Jak vyrobit andělská křídla

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit andělská křídla

  Jak na základ pro andělská křídla

  Na základ pro andělská křídla můžete použít karton nebo silnou lepenku. Pokud jste si neschovali rozměrnou krabici od televize, pomůžou vám výtvarné potřeby, kde potřebný materiál koupíte v dostatečné velikosti. Ve výtvarných potřebách lze koupit desítky druhů podobného materiálu.

  Lepenku používají především studenti designu a knižní vazby, proto je nabídka tak široká. Pokud tedy nevíte po čem sáhnout, poraďte se s prodavačem a vysvětlete mu, co se chystáte vyrábět.

  Doma si vezměte kousek balicího papíru a předkreslete na něj jedno křídlo. Zatím vám postačí pouze obrys. Pod výrazný oblouk dokreslete spodní část, kde naznačte jednotlivá pírka. Velikost zvolte podle vlastní představy o výsledném kostýmu. Pokud chcete mít malého roztomilého andílka, postačí vám křídlo o velikosti půl metru. Pokud chcete stvořit majestátního anděla, nebojte se využít mnohem větší plochu papíru.

  Nezapomeňte, že pokud bude mít malé dítě na zádech křídla delší dobu, bude si chtít někde sednout a třeba si na plese vypít limonádu. Špičky křídel by proto měly končit nejlépe v polovině hýždí.

  Pokud naopak máte doma velkého andílka, který počítá s tím, že si hrdě ponese velká křídla, s kterými se bude hůře pohybovat a sednout si s nimi bude obtížnější, zvolte křídla velká. Záleží na konkrétním dítku.

  Pokud si nevíte rady s tvarem křídel, můžete se podívat na článek Jak nakreslit andělská křídla. Křídla jsou zde nakreslena kousek od sebe, ale když je posunete k sobě, získáte přesně takový tvar, jaký potřebujete.

  Počítejte však s tím, že by se vám na jeden kus kartonu nebo lepenky měla vejít obě křídla a mezi nimi by vám měl zbýt úzký prostor. Jakmile máte křídlo předkreslené, stačí ho vystřihnout.

  Nyní křídlo obkreslete dvakrát zrcadlově na podklad křídel a ponechejte mezi nimi alespoň patnáct centimetrů mezeru. Do mezery nyní dokreslete vodorovný pruh spojující obě křídla a konce čar spojte plynule se samotnými křídly. Konce horní linky stočte nahoru a napojte je na oblouky křídel. Konce spodní linky stočte dolů a plynule je napojte na začínající obrysy peří.

  Křídla vystřihněte.

 2. Jak na samotné peří

  Nyní si vezměte odstřižky kartonu nebo menší krabice, které doma máte a které už nepotřebujete. Na karton nakreslete jednotlivá pírka a pečlivě je vystřihněte.

  Začněte je lepit od spodních stran křídel tak, aby překryly okraje podkladu a zároveň se přirozeně překrývaly.

  Horní okraje nejhornějších pírek budou vidět, proto je zapravte pečlivěji než pírka spodní. Ideálně je přilepte větší než je potřeba a následně je zastřihněte podle obvodu křídel. Okraje horních pírek později překryjete, takže pokud se vám někde nějaké pírko nezdá, vůbec to nevadí.

 3. Jak andělská křídla dozdobit

  Jakmile máte polepená celá křídla peřím, přichází čas na barvu. Nejprve si vezměte bílou barvu ve spreji a křídla celá posprejujte. Pracujte v dobře větrané místnosti a křídla podložte igelitem nebo je přímo nasprejujte venku, kde je potřeba je také podložit, ale výpary nebudete dýchat.

  Křídla vezměte domů a nechte je uschnout. V zimě by vám venku špatně schla a v létě by se vám na ně mohl přilepit drobný hmyz. Pokud nemáte barvu ve spreji, můžete použít akrylovou barvu, kterou rozetřete štětcem. Nezapomeňte křídla nabarvit na bílo z obou stran.

  Jakmile jsou křídla suchá, namíchejte si bledě modrou akrylovou barvu a křídlům vytvořte patinu. Barvu opatrně natupujte štětcem nebo houbičkou na několik horních pírek v místech, kde se překrývají.

  Barva by měla být soustředěna spíše v horní polovině křídel a jejich spodní část by měla zůstat bílá, aby křídla působila lehce a vzdušně. Pokud máte pocit, že je barva příliš výrazná, vezměte si bílou akrylovou barvu a přes modrou barvu lehce natupujte bílou tak, abyste modrou barvu úplně nezakryli.

  Jestliže bude barva vrstvená, patina bude vypadat přirozeněji. Barvu se tedy nebojte přímo dvakrát nebo třikrát přetupovat.

  Nyní si vezměte o něco tmavší odstín světle modré a barvu hodně nařeďte, aby připomínala spíše vodové barvy. Tenkým štětcem naznačte brky na několika pírkách v horní části křídel, která jste již dozdobili modrou barvou.

  Jakmile barva uschne, vezměte si plochý hrubý štětec a technikou suchého štětce naznačte od brků strukturu peří. Technika suchého štětce spočívá v malbě neředěnou barvou, kdy je vidět stopa, kterou štětec zanechává.

  Štětec vytřete do sucha, namožte ho do neředěné akrylové barvy a přebytečnou barvu z něj otřete o kousek papíru. Až nyní s ním malujte.

  Křídla nechte zaschnout. Nyní si vezměte umělý sníh ve spreji a lehce jím dozdobte horní linii křídel, kde by měly být ukryté kosti pod peřím. Použít můžete také nejrůznější třpytky, ať už ve spreji nebo třeba lepidlo se třpytkami. Třpytky použijte ve zlaté nebo stříbrné barvě.

  Namísto sněhu ve spreji můžete na křídla nalepit vánoční řetězy, které se používají ke zdobení vánočních stromků.

  Na závěr vystřihněte ze stříbrného papíru několik hvězdiček a křídla jimi polepte.

 4. Jak vyrobit andělská křídla

  Jak andělská křídla připevnit

  Nyní přijde ta nejdůležitější část. Děti chvíli neposedí, takže je potřeba křídla dobře připevnit.

  Křídla na záda připevníte bílou pevnou gumou, která se používá do tepláků. Vyberte ji alespoň dva centimetry silnou. Ustřihněte dva stejně dlouhé kousky tak, abyste na nich mohli udělat uzel a vznikla smyčka, která bude dostatečně velká, aby ji dítě navléklo na ramena.

  Křídla si položte zadní stranou nahoru. Ustřihněte si karton, který gumu zakryje a zároveň překryje prostor mezi křídly a tužkou ho na křídla obkreslete v místě, kde ho budete později lepit přes gumu.

  Obě gumy na zadní stranu křídel položte tak, aby uzly ležely kousek od středu křídel. Dejte pozor, aby gumy ze zadní strany křídel vycházely nad horním a spodním koncem kartonu, který je bude překrývat. Tavnou pistolí gumy dobře přilepte v místech, kde je bude později překrývat karton.

  Aby vám guma v místech, kde bude vycházet z kartonu, křídla neprořízla, ustřihněte si kousky čehokoli, co guma neprořízne a přilepte je v místě, kde bude vycházet z kartonu ale tak, aby karton později proužky překryl.

  Použít můžete například kousek bílého polypropylenového popruhu, který je snadno dostupný a který lze koupit v metráži. Poraďte se však o vhodném lepidle. Zatím co papírové peří na křídlech vám udrží i běžný Herkules, s popruhem to bude těžší.

  Karton natřete kvalitním lepidlem, přiložte na zadní část křídel a zatižte. Lepidlo nechte dobře zaschnout. Jakmile je vše dobře zaschlé, dobarvěte zadní stranu bílou barvou.

  Pokud se vám návod líbil a máte chuť stvořit dalšího andílka, podívejte se na náš článek Jak nakreslit anděla. S anděli je spojován často i Řím. Víte, proč je Řím věčné město?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás