Jak vyrobit kostým mumie

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit kostým mumie

  O mumii

  Určitě si mnozí z vás vzpomenou na kreslené pohádky o mumiích nebo na dobrodružného Indiana Jonese, prohledávajícího staré opuštěné chrámy plné vyschlých těl.

  S nimi spojená představa dobrodružství už zlákala nejednoho dětského dobrodruha, aby o nich snil a představoval si vlastní příběhy. Mumie je ideálním kostýmem nejen pro vás, ale i pro malé děti, které zatouží ocitnout se na druhé straně příběhu, tedy v roli potácivé a mručící a mumie hledající svou oběť, zatím co naslepo tápe ve tmě před sebou.

  Abychom se ale nezabývaly jen pohádkovým a filmovým pojetím, podívejme se i na skutečnou podobu mumií.

  Mumifikováni nebyli jen lidé, ale i zvířata. Mumie je mrtvé tělo, které bylo zakonzervováno mrazem nebo vysušeno horkým pískem. Umělému způsobu vytvoření mumie se říká takzvané balzamování. K tomu přistupovali nejrůznější kultury napříč celou lidskou historií. Nejznámější jsou mumie pocházející z Egypta. Většina těl byla mumifikována z náboženských důvodů.

  Při archeologických vykopávkách jsou běžně nalézána těla, která při svém úmrtí byla v ideálních podmínkách pro to, aby zůstala zachována. Tím je třeba smrt v horkém písku nebo v oblasti, kde teploty nedosahují nad bod mrazu.

 2. Jak vyrobit kostým mumie – základ

  Teď se už pusťme do základu kostýmu.

  Potřebovat budete staré dlouhé tepláky a tričko s dlouhým rukávem. Obojí krémové nebo bílé barvy.

  K tomu buď velké množství zdravotnického obvazu, nebo na metráž koupenou krémovou netřepivou látku. Použijete-li látku, nastříhejte ji na deset centimetrů dlouhé pruhy. Jejich konce sešijte k sobě, aby vám vznikl jeden dlouhý pruh.

  Oblečte si tepláky i tričko a poproste někoho, ať vás celého omotá pruhem látky nebo gázou tak, aby se jednotlivé pruhy na oblečení přes sebe křížily a překrývaly se.

  Pruhy k oblečení průběžně špendlete pomocí zavíracích špendlíků. Nepoužívejte ty klasické, abyste se při svlékání oblečení nezranili.

  Jakmile oblečení svlékněte, přišijte jednotlivé pruhy k oblečení. Přišívejte v ruce – obvaz nebo pruhy látky stačí jen místy přichytit, není potřeba přišívat je po celém jejich obvodu.

 3. Jak vyrobit kostým mumie – dobarvení

  Pro další fázi budete potřebovat hrubý štětec a vhodnou barvu na textil.

  Barvu nijak neřeďte a pracujte technikou suchého štětce. To znamená, že štětec otřete od barvy do hadru a teprve až lehce špiní, malujte jím přímo na kostým.

  Na kostým není potřeba malovat nic konkrétního, jen ho lehce zašpiňte. Kdybyste strávili několik století zavření v bedně v jednom jediném nevypraném obvazu, nebo jste se potáceli zaprášenými a opuštěnými chodbami chrámu, také byste nevypadali zrovna k světu.

 4. Jak vyrobit kostým mumie – detaily

  Na závěr připojte několik detailů.

  Obvaz můžete místy nastřihnout nebo natrhnout, ať vypadá autentičtěji.

  Zároveň připojte na závěr několik dalších pruhů, které budou z mumie viset, jako by se už pomalu rozmotávala. Balzamovači jistě nepočítali s tím, že se mumie sama projde, takže není divu, že gáza časem začala povolovat.

  Další můžou být pavučiny, které byste na sebe nabrali v již zmíněných chodbách a k nim pár pavouků. Po obojím se podívejte v prodejně s potřebami pro kostýmy nebo v obchodě s žertovnými předměty. Umělé pavučiny a nejrůznější pavouky nebude těžké sehnat. S trochou štěstí narazíte i na plastového skarabea. Tím se dostáváme k samotným rekvizitám.

 5. Jak vyrobit kostým mumie – rekvizity

  Skarabea už máme.

  Zkuste se podívat po ideální nádobě, kterou byste sebou mohli nosit, ideálně malou kulatou s víčkem na zavření. Do ní můžete dát umělé oči nebo gumové vnitřnosti. Egypťané mumiím jejich orgány nenechávali, ale vybírali je do speciálních nádob, kde byly uchovány.

  Dalším vhodným doplňkem budou libovolné starověce vypadající šperky. Mumie byly ukládány do hrobů i se svým majetkem. Navíc když už se taková mumie projde po opuštěné hrobce, může najít vše možné.

  Neztratí se ani klobouk právě sežraného cestovatele.

  Výborně poslouží i plyšová kočka, kterou omotáte obvazem. Pro Egypťany byly kočky posvátné a někdy se do hromu ukládali i s nimi a s celým zástupem služebnictva navrch.

  Jdete-li na maškarní i s vaším pejskem, pověste mu na obojek kousek gázy a přidělejte na něj umělého pavouka. I jeho můžete vydávat za zombie psa.

  Teď už jen stačí popřát příjemnou zábavu.

  S výrobou dalšího kostýmu vám pomůže náš článek Jak vyrobit masku. Jestli chcete jít za anděla, podívejte se na náš článek Jak vyrobit andělská křídla.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás