Jak nakreslit slona

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nakreslit slona

  Jak nakreslit slona – základní tvary

  Slon je vděčným zvířetem pro kresbu právě kvůli své zavalité postavě. Díky ní se snadno kreslí, není složitý a krásně vyplní prostor papíru. Navíc jej lze snadno stylizovat do roztomilé podoby. Pokud tedy chcete kreslit spolu s dětmi nebo dětem třeba nakreslit přání či namalovat slona na zeď pokojíčku, s naším návodem nebude nic snadnější. Pusťme se tedy do toho.

  V předchozích návodech na Skrblíkovi jste si mohli nakreslit třeba medvěda nebo ovci.
  Tentokrát si ukážeme, jak krok za krokem nakreslit roztomilého stylizovaného slona.

  V prvním kroku si uvědomte celou postavu slona a rozvrhněte ho na několik základních částí.

 2. Jak nakreslit slona

  Jak nakreslit slona – zpřesnění linií

  Jakmile víte, jak bude slon velký a kde bude mít hlavu, doplňte další linie.

 3. Jak nakreslit slona

  Jak nakreslit slona – obrys

  Nyní budete potřebovat černý fix. Obtáhněte jím základní tvary slona. Pokud budete chtít slona vybarvit například vodovými barvami, dejte pozor, aby byl fix voděodolný.

 4. Jak nakreslit slona

  Jak nakreslit slona – detaily

  Nyní dokreslete fixem jednotlivé detaily. Na závěr opatrně vygumujte kresbu tužkou.

 5. Jak nakreslit slona

  Jak nakreslit slona – barva

  Teď už zbývá slona jen vybarvit. Pokud je pro děti, namalujte mu třeba puntíky, ať je veselejší.

  Také kolem něj můžete nakreslit pozadí. Aby měl slon co jíst, můžete k němu dokreslit třeba listy.

 6. Jak na vlastního reálného slona

  Stylizovaného slona už máme. Na závěr bych se ráda zaměřila na to, jak si nakreslit vlastního slona podle referencí, které si sami najdete. Povídat si budeme spíše o samotném přístupu ke kresbě. Stejným způsobem můžete nakreslit jakékoli jiné zvíře.

  Pokud se chystáte kreslit vlastního slona podle reálné předlohy, potřebujete prvně vědět, jak takový slon vypadá. Jak je vysoký, jaké má proporce nebo jaký tvar mají jeho uši a jak vypadají jeho nohy.

  Každý ví, jak slon vypadá, ale nakreslit slona z hlavy, pokud jste ho nikdy dříve nekreslili, je stejně jako u všech ostatních zvířat těžké. Nejlépe se vám bude kreslit podle živého slona. Ne vždy je však možnost zajít si do ZOO, někdy třeba i kvůli špatnému počasí.

  Podívejte se proto do encyklopedií na fotografie slonů. Vyberte si fotku, na které nebude slon v podivné perspektivě, fotka bude mít dostatečnou velikost a kvalitu. Podle maličké fotky by se vám kreslilo špatně. Ať už kreslíte podle fotky cokoli, obecně je snadnější zmenšovat než zvětšovat. V druhém případě by vám chyběly detaily.

  Pokud si slona najdete na internetu, vytiskněte si ho. Podle papírové předlohy se vám bude kreslit lépe než podle obrazovky monitoru.

 7. Jak na první tahy

  Pokud si vzpomenete na kresby bizonů v jeskyni Altamira, vybavíte si především jejich mohutné siluety a příliš si nevzpomenete na nohy, které se ztrácejí někde dole. Pokud lovec číhal několik hodin na bizona, několik hodin ho pozoroval.

  V paměti mu utkvěly vždy ty nejpodstatnější rysy, které jsou pro dané zvíře typické. U bizona tedy linie jeho zad, pokud se na něj díval z profilu a především jeho mohutnost. Teď se podíváme na to, jak jednoduše nakreslit slona.

  Pokud se podíváte na slona, v první chvíli si všimnete jeho mohutnosti. Ať už kreslíte v plenéru nebo si chcete doma vytvořit detailní propracovanou kresbu, prvně začněte hrubým náčrtem. Uvědomte si, jaké má slon proporce, jakou má výšku vůči šířce, jakou část z celkové masy zabírají nohy a jakou hlava.

  Jak má posazené ucho, kde začíná chobot a kde kly a kde má umístěné oko. Neřešte, jak nakreslit hlavu slona, pokud ještě nevíte, kde bude umístěna v souvislosti se zbytkem těla.

  Teprve až budete mít tohle vše správně rozvržené, můžete se posunout dál. Dejte pozor, abyste nesklouzli k detailům a neměli nakreslené zvrásnění kůže dříve, než budete vědět, kde má slon hlavu.

  Teprve až budete mít rozvržené základní členění, můžete se postit do detailů, jako jsou přesný tvar ucha, zakončení chobotu nebo už zmíněná struktura kůže.

  Při stínování postupujte od největších stínů po ty nejmenší. Vytvořte si plné plochy stínů a až přes ně ztmavujte, prokreslujte a přidávejte drobnější stínování.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak nakreslit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás