Jak vyrobit masku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit masku

  Jak vyrobit masku z papíru a lepidla

  Prvně budete potřebovat základ, na který budete noviny lepit.

  Obyčejnou plastovou masku, nijak zdobenou, můžete koupit v papírnictví nebo v obchodě s výtvarnými potřebami. Nabízí se malovat přímo na tu plastovou, ale na ní by vám špatně držela barva, proto budete vyrábět papírovou.

  Pokud nemáte plastovou masku, postačí vám alobal, který v několika vrstvách přiložte na obličej a vytvarujte. Vytvarovaný alobal zastřihněte po obvodu do oválu. Vystřihněte otvory pro oči a zkontrolujte, že skrze ně dobře vidíte. Pokud chcete masku přes celý obličej, nechte ji tak.

  Můžete vystřihnout také otvor pro ústa. Záleží, jak má výsledná maska vypadat. Pokud chcete masku k večerním šatům, zastřihněte ji v polovině tváří a v místě nosu ji vyberte směrem nahoru, aby nos nezakrývala.

  Staré noviny natrhejte na malé kousky a nechte je přes noc namočené ve vodě. Ráno je rozmixujte v mixéru a přilijte tapetové lepidlo. Hmotu nakašírujte na alobalovou nebo plastovou masku a nechte uschnout přes noc.

  Pokud použijete alobalovou masku, zespodu ji podložte, aby se váhou mokré papírové hmoty nepropadla. Ráno papírovou masku sejměte z té provizorní a nůžkami začistěte její okraje. Nezapomeňte udělat dírky na dýchání.

  Další možností je namáčet kousky papíru do tapetového lepidla zředěného vodou nebo do lepidla Herkules, které opět zředíme vodou. Kousky papíru pokládejte na provizorní masku, dokud není vrstva dostatečně silná.

  Jakmile bude maska suchá, po stranách do ní udělejte malé dírky a uvažte kloboukovou gumu, která bude masku držet na hlavě.

  Výhodou kašírovací hmoty je její rychlejší použití, ale na druhou stranu budete potřebovat mixer s vysokým výkonem, abyste ho při mixování nezavařili. Pokud budete na masku lepit malé kousky papíru, práce bude zdlouhavější, ale nebudete riskovat, že zničíte mixer a povrch masky bude rovnější.

  Když už budete papír mixovat, můžete si papírové hmoty vyrobit větší množství a použít ji i na další tvůrčí nápady nebo jí zabavit malé děti.

  Hmotu stačí na kousku igelitu vytvarovat do obdélníčků a nechat v ní zaschnout vylisované květiny. Na suchou kartičku stačí připojit pár řádků gratulace a originální přání vyrobené ze srdce je na světě. Stejným způsobem lze vyrobit krásné jmenovky, jen nezapomeňte udělat ještě v mokré papírovině otvor, kterým se později protáhne stuha.

 2. Jak vyrobit masku z papíru a mouky?

  Postupovat budeme stejně jak u té lepidlové. Nejprve si opět vytvořte provizorní alobalovou masku nebo si připravte tu plastovou.

  Do studené vody rozmíchejte trochu hladké mouky tak, abyste vytvořili hodně řídkou kaši. Krátce povařte. Do směsi namáčejte kousky novinového papíru a postupujte stejně jako u směsi vody a lepidla.

 3. Jak vyrobit masku ze sádrového obvazu?

  I tady bude postup podobný.

  Kousky sádrového obvazu postupně namáčejte do vody a přikládejte na provizorní plastovou nebo alobalovou masku, dokud není vrstva dostatečná.

  Pokud se chystáte jít za mumii, bude tato technika ideální. Jakmile máte masku dostatečně silnou, přiložte přes ni několik větší pruhů pod sebe, které se budou překrývat – právě tak jak byste omotali mumii hlavu.

  V tomhle případě, jakmile maska zaschne a sejmete ji z té provizorní, můžete z vnitřní části masky přilepit tenkou průsvitnou tkaninu, skrze kterou budete vidět, ale která bude zároveň zakrývat vaše oči a budete působit, jako byste byli skutečně celí obvázaní. Možná jen otvor na ústa ponechte nezavázaný. Přece jen nemoci si celý večer dát ani jednohubku, byla by z vás pěkně vyhladovělá mumie!

 4. Jak vyrobit elegantní masku?

  Prvně se pusťme do elegantní masky. Takové, kterou měla Hilary Duff v Moderní popelce.

  Ideálně nechte masku jen přes oči, tak aby nezakrývala celý obličej. Pokud se vám nepodařilo masku vyrobit nebo jen nemáte čas, koupit můžete i papírovou. Ať už ale máte vlastní nebo tu z obchodu, zdobit ji budeme stejným způsobem.

  Tady můžete namísto kloboukové gumy použít dřevěnou hůlku, na kterou masku přilepíte. Dávné šlechtičny si na bálech masku někdy přidržovaly před obličejem obdobně jako předchůdce dnešních brýlí.

  Vypadá to elegantně a na fotkách se to bude krásně vyjímat, ale zvažte, zda to nebude přece jen nepraktické. Ploužák si s takovou maskou nezatančíte. Vlastně téměř nic si s ní nezatančíte, aniž byste ji nemuseli odložit.

  Masku nejprve natřete bílou nebo jinou barvou a nechte ji dobře zaschnout. Použijte akrylovou barvu, abyste mohli masku natřít také z vnitřní strany a barva se nerozpouštěla, pokud se třeba zpotíte.

  Můžete použít lesklejší barvu. Lepidlo vyberte kvalitní v obchodě s potřeby pro výtvarníky. Při použití levného lepidla by z masky mohly některé prvky časem opadat.

  Elegantní maska se vám bude hodit také v případě, že se chystáte jít za anděla. S tím vám pomůže náš článek Jak vyrobit andělská křídla.

  Masku můžete olemovat skutečnou krajkou nebo na ni namalovat jemný krajkový vzor.

  Jakmile máte krajku hotovou, připojte nalepovací kamínky, které seženete ve výtvarných potřebách nebo v galanterii. I v případě, že mají kamínky na sobě lepidlo, použijte vlastní kvalitní lepidlo. Málokteré lepicí kamínky opravdu lepí dost na to, aby na masce vydržely.

  Připojit můžete také jemné prachové peří, které je k dostání v několika desítkách barev v galanteriích nebo v obchodech s výtvarnými potřebami.

  A teď hurá na parket!

 5. Jak vyrobit ptačí masku?

  Základ pro ptačí masku vyrobíme úplně stejně jako ten pro popelku. Opět si připravte provizorní masku. Než ji začnete kašírovat nebo polepovat, vystřihněte si z tvrdého výkresu dva podlouhlé trojúhelníky a masce přilepte ptačí nos, dlouhý alespoň patnáct centimetrů. Napodobíte tak benátské karnevalové masky. Nyní vytvořte masku stejným způsobem jako v prvních krocích.

  Jakmile bude maska suchá, sundejte ji z té provizorní a pusťte se do malování.

  Pokud chcete, aby vypadala spíše tajemně, namalujte ji jen lesklou černou nebo bílou akrylovou barvou. Na černý podklad doplňte několik bílých, stříbrných nebo zlatých ornamentálních tvarů. Na bílý podklad se bude hodit třeba i modrá barva, zkombinovaná se stříbrnou nebo zlatou.

  Maska bude krásně sedět k černé nebo jiné kápi, která vám bude zahalovat hlavu.

  Pokud chcete více vyniknout, můžete masku namalovat ve stylu steampunk, o kterém si povíme za chvíli a vzít si k ní třeba historický cylindr.

 6. Jak vyrobit steampunkovou masku?

  Tak a teď k tomu steampunku. Všichni si jistě vybavíte svět poháněný párou ze současných sci-fi románů, plný vzducholodí a všemožných udělátek, o kterých se nám i v našem přetechnizovaném světě může jen zdát.

  Tentokrát vyrobte masku pomocí papírové hmoty nebo sádrového obvazu, aby byla pevnější.

  Pro začátek budete potřebovat nejrůznější kovové matky a ozubená kolečka ze starých hodin. Nemusíte kvůli nim rozebírat staré hodiny po babičce – lze je koupit na zahraničních webech jako je Wish nebo Aliexpress. Použít můžete i kousek pletiva.

  Masku nejprve polepte kovovými drobnostmi a přestříkejte ji metalickou barvou ve spreji, ideálně v odstínu mědi. Nezapomeňte, že vnitřní strana masky bude v kontaktu s kůží, proto ji raději namalujte méně agresivní barvou. Přichystejte si tmavě hnědou nebo černou barvu a kouskem vaty ji zatřete do jednotlivých částí tak, abyste vytvořili patinu.

  Ve výtvarných potřebách můžete koupit speciální barvy na patinování, ale většinou je to zbytečné, trocha akrylové barvy vám postačí.

  Jakmile je barva suchá, můžete na masku dolepit třeba sklíčko z hodinek nebo další kovové matky, které masku ozvláštní další barvou. Některé prvky můžete přetřít průhledným lakem na nehty, aby se maska místy leskla.

  Teď už jen vybrat vhodné oblečení a hurá na steampunkový ples nebo festival anime.

 7. Jak vyrobit klaunskou masku?

  Zrovna klaunská maska je něco, co lze krásně namalovat na obličej, Stačí vám k tomu bílá barva, červená na zvýraznění rtů, černá na pár detailů a velký klaunský nos.

  Může se ale stát, že na barvy máte alergii, nechcete pomalovat vlastní dítě nebo jednoduše nemáte po ruce obchod, kde by se dala koupit barva na obličej, o které si budete jisti, že ji lze umýt a potřebujete svému dítku narychlo vytvořit kostým. Řešením je maska papírová.

  Masku vyrobte jedním ze způsobů uvedených na začátku.

  Jakmile je maska suchá, namalujte ji bílou barvou. Až podklad uschne, domalujte jí velkou červenou pusu. Ozdobit ji můžete také drobnými karetními znaky nebo na ni pod jedno oko domalovat slzu.

  Pokud jste vy nebo vaše dítko fanouškem Temného rytíře, inspirujte se Ledgerovým vzhledem a namalujte masku podle jeho tváře. Váš malý Joker se bude na maškarním krásně vyjímat.

  Pro další inspiraci na výrobu dětského kostýmu se můžete podívat na náš článek Jak vyrobit auto z kartonu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás