Jak vyrobit fotoknihu

Lapetka
Publikováno 30. listopadu 2023
  1. Jak vyrobit fotoknihu | sk / Flickr.com

    Co je to fotokniha

    Fotokniha, jak už název napovídá, je kniha s fotkami. Fotokniha je ideální díky své kombinací fotek a textu – v podstatě si zde můžete ke každé fotografii napsat libovolný text, který bude vytištěn. Hodí se pro zaznamenání dovolených, kde si můžete ke každé fotce připsat místo a doplnit vzpomínku, která vás při čtení zanese v myšlenkách zpět na dané místo.

    Nebo, můžete fotoknihu pojmout jako svatební album – od příprav samotných, přes obřad, až po fotky ze svatební cesty, s drobnými komentáři pro ty, kdo si budou knihu prohlížet.

    Možností je mnoho – fotokniha se opravdu hodí pro mnoho příležitostí. No, a pokud nechcete mít speciálně knihu o jedné události, můžete si vyrobit fotoknihu, která bude zaznamenávat významné okamžiky v každém roce života.

  2. Proč vytvářet fotoknihu

    Fotoknihu si můžete vyrobit pro sebe, jako hmatatelnou vzpomínku na hezké zážitky. Kdo doma nějaké album nebo fotoknihu má, nám dá jistě za pravdu, že listovat knihou je mnohem intenzivnější zážitek, než prohlížení fotek na mobilu nebo v počítači.

    Fotokniha je také skvělým dárkem. Prarodiče určitě ocení, když budou moci mít fotky svých blízkých vždy po ruce, listovat si v knize a vzpomínat. Skvělou příležitostí, jak začít s fotoknihou, je očekávání narození miminka.

    Pokud máte dost trpělivosti a umíte držet jazyk za zuby, 18 fotoknih zaznamenávajících 18 let života vašeho potomka, bude jistě dárkem, který žádný jiný jen tak nepřekoná na dlouhou dobu – a to jej dostane k pouhým osmnáctinám.

  3. Jak vyrobit fotoknihu (varianta pro skrblíky)

    Nabízí se levná a složitější a dražší, ale jednodušší varianta.

    Ta první je spíš takový tip pro skrblíky – hodí se, pokud si chcete fotky vytisknout s delším povídáním, a máte je jen pro sebe, případně pár známých, a jde vám spíše o obsah, než obal.

    Tento způsob je vhodnější, pokud si například na cestě píšete deník – proložte ho pár fotkami, přidejte na začátek obsah a na konec třeba mapku země, kterou jste procestovali, s vyznačenou trasou, kterou jste projeli a stručný itinerář.

    Máte vlastní cestopis! Aby se vám s celým textem lépe pracovalo, je jednodušší fotky zařadit vždy najednou po každém dni, s krátkým popiskem. Tohle můžete udělat úplně jednoduše ve Wordu, převést do PDF, zkontrolovat, dát vytisknout a svázat.

    Tato varianta se opravdu hodí spíše pro fotoknihy, které jsou obsáhlé (mnoho stran) a je v nich mnoho textu – tedy již zmíněné cestopisy. Knihu si můžete vytisknout na křídový papír a nechat svázat třeba tam, kde se vážou diplomové práce. Taková kniha o několika desítkách stran vás pak může vyjít klidně i jen na 500 Kč.

    Zajímavou alternativou může být také vlastnoručně vyrobené fotoalbum.

  4. Jak vyrobit fotoknihu

    Klasickou fotoknihu, tak, jak si ji většina lidí představí, vyrobíte pomocí speciálního programu – nebojte, je to jednoduché a intuitivní.

    Nejprve si vyberte firmu, kde chcete fotoknihu tisknout. Vybírat můžete podle toho, kterou prodejnu máte poblíž, nebo podle ceny – kvalita fotoknih bývá víceméně stejná. Fotoknihy nabízí například společnosti CEWE, nebo Happy Foto, ale možností je opravdu mnoho.

    Prvním krokem je stažení aplikace, ve které budete fotoknihu tvořit. Někdy je aplikace formou programu, který si stáhnete do svého počítače a spustíte jej, firma Happy Foto nabízí i online verzi, nebo mobilní aplikaci.

    Druhým krokem obvykle bývá (nelze poskytnout univerzální návod na všechny aplikace a programy) výběr formátu a orientace knihy – na výšku nebo na šířku. V dalších krocích si pak můžete vybírat typy papíru (lesk, mat), knižní vazby, nebo desek (tvrdé, měkké).

    Některé programy nabídnou šablonu, kterou můžete využít, a která vám usnadní práci, což jde ale na vrub originalitě výrobku. Pokud ale fotoknihu tvoříte poprvé, může se pomoc tzv. asistenta, nebo šablony hodit. Jestliže si vystačíte s jednoduchým designem, je celý proces velice intuitivní.

    Pokud si chcete s fotoknihou vyhrát, možností je mnoho – k fotkám můžete přidávat rámečky, nebo jiné obrázky z databáze programu – záleží jen na vaší kreativitě a ochotě učit se i pokročilejší funkce programu.

  5. Čeho se ve fotoknize vyvarovat

    Pamatujte, že méně je někdy více. Víme, že fotokniha nemusí být úplně levnou záležitostí, ale rozhodně se nesnažte vytěžit za danou cenu maximum tím, že na jednu stranu naskládáte 10 fotek – nebude to ve většině případů vypadat hezky.

    Zkuste nebýt ve fotkách jednotvární – fotky jídla prokládejte městem, makro fotky (detaily) prokládejte třeba panoramatem města nebo pohoří. Prostě se snažte, aby fotokniha nenudila. Nám se taky tisíce fotek rybiček z našeho prvního šnorchlování líbí, ale… Však víte.

    Volte pečlivě, pokud využíváte některou ze šablon – příliš grafických efektů, nevhodně zvolená barva nebo i font písma, dokážou fotoknize spíše uškodit, než ji pozvednout. Mnohem lepší je, když jsou něčím zajímavé fotky, než pozadí fotoknihy – pokud chcetemít originální fotky ze svatby či jiné oslavy, zkuste si vyrobit vlastní fotokoutek.

    Fotek z mobilu. Pokud chcete opravdu kvalitní fotoknihu, měli byste se jich vyvarovat – i když je pravdou, že některé mobily již fotí velmi kvalitně. Na co ale rozhodně zapomeňte, to jsou fotky z „druhého“ objektivu mobilu – z toho na selfie.

    K dokonalým fotkám je ideální focení zrcadlovkou, a pokud vás odrazuje složitější nastavování, nemusíte se bát, jde je o cvik a trochu studia. Začít můžete u našeho článku jak nastavit zrcadlovku.

  6. Tip na závěr

    Zkuste si vybrat několik fotek, které chcete ve fotoknize mít, a nechejte si je vytisknout jen tak, samostatně. Tak uvidíte, jaký bude rozdíl mezi tím, jak fotku vidíte na počítači a jak bude vypadat po vytištění.

    Vyberte fotky různé – barevné, na sluníčku, v přítmí – může se stát, že po vytištění na tmavé fotce nic neuvidíte. Podle toho, jak dopadne tento zkušební tisk, si pak můžete zkorigovat i zbytek fotografií.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma fotografování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás