Zoom a další, což vám usnadní výuku dětí doma nebo například i váš home office.

 8. Jak využít Apple TV pro sledování obsahu z jiných Apple produktů

  Pomocí aplikace Air Play si můžete snadno nechat zobrazit na Apple TV vše, co máte v jiných Apple zařízeních. Aplikaci najdete v App Store a samozřejmě zdarma. Pomocí ní nasdílíte obrazovku, ale i celý obsah médií.

  Na co vám přijde obrazovka iPhonu nebo iPadu malá, to prostě přesunete do Apple TV, respektive do vaší velké a chytré televize a neunikne vám žádný detail. Vaše fotky může sledovat celá rodina nebo skupina přátel u vás v obýváku, aniž byste se museli mačkat u telefonu nebo jej nechat kolovat z ruky do ruky. Obsah tak uvidí všichni najednou.

  Apple TV můžete využít i pro zobrazení obsahu z vašeho Macu, takže ji snadno využijete jako opravdu velký PC monitor. Ani velké tabulky nebo několik zobrazených programů vedle sebe už pro vás nebudou problémem.

 9. Jak využít iPhone k dálkovému ovládání Apple TV

  Z vašeho iPhonu se může také stát dálkové ovládání vaší Apple TV. Reaguje totiž na Bluetooth propojení s okolím. Stačí si stáhnout do iPhonu aplikaci Apple TV Remote. Telefon pak s Apple TV propojíte pomocí čtyřmístného kódu podobně jako v případě párování jakýchkoliv jiných Bluetooth zařízení.

  Apple TV Remote v současnosti funguje s Apple TV 4K, Apple TV HD a Apple TV (3. generace).

  Pokud se vám stalo, že Siri dálkové ovládání přestalo najednou fungovat, nemusíte se hned děsit. Možná potřebuje jen nabít. Postup je stejný jako u nabíjení telefonu, i zde je koncovka Apple Lightning.

 10. Jak využít Apple TV k ovládání chytré domácnosti

  Přidanou hodnotu dokáže přinést Apple TV zejména těm, kdo mají doma i jiná automatická zařízení, která se dají ovládat na dálku, a to jak přes Bluetooth, tak přes wi-fi. Ať už to jsou žárovky, rolety, bezpečnostní kamery, topení, zásuvky, audiosystém nebo další domácí spotřebiče s možností dálkového ovládání přes hlasového asistenta nebo přes mobil.

  Pomocí Apple TV je můžete ovládat jak hlasově – se Siri dálkovým ovladačem, tak také přes obrazovku Apple TV, v jejímž menu se budete pohybovat také ovladačem nebo telefonem. Lze nastavit i automatické režimy pro tato zařízení.

  Zkrátka klasický Apple HomeKit, což je jak název celého systému chytré domácnosti od Apple, tak také aplikace, přes kterou nová zařízení i ovladače do systému přidáváte a přes kterou vše běhá.

 11. Jak nastavit Apple TV, aby ji mohlo využívat více uživatelů

  Zajímá vás možnost nastavení více uživatelských účtů tak, abyste mohli Apple TV ovládat ve více lidech, zkrátka aby ji mohli využívat všichni členové domácnosti – a každý po svém?

  Nápad je to jistě zajímavý, ale u Applu se ještě neodehrál. Respektive ano, můžete v Nastavení a v sekci Uživatelské účty přidat nového uživatele. Tento krok odsouhlasíte coby lokální účet v Apple TV tím, že kliknete na Přidat jen do této Apple TV.

  Hned nato se vám otevře nové okno, kam budete vyzváni zadat e-mailovou adresu (jako další Apple ID) druhého uživatele a autorizovat jej pomocí hesla, které ke svému emailu u Applu využívá. A to je vše, úspěšně jste přidali nový účet do Apple TV.

  Jenže tím vaše nadšení skončí, protože zjistíte, že u různých účtů nelze nastavit různá uživatelská práva, zkrátka tu nefunguje žádný účet nadřazený, který by patřil správci domácnosti, a k němu účty podřízené, v nichž by omezil třeba dětem přístup k ovládání některých prvků domácnosti nebo omezil přístup na různá místa v Apple TV.

  V současnosti slouží uživatelské účty jen jako skladiště různých stažených filmů a hudby nebo dalšího uloženého obsahu, preferovaných kanálů apod. nic víc za nimi zatím nehledejte. Dá se ovšem předpokládat, že stejně jak fungují dětské účty například na tabletech, budou postupně nastaveny i na Apple TV.

  Podívejte se také, jak využít Apple Watch nebo jak si nastavit Apple Pay.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Apple


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás